Fotó: Boda L. Gergely
A Hagyományok útján Kirgíziában címet viselő kiállítás Kirgizisztán hagyományos mesterségeit, kultúrájának egy szeletét tárja a marosvásárhelyiek elé a csoport tanulmányi útjáról hozott személyes tárgyai és fényképei által.
2010. június 24., 16:552010. június 24., 16:55
2010. június 24., 18:172010. június 24., 18:17
Fotó: Boda L. Gergely
Vidák István, kecskeméti textilművész már kilencszer járt a kirgiz hegyek között. Az onnan hozott takarókat, szőnyegeket, hagyományos papucsokat, fejfedőket, kirgiz sátrat most a Maros Megyei Néprajzi Múzeumban állították ki.
Fotó: Boda L. Gergely
Kovakőből próbált tüzet csiholni
„Akárcsak a magyarországiak, a marosvásárhelyiek sem ismerhetik meg máshonnan a közép-ázsiai kultúrát, és ezért azzal a kíváncsisággal, hogy vajon érdekli-e őket ez, mutatjuk be azokat a tárgyakat, amelyeket onnan hoztunk” – mondta Vidák István a tárlat megnyitóján. Hagyományos kirgiz zenével előbb közép-ázsiai hangulatot teremtett a sepsiszentgyörgyi Folker együttes, majd a textilművész Kirgizisztánból hozott kovakőből próbált tüzet csiholni a több mint száz kíváncsi ember szeme láttára, akik eljöttek a szeptember 30-áig látogatható időszakos kiállítás megnyitójára. Kirgiz szokáshoz híven vajas lekváros kenyérrel is megkínálták az érdeklődőket.
Fotó: Boda L. Gergely
Főleg a nemezkészítés technikája vonzotta őket
A sajátos kirgiz nemeztechnikával készült takarókon és szőnyegeken kívül megnézhetjük – sőt meg is foghatjuk – azt a jellegzetes kirgizisztáni fejfedőt, melyet kalpagnak neveznek Közép-Ázsiában. A fejfedő alakja a négy égtájat és a kirgiz hegyeket szimbolizálja, míg fehér és fekete színe a havat és a vizeket – tudtuk meg a tanulmányút vezetőjétől. „Mint nemezkészítők utaztunk el Kirgizisztánba, ezért főként azt tanulmányoztuk, hogy miként készítik takaróikat, és próbáltuk mi is elsajátítani a technikájukat” – vallotta be Vidák István. A terem bejárata mellett egy kirgiz átalvetőt is találunk, amelyet az erdélyi pásztorok átalvetőjével hasonlít össze a textilművész: „Ugyanolyan mint a székely átalvető, csak ők nem vállon, hanem ló hátán hordják.”
Fotó: Boda L. Gergely
Már Szibériát is elhozták ide
A Néprajzi Múzeum nem először ad otthont más kultúrákat bemutató kiállításoknak. A Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat idején A tűz őrzője címmel a szibériai kultúrából is kaphatott ízelítőt a marosvásárhelyi közönség. „Nyitottak vagyunk a multikulturalitásra, az a célunk, hogy felrázzuk a marosvásárhelyi közönséget” – mondta a múzeum munkatársa, Vajda András.
Miközben egyre csak épülnek Marosvásárhelyen a tömbházak, az évek során vidékre költözött családok közül többen azon morfondíroznak, hogy talán jó lenne visszaköltözni a városba. Mert nem éri meg naponta többször autóval bejönniük a gyerekekkel iskolába.
Hiába hívtak mentőhelikoptert is, már nem tudták megmenteni annak az embernek az életét, aki egy traktor és egy fa közé szorult hétfőn délután Erdőszentgyörgy környékén – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Húsvét szombatján a falu magyar legényei friss fenyőágakkal díszítik fel a lányos házak kapuit, hogy a hajadon tudja, hány locsolóra számíthat. A városról falura költözöttek is megélik ezt a hagyományt, és ilyenkor érzik: a közösség befogadta őket.
Negyvenhárom utcában terveznek kisebb-nagyobb felújításokat és munkálatokat végezni idén Marosvásárhelyen. Van, ahol már megjelentek a munkagépek és van, ahol csak később fognak, vagy egyáltalán nem.
A hegyimentők kötelező módon medveriasztó spray-t kell vigyenek az éjszakai bevetéseikre és nappal sípot, petárdát, hogy elriasszák a nagyvadakat – döntötték el a hegyimentők országos konferenciáján, Szovátán.
Kézilabda, kosárlabda, röplabda, küzdősportok, asztalitenisz és tenisz meccsek játszására is alkalmas lesz az a multifunkcionális sportpálya, amely a korszerű jégpálya mellett épül Marosvásárhelyen.
A textilhulladék kezelése továbbra is gyerekcipőben jár itthon. Az önkormányzatok felelőssége azok begyűjtése, de sok helyen hiányzik még az infrastruktúra. Marosvásárhelyen a tavaszi lomtalanítással kötik össze a textilhulladék begyűjtését.
Bizonyítottan sertéspestis miatt pusztultak el az állatok egy Dózsa György községi magángazdaságban, Maros megyében. A hatóságok korlátozásokat rendeltek el.
Helyi kézművesek és termelők várják a városlakókat és minden érdeklődőt Marosvásárhely főterére a kedden nyílt húsvéti vásárban. Délutánonként gyermekfoglalkozásokat is tartanak, kedden például tojás alakú mézes pogácsákat díszítettek a kisebbek.
Véradókra van szükség Maros megyében is, ezért arra bátorítanak mindenkit, aki egészséges, adjon vért.
szóljon hozzá!