Az Udvarhelyszéki Népművészek Egyesülete tizenötödik alkalommal rendezte meg a Szejke Szépteremtő Kaláka népművészeti alkotótábort fiataloknak. Az alkotótábor július 18-án, hétfőn a munkákból rendezett kiállítás megnyitójával zárul.
2011. július 13., 15:042011. július 13., 15:04
2011. július 13., 15:412011. július 13., 15:41
Idén körülbelül ötven, tíz és tizennyolc év közötti fiatal vesz részt a július 11–17. között zajló szejkei alkotótáborban – tudtuk meg Tifán Irénke szervezőtől, az Udvarhelyszéki Népművészek Egyesületének elnökétől. A táborozók főként Udvarhelyszékről, Keményfalváról, Máréfalváról, Lövétéről és Székelyudvarhelyről valók, de szerdán Maros megyéből is érkezett egy csoport „faragó fiú”. A meghirdetett szakágak (népi hímzés, fafaragás, bútorfestés, csomózás, nemezelés, gyöngyfűzés, csuhé- és vesszőfonás, viseletkészítés, csipkeverés, szövés-fonás) mellett újabb népi mesterségekkel bővült a kínálat, tájékoztatott a szervező, a résztvevők a fajátékkészítés, a fonókerékkel való fonás és vesszőfonás technikájával is megismerkedhettek.
Ottjártunkkor, az ebédidőt megelőzően, hat csoportba tömörültek a gyerekek, ki-ki bútorfestéssel, faragással, gyöngyfűzéssel, csomózással, népi hímzéssel vagy kosárfonással foglalatoskodott. Csíki Róbert kérésünkre elárulta: először jött el az alkotótáborba, és elsőként a bútorfestést próbálta ki, de mindegyik szakágba bele szeretne kóstolni. A fafaragók első néhány napja népi motívumokkal ellátott állólámpák és gyertyatartók készítésével telt – tudtuk meg a vésővel és kalapáccsal dolgozó fiúktól. „Legnépszerűbb a bútorfestés, varrás és gyöngyfűzés szokott lenni, de az az általános tapasztalat, hogy a gyerekek mindent kipróbálnak az egy hét alatt” – avatott be Tifán Irénke.
András Gábor Róbert másodszorra vesz részt a szépteremtő kalákán, a „lövétei legény” két lánytestvérének szeretett volna valami szépet, hímzett terítőket hazavinni a táborból. „Nem először próbáltam ki a népi hímzést, de amíg itt vagyok, szeretnék nemezelni, bútort festeni és szőni is” – mondta el a táborozó.
A részt vevő gyerekek és az oktatók napja reggel nyolckor indul, az alkotómunka pedig délelőtt (9 és 13 óra között), illetve délután (15 és 19 óra között) szakcsoportokban zajlik, este pedig szórakoztató programok várják az táborozókat. „Az első nap ismerkedéssel zajlott: a gyerekek nyolc, öt-hat fős csoportot alkottak, és csapatnevet választottak. Választásukat plakáton kellett bemutatni társaiknak” – magyarázta a szervező. Az immár tizenöt éves hagyományra visszatekintő alkotótáborba nemcsak a diákok, de a volt táborozók is visszatérnek résztvevőkként, vagy, mint idén Lukács Andrea, oktatókként. „Andrea népi hímzést tanít a fiataloknak, de van olyan résztvevőnk, aki már gyerekével érkezett a táborba” – mesélte Tifán Irénke.
A XV. Szejke Szépteremtő Kaláka népművészeti alkotótáborban készült munkákból kiállítást rendeznek a szervezők, a tárlat megnyitója július 18-án, hétfőn 18 órától lesz a székelyudvarhelyi Művelődési Házban. Az alkotótábor Hargita megye tanácsának, Székelyudvarhely városi tanácsának és polgármesteri hivatalának, a Communitas Alapítványnak, a Cimbora Háznak, a Móra Ferenc Általános Iskolának, a székelyudvarhelyi Művelődési Háznak, valamint a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítványnak a támogatásával jöhetett létre.
A székelyudvarhelyi református temetőben tett látogatást a csíkszeredai főkonzulátus küldöttsége, ahol megtekintették a támogatásukkal restaurált síremlékeket és a temető kulturális értékeit bemutató térképet.
Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.
Ismét Székelyudvarhelyre látogatott a magyarországi Plüss Kommandó, amely ezúttal is értékes adományokat hozott a Székelyudvarhelyi Városi Kórház újszülött osztályának, szerdán.
Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.
Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
szóljon hozzá!