Október 17-én, vasárnap este 18 órától a Nagy István Művészeti Líceum aulájában lép fel a CODEX régizene együttes, neves régizenészekkel együttműködve.
2010. október 15., 12:532010. október 15., 12:53
A Codex régizene együttes 1996 őszén alakult a brassói Transilvania Tudományegyetem Zenetagozatának tanáraiból és diákjaiból. Célja a XV–XIX. századi kelet- és nyugat-európai műzene kutatása, korhű és életszerű előadása. Ezúttal az Erdélyi régizene – XVII. századi táncok, dalok és zeneművek a Kájoni-kódexből című műsorát október 17-én, vasárnap 18 órától láthatja a csíki közönség.
Az együttes kiemelt fontosságot tulajdonít az erdélyi műzene terjesztésének, melynek összetétele 4–9 fő között váltakozik, tagjai hivatásos zenészek és számos nyugat-európai régizene kurzuson vettek részt.
Az évek során folyamatosan változott az együttes összetétele, az együttestagok egy része külföldön folytatja karrierjét, míg mások Brassóban, Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön zenetanárként tevékenykednek. A mostani felállásban a brassói zenészekkel együtt muzsikál egyik alapítótag, Chereji Szilárd, aki jelenleg Ausztriában a Santeney együttesben zenél, Andrejszki Judit, a budapesti Musica Profana együttes énekese, Caius Hera, Temesváron élő, több neves nyugat-európai együttes tagja. Az együttes művészeti vezetője dr. Filip Ignác Csaba.
A műsor a Kájoni-kódex majdnem minden stílusrétegét érinti. A dallamokat több esetben a Bocskor János énekeskönyvéből (Csíkszentlélek, 1716–1739), a Pálóczi Horváth Ádám Ötödfélszáz énekek (1813) című gyűjteményből vett énekszövegekkel, valamint Balassi Bálint verseivel párosították a zenészek.
A Kájoni-kódex Erdély XVII. századi műzenei repertoárjából nyújt keresztmetszetet. A gyűjtemény tartalmaz nyugat-európai korabarokk stílusban írott világi és egyházi műveket a kor híres zeneszerzői tollából, de jelen vannak magyar, román, szlovák és cigány stilizált táncdallomok és dalok is.
Filip Ignác Csaba, a marosvásárhelyi Művészeti Líceum diákjaként Áment Jánostól tanult fuvolázni. Egyetemi tanulmányait a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián végezte Gavril Costea fuvolaosztályában. Kamarazenetanára László Ferenc volt. Több nemzetközi mesterkurzuson vett részt, ahol a modern fuvola mellett a barokk harántfuvolán, illetve a furulyán (blockflöte) való játéktechnikát is elsajátította. 1996-tól a brassói Transilvania Tudományegyetem Zenetagozatának tanára, 2004-ben doktori diplomát szerzett a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián. Sepsiszentgyörgyön megalakította a Codex régizene együttest, a Georgius Egyesületet és a Georgius Kamarazenekart. 2008-tól a Csíkszeredai Régizene Fesztivál és Régizenei Nyári Egyetem művészeti tanácsosa.
Fellépnek:
FILIP IGNÁC CSABA – furulyák, fuvolák, művészeti vezető
ANDREJSZKI JUDIT – ének (Budapest)
ROXANA BARSAN – hegedű
CURTGEAFAR EMIN – schalmei, barokk oboa, bombard
PAUL CRISTIAN – csembaló, ütőhangszerek
CAIUS HERA – lant, theorba
CHEREJI SZILÁRD – viola de gamba, bőgő (Linz)
Jegyek a helyszínen (Nagy István Művészeti Líceum) kaphatók: felnőttjegy 5 lej, diák- és nyugdíjasjegy 3 lej.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.