Kiállításon elevednek meg a régi templomok

•  Fotó: Bakó Zoltán

Fotó: Bakó Zoltán

A Vásárhelyi Forgatag hivatalos megnyitója előtt percekkel nyitották meg a vásárhelyi Bolyai téri unitárius egyházközség Dersi János termében Novák József képző- és Plájás István fotóművész kiállítását, amely a város 1944 előtti templomait sorakoztatja fel egyéni megoldással.

Bakó Zoltán

2016. augusztus 28., 11:492016. augusztus 28., 11:49

Amint a házigazda, Nagy László unitárius lelkész elmondta a megnyitón, szerencsés körülmény, hogy a fotográfia és a mozaikos kollázstechnika segítségével a tizenkét templomból olyan részleteket is megláthatunk ezen a kiállításon, amelyeket egyébként, a mindennapi életben nem veszünk észre. Egy-egy stukkó, oszlop, relief, vagy akár berendezési tárgy, amelyek a mindennapi rutinos rohanásban elkerüli a figyelmünket, itt teljes pompájában ötlik a szemünkbe, s rácsodálkozhatunk – évtizedek alatt észre sem vettük.

A Novák-Plájás páros immár a harmadik ilyenszerű tárlatot állítja össze. Először a száz éves Kultúrpalota volt a téma, másodszor a szecessziós Vásárhely, most pedig a város templomai, az Egyházi építészet és díszítőművészet Marosvásárhelyen című tárlat keretében. Minthogy senki nem lehet próféta a saját hazájában, e három kiállítási anyaga először együtt Budapesten, a tavalyi múzeumok éjszakája rendezvényen volt látható – mondja Novák József minden rosszallás nélkül, ám azzal a reménnyel, hogy egyszer csak lehetőség nyílik a három tárlat anyagának közös, egyidőben való bemutatására itt, a szülővárosában is.

A pannók egyenként foglalkoznak a második világháború előtti Vásárhely tizenkét templomával, minden pannón egy-egy templomot mutatnak be, apró, de nem jelentéktelen részletekre is fókuszálva, s ezekből az olyan szemlélő is teljes képet kap a város egyházi, vallási életéről, aki amúgy „élőben” nem is látta azokat. A pannók időrendi sorrendben követik egymást, kezdve a Vártemplommal, folytatva a minorita, majd a Keresztelő Szent János plébániatemplommal, a mára már lebontott Ferencesek templomával, az ortodox fatemplommal, a kőtemplommal, a Gecse utcai református kistemplommal, az Iskola utcai zsinagógával, az ortodox katedrálissal, a görökatolikus templommal, a Bolyai téri unitárius és végül a Régi kórház utcai evangélikus templommal. Mindegyik egy-egy történet, egy-egy felekezet életének mérföldköveit tartalmazó krónika.

A ferencesrendi és az evangélikus templomok pannóira régi, múlt századi képek is felkerültek, hogy a szemlélő teljes képet kaphasson a ma már nem létező épületekről is. A pannók mellett egy-egy magyarázó, bemutató ív is áll a történelmi áttekintéssel, a képek magyarázatával. Ezeket dr. Puskás Attila, Virgil Pană és Eugen Man készítették. A Maros Megyei Múzeum történelmi szakosztályának védnöksége alatt elkészített kiállítás kitűnően illeszkedik a Forgatag által előidézett emberáradat megfelelő tájékoztatásába, maradandó élményt nyújt az ide látogató vendégeknek, de a tősgyökeres vásárhelyieknek is. Egyébként a tárlat még két hétig megtekinthető a Dersi János teremben.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei