Fotó: Barcsa István
Ötödik alkalommal szerveztek hagyományos tojásíró kalákát a székelyudvarhelyi Móra Ferenc Általános Iskolában. Az ügyeskedő gyerekek, tanárok és szülők körébe még az odatévedő sajtósokat is bevonták.
2011. április 21., 17:192011. április 21., 17:19
2011. április 21., 17:372011. április 21., 17:37
„A hímes tojás a húsvéti ünnepkör ősi szimbóluma. Az újjászületés jelképe, de ugyanakkor termékenységszimbólum is. A tojásírás szokása legelevenebben a Gyimesekben él, de azért vidékünkön is gyakran szerveznek olyan foglalkozásokat, ilyenkor húsvét előtt, ahol nemcsak a gyerekek, de a felnőttek is elsajátíthatják a hagyományos tojásírás műveletét” – tudtuk meg a szervezőktől. Délelőtt 10 órától a gyerekeket, 12-től a felnőtteket várták a tanintézménybe, ahol Tifán Irénke, az Udvarhelyszéki Népművészek Egyesületének munkatársa és Sándor Emőke tanítónő vezette be az érdeklődőket a hagyományos tojásírás alapjaiba.
„A korábban megfőtt, kihűlt tojásokat a résztvevők hozták magukkal, mindenki annyit, amennyire szüksége van. A tojásokra forró méhviasszal írjuk rá a mintákat ún. kesicéket használva. Az eszköz használata csak megszokás kérdése, úgy kell fogni, mint a ceruzát” – magyarázta Tifén Irénke. Az így megírt tojásokat festőlébe mártják, majd felforrósított ronggyal eltávolítják róla a viaszt, így rajzolódik ki fehéren a minta.
Sándor Dávid és Széles László első osztályos tanulók gyimesi nyúlfüles mintával próbálkoztak, már munkájuk végeredményét csodálták, amikor szóba elegyedtünk velük. „Mi otthon harisnyába kötjük a tojást, s úgy mártjuk piros festékbe” – mesélte Dávid. A kisdiák megjegyezte, nem könnyű kesicével dolgozni, mert csepeg a viasz, de a közös élmény megéri.
Kertész Hajnalka, a résztvevő felnőttek egyike természetes módon szeret otthon tojást festeni, általában vöröshagymát használ színezőnek és apró leveleket díszítésnek. „Nagyon szép rozsdás színű lesz a tojás, ha hagymával festem meg, és az az igazság, gyorsabban is megy, mint az írás” – magyarázta kérdésünkre.
„Ötödik alkalommal szerveztük meg a kalákát, sajnos idén pont a vakációra esett, ezért valamivel kevesebb résztvevő volt, mint az előző években, körülbelül 30 diák” – jegyezte meg Ferencz Viola, a Móra Ferenc Általános Iskola igazgatónője, aki maga is tojásírással foglalatoskodott. A szervezők javaslatára mi is kesicét ragadtunk, így csevegtünk tovább a felnőttekkel. „A szülők is minden évben bekapcsolódnak a foglalkozásba, eljönnek az anyukák, de az apukák is” – mondta az igazgatónő. Megtudtuk, a kicsik például annak örülnek a legjobban, ha egy-egy tojás a munka közben eltörik vagy megreped, ezeket gyorsan fel is falják.
„A mórás gyerekek már ügyesen bánnak az íróval, még a kicsik, az első osztályosok is elboldogulnak. Mintaként főként gyimesi motívumokat hozunk sablonon, de ezek eredetéről, szimbolikájáról és a húsvét hagyományvilágáról is mesélünk nekünk” – kapcsolódott be a beszélgetésbe Sándor Emőke, tanítónő. A fürge kezek mellé szaporán jártak a szájak is, a melengető méhviasz illatával a nevetés hangja társult. „A gyerekek a munka befejeztével haza is indulnak a tojásokkal, mi felnőttek még elidőzünk, eltöltünk egy kellemes délutánt itt együtt” – mondta végezetül az Udvarhelyszéki Népművészek Egyesületének munkatársa.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
Hagyományteremtő szándékkal szezonnyitó ünnepséget szerveznek vasárnap a homoródkarácsonyfalvi Dungó-feredőnél.
Meghatározatlan időre bezárták a parajdi sóbányát, mivel a heves esőzések miatt újból befolyt a víz a föld alatti komplexumba. A helyszínen a tűzoltóság dolgozik a víz kiszivattyúzásán.
Több székelyudvarhelyi utcában is áramszünet lesz szerdán – olvasható a városháza közleményében.
Javítási munkálatok miatt fog szünetelni az áramszolgáltatás kedden reggel kilenc és délután öt óra között több Betfalván lévő háztartásnál – közli a székelykeresztúri polgármesteri hivatal.
Négyszázhetven középiskolás vesz részt a 31. Székelyudvarhelyi Diáknapokon, amelyet május 5. és 11. között tartanak Székelyudvarhelyen. Az idei rendezvény számos újdonsággal, mesevilágot idéző tematikával és sokszínű programmal várja a fiatalokat.
A Black Comedy borzasztóan vicces, ugyanakkor helyenként igencsak elgondolkodtató előadás, amely egy zseniális színházi ötletre épül – hangzott el a Tomcsa Sándor Színházban tartott sajtótájékoztatón.
Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
szóljon hozzá!