Október 16-án, szombaton este A zene nem ismer határokat címmel közös hangversenyt adott a debreceni Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskola, valamint a csíkszeredai Nagy István Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskola zenekara a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium dísztermében.
2010. október 18., 11:422010. október 18., 11:42
Határtalanul címmel a Határon Túli Magyar Oktatásért Apáczai Közalapítvány hirdetett pályázatot, azzal a céllal, hogy az anyaországi és határon túli magyar középiskolák szakmai kapcsolatokat létesítsenek. A közös hangversenyen Fazakas Aaron Stalactite, valamint Szőnyi Erzsébet II. Divertimento című művei csendültek fel Pallagi Tamás vezényletével.
Pallagi Tamás, a debreceni Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskola igazgatója külön köszöntötte a jelen lévő kolozsvári származású Fazakas Aaront, aki megtisztelte jelenlétével az eseményt. A hangverseny második felében Kodály Zoltán tanítványának, Szőnyi Erzsébetnek a művét adta elő a mintegy 40 tagú zenekar. Az est folyamán közreműködött a jelenleg Debrecenben élő Tuzson Hajnalka szoprán, a Nagy István Művészeti Iskola volt tanára, akinek köszönhetően született meg a két iskola közötti kapcsolat.
A szombat esti koncert egy hosszas folyamat végeredménye, hisz a gyakorlást, a próbákat a diákok már a tanévkezdéskor elkezdték. Elegendőnek bizonyult így az azt megelőző három napos felkészülési idő.
\"A szándékunk az volt, hogy magyar szerzők műveit népszerűsítsük, reméljük sikerrel\" – fogalmazott Pallagi Tamás iskolaigazgató.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.