Mesejátékként szerepel a bérletkínálatban a Csíki Játékszín Mindennapi varázslatok című előadása, melynek ősbemutatóját péntekn 18 órától tartják. Valójában a Budaházi Attila által írt és színre vitt történet – habár néhány, nem mindennapi elemet is tartalmaz – sokkal közelebb áll hozzánk. Nem vonatkoztat el olyan mértékben a valóságtól, ahogy ez a mesékben történik, inkább arra hívja fel a figyelmet, hogy a hétköznapokban is bukkanhatunk csodákra, sőt, tőlünk függ, hogy ezek megtörténhetnek, vagy sem.
2011. szeptember 29., 17:462011. szeptember 29., 17:46
2011. szeptember 29., 18:152011. szeptember 29., 18:15
Budaházi Attila: a Mindennapi varázslatok annyira a gyerekekről szólt, hogy velük kellett eljátszani
– Egy kortárs családi problémát, a válás témáját dolgozza fel mesejátékában…
– A kortárs szót itt kicsit fölöslegesnek tartom, mert azok, akik ma élnek, mind kortárs, vagyis aktuális történetekből indulnak ki. Azt használjuk fel, amit személyesen is megtapasztaltunk vagy átéltünk. Igaz, fel lehetne használni egy akár ötszáz évvel ezelőtt írt nyelvezetet is a mondanivalónk tolmácsolására, de célszerűbb újat írni.
– Hogy illik a témához a mesejáték?
– Szerintem ezt inkább úgy kell felfogni, hogy létezett egy rés a piacon, egy igény erre, hogy egy történetet elmeséljek. Másfelől, az is igaz, hogy úgy érzem, a gyerekekkel egyelőre könnyebben tudok kommunikálni, nekik könnyebben tudok előadni, elmesélni egy ilyen történetet. Legalábbis ebben van igazán gyakorlatom, mivelhogy évek óta mesejátékokat viszek színre.
Első látásra úgy tűnhet, hogy a mesejáték a válásról szól, de nem feltétlenül ez a lényege. Szerintem inkább arról, hogy miként vessük bele magunkat a mindennapokba. Ne pusztán úgy múljon el az életünk, hogy csak küzdöttünk, hanem vegyük észre, hogy élünk, hogy emberek között vagyunk. Másfelől a válás igaz, hogy egy probléma, de minden mesében léteznek gondok. Az ősmesék is katasztrófákról szólnak. Gyakorlatilag minden ilyen történet egy problematikus helyzetből indul ki.
– Gyerekfőszereplőkkel dolgozik. Hogyan tudtak azonosulni a szerepükkel?
– Nagyon jól. A gyerekekben ösztönösen létezik a játékkészség, könnyen beleélik magukat minden helyzetbe. Ha azt mondod, hogy itt van az apuka és anyuka, és te vagy a gyerekük, hamar megértik a kialakult helyzetet. Igaz, itt kicsit többről volt szó, mivel megírt szöveget kellett interpretálni.
Tulajdonképpen tapasztalatnak nagyon jó volt, én úgy érzem, hogy eredményesen dolgoztunk a gyerekekkel. Lehet, kicsivel több időre lett volna szükségünk, de szerintem az előadások alatt kicsiszolódik minden. Számukra ez egy új helyzetet jelentett. Nagyon jól értették, hogy mit kell tenniük, hogy ők most nézve vannak, és hogy úgy kell mozogjanak, mintha egy másik világban történne mindez. Közönséggel ezt még nem próbáltuk, de szerintem rendben lesz.
Tulajdonképpen nekem is egy új terepet jelentett gyerekekkel dolgozni, ezért ezt a produkciót egy kísérleti munkának tekintem. Ez azonban annyira róluk szólt, hogy velük kellett eljátszani. Először csak a főszereplő fiú létezett, de utána úgy gondoltam, hogy játszótárs, barát is kellene neki. A szereplőválogatáson viszont két leány játéka is lenyűgözött, így nemcsak egy osztálytárs, hanem annak a húga is bekerült a szövegkönyvbe. Miután jobban megismertem a szereplőket, ennek a függvényében továbbfűztem, alakítottam a szerepeiket. Persze, mindez egy eladható köntösben valósult meg, és csak addig számít kísérletnek, míg a nézőkkel legelőször szembesülünk...
Mindennapi Varázslatok – mesejáték
Szereplők: anya – Fekete Bernadetta, apa – Bilibók Attila, Angéla – Domokos Erika, Tamás – Balázs Simon/Sebestyén Gergő, Noémi – Bodó Johanna/Domokos Beáta, nagyi – Márton Noémi Eszter, Pánik – Ráduly Beáta, Husi – André Barbara. Ügyelő: Tatár Attila, rendezőasszisztens: Kiskamoni-Szalay Lilla, díszlet-jelmeztervező: Kelemen Kata, írta és rendezte: Budaházi Attila.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!