Fotó: Barabás Ákos
Öt közép-kelet-európai országot összefogó kezdeményezéshez csatlakozott 2015-ben a Csíki Székely Múzeum, amelynek keretében idén 15 dokumentumfilmet vetítenek csütörtökönként, többnyire kétheti rendszerességgel, egyedi filmklubbá és alternatív forgalmazási helyszínné alakítva a múzeum pincetermét.
2016. augusztus 10., 12:272016. augusztus 10., 12:27
2016. augusztus 10., 18:502016. augusztus 10., 18:50
Augusztus 11-én este 8 órától a Medve-sziget című norvég dokumentumfilmet vetítik. Rendező: Inge Wegge. Az extrémsportokat bemutató dokumentumfilmekre szakosodott rendező új alkotásában egy rendkívül embert próbáló, de gyönyörű helyszíneket felvonultató expedíciót követ végig. Két testvérével együtt felkerekedik, hogy három hónapot a közelben úszó jegesmedvékről elnevezett Medve-szigeten töltsön, és ember nem járta tájakon hódoljon kedvenc extrém sportjainak.
A medvék jelentette veszedelmen túl így meg kell küzdeniük a sziget partjait ostromló hatalmas hullámokkal, faggyal és hóval is. Nekik azonban még ez sem jelent elegendő kihívást: küldetésüket tovább nehezítik, és csak a boltokban már leselejtezett ételt és felszerelést visznek magukkal, hogy ezzel is felhívják nézőik figyelmét a tudatos fogyasztásra, és arra, hogy az ember csak a természettel harmóniában lehet igazán boldog.
A csehországi kezdeményezésére létrejött KineDok program romániai lebonyolítója a One World Romania Egyesület. Tavaly Magyarországon, Csehországban, Szlovákiában, Horvátországban és Romániában szerveztek vetítéseket friss, a régióban készült dokumentumfilmekből klubokban, kávézókban, galériákban vagy épp egy pincében, főleg olyan településeken, ahol egyébként nincs mozi. 2015-ben 219 vetítést tartottak 18 város összesen 25 helyszínén. 2016-ban újabb két ország csatlakozott a kezdeményezéshez, Lengyelország és Norvégia.
A KineDok küldetése minél több emberhez eljutni, felhasználva a programban részt vevő városok népszerű helyeit, a hely szellemét, intim, közvetlen alternatívát teremtve a dokumentumfilmek közönséggel való találkozásaira. A szervezők ugyanakkor hangsúlyozni kívánják, hogy olyan emberek élnek országainkban, akiknek történeteik vannak, és ezeket a történeteket el is kell mondani.
Idén 25 helyszínen szerveznek vetítéseket Románia 22 városában. A vetítésekre a belépés díjtalan.
szóljon hozzá!