Fotó: Veres Nándor
A veszprémi Petőfi Színház vendégszerepel Csíkszeredában április 20-án a Szakszervezetek Művelődési Házában. Örkény István Kulcskeresők című darabját Kéri Kitty állította színpadra, a szereplők között pedig a csíkszeredai származású Keresztes Gábor színművészt is megtaláljuk, aki a darabban Benedek urat, a gázszerelőt alakítja.
2016. április 15., 11:032016. április 15., 11:03
– Huszonkét éve van a színészi pályán. Mindig is erre készült?
– Gyerekkorom óta készültem erre a pályára, volt, amikor elbizonytalanodtam, de középiskolás éveim alatt megerősödött bennem az elhatározás, hogy színész szeretnék lenni. Érettségi után a marosvásárhelyi Kincses Elemér drámaíró, rendező meghallgatott, és azzal biztatott, hogy érdemes ez irányban gondolkodnom. Aztán Ferencz Gabriella gimnáziumi osztálytársammal felvételt nyertünk egy budapesti színiakadémiára. Budapest számomra nagyon vonzó volt akkor is és ma is. Most ott élek. Véleményem szerint Európa egyik legszebb városa, mindig csodálattal töltenek el a régi polgári épületek és ezek hangulata. Viszont annak idején, 22 évvel ezelőtt nem volt egyértelmű, hogy ott is maradok. Aztán egyszer egy kolléganőmet elkísértem a veszprémi színházba egy meghallgatásra, és ott meggyőztek, hogy jelentkezzek én is. Ezekután a kolléganőmmel előadtunk egy közös jelenetet, másnap felhívtak, hogy felvételt nyertem a színházba. Így kerültem Veszprémbe, és az eltelt évek alatt rengeteg szerepet volt szerencsém eljátszani.
– Szakmai szempontból mi jelent az ön számára kihívást?
– Az, ha olyan feladattal kell megbirkózzak, amely távol áll tőlem karakterben. Mindenkinek az áll jó, amilyen, de ezen belül bizony sokféle szerepet kell egy színésznek alakítania és megformálnia. Kihívás, amikor egy tőlem teljesen idegen karaktert formálok meg úgy, hogy az hiteles legyen a nézők számára.
– Örkény egyik darabját hozzák Csíkszeredába, a Kulcskeresőket.
– Ez Örkénynek egy nagyon értékes darabja. Hétköznapi dolgokat mutat be nagyon jó humorral. A szereplők egy zárt térben bennragadt kulcskeresők, akik küzdenek a saját félelmeikkel, és próbálják megfejteni érzelmeiket, miközben teszik a dolgukat úgy, hogy nem néznek szembe a valós problémákkal. Ebben a térben egy olyan szereplőt alakítok, aki próbálja megszerelni az ajtót, de kevés sikerrel. Ugyanakkor az előadás nagyon szórakoztató.
– Milyen gondolatokkal készül az első csíkszeredai fellépésére?
– Bevallom, izgalom és kíváncsiság is van bennem, hogy szülővárosomban is megmutathatom magam, hisz eddig még nem volt rá alkalmam. A családomat mindig kérdezték, hogy mikor láthatnak engem hazai színpadokon. Hát most itt vagyok. Felemelő és megtisztelő érzés itthoni deszkákon fellépni. Az egész élet változik, de a szülőváros mindig úgy fog a lelkemben kinézni, ahogy elhagytam. Számomra ez a hely egy meditatív pont, ide mindig jó érzés megérkezni.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!