Ezzel a címmel jelent meg egy kiadvány (turistafilm, mozgóképes kislexikon és fotóalbum), mely a Csíki-medencét megismerni akaró turistáknak készült, és melyet szeptember 16-án, pénteken 18 órától mutatnak be a csíkszeredai polgármesteri hivatal tanácstermében.
2011. szeptember 14., 18:512011. szeptember 14., 18:51
2011. szeptember 15., 15:092011. szeptember 15., 15:09
A stáb: Elekes Zsolt, Daczó Katalin és Daczó Dénes a Szent Anna-tónál
A Polgár-Társ Alapítvány támogatásával megalkotott háromnyelvű kiadvány két DVD-jét a Mementó stúdió készítette (szerkesztők: Daczó Katalin és Daczó Dénes, operatőr: Elekes Zsolt), a fotóalbumot pedig többnyire Kristó Róbert képeiből válogatták.
Tusnádfürdő látképe
„Arra gondoltunk, vannak olyan turisták, akik sietnek, számukra a fotóalbum a megfelelő, hogy néhány perc lapozás után ki tudják választani, a Csíki-medence melyik látványosságára lennének kíváncsiak. Akik viszont jobban meg szeretnék ismerni a térség kulturális vagy természeti értékeit, azok a két DVD alapján tudnak eligazodni” – emelte ki portálunknak Daczó Katalin. Sajátos megoldással rukkoltak elő, két turistát kértek fel, vállalják a kísérleti utazást, hogy – amint a kiadvány alcíme is utal rá – hét napban és hetvenhét képben fedezzék fel Csíkot.
Weisz Eszterrel és Bényi Dáviddal a borvízfürdő gyógyászati tulajdonságait tesztelik
„Gyakorlatilag egy filmet és egy digitális lexikont készítettünk. A film egy megvalósítható, jól meghatározott úti program alapján állt össze, amely során két pécsi egyetemistával, Weisz Eszterrel és Bényi Dáviddal hét nap alatt megismertetjük Csíkot. Elmondhatom, hogy egy pillanatig sem unatkoztak, minden napjuk nagyon mozgalmasan telt. Itt meg kell dicsérjem az operatőr, Elekes Zsolt kollégám munkáját, mert semmit sem forgattunk újra, hanem az első felvételekből vágtuk össze az anyagot. A mozgóképes kislexikon 77 szócikkben ismerteti a medence nevezetességeit, ezek a „leg”-ek a helyi szemlélet alapján vannak kiválasztva. Azért fontos ezt hangsúlyoznom, mert rengeteg, a Csíki-medencét ismertető kiadvány látott napvilágot az utóbbi időben, de ezeket rendszerint külföldiek, elsősorban anyaországiak készítették. Csíkszeredáról készült egy jó ismertető film, ami helybeliek alkotása, de az nem szól az egész térségről” – vázolta fel röviden a lényeget a szerkesztő.
A turistáknak a szekerezés is nagy élményt jelentett
Szemelgettünk a mozgóképes lexikon anyagából, megtaláljuk itt az épített örökség legnevezetesebb látványosságait, értékeit, mint például a csíkszenttamási csonkatornyot, ami az egyetlen szakszerűen konzervált régészeti lelőhelynek számít Csíkban, vagy a Gál Sándor csíkszentgyörgyi származású tábornok édesapjának szülőházát, ami jelentős népi építészeti emlék, és valószínű, hogy a medence legnagyobb méretű parasztházának számít. Ugyanakkor például a térségünk néhány gasztronómiai sajátosságának, mint például a kürtőskalács vagy a házi kenyér, illetve a juhsajt és orda készítési rejtelmeibe is bepillantást nyerhetnek az érdeklődök. Továbbá megismerhetik a Tusnádfaluban található borvízmúzeumot. Maguk a mozgóképes szócikkek rövidek, tömörek, körülbelül egy perc alatt vázolják fel a lényeget.
A film során viszont az említett hetvenhét látványosságot próbálták meglátogatni a turisták, ahogy Daczó Katalintól megtudtuk, annak ellenére, hogy szerencséjükre 2010 májusának utolsó hetében jó időt sikerült kifogniuk, éppenséggel mindenhová nem sikerült eljutniuk. Tematikusan építették fel az egyes napokat, „turistáink eljutnak a legkisebb csíki faluba, a legmagasabb fához vagy a világ legrégibb, eredeti helyén álló székely kapujához is, minden napnak adtunk egy nevet, de teljesíthető úti célokat tűztünk ki, nem ugráltunk a Csíki-medence egyik feléből a másikba. Ha valaki jól beosztja idejét, végigjárhatja az illető útvonalakat. Egy inkább a népi értékeket vizsgáló alcsíki nap, egy városi nap, egy felcsíki nap, egy középcsíki nap, egy gyimesi nap, egy piricskei nap és egy borvizes nap – amikor is a nemrégiben létesített borvíz útján mennek végig a turistáink – alkotja a film anyagát” – hangsúlyozta Daczó Katalin.
Egyáltalán nem érvényesül „a mindent szemnek, semmit kéznek elv”, a filmet az teszi élővé, hogy Weisz Eszter például szőni próbál, vagy kürtőskalácsot készít, Bényi Dávid is korongozik, élete első agyagedényét alkotja meg. Spontán részeket is sikerült a filmbe belefoglalni, a felcsíki út során a csíkszenttamási Szent Anna-feredő meglátogatása is be volt tervezve, de arról nem tudtak, hogy éppen itt néptáncfesztivál zajlik. A turisták így láthatták, hogy térségünkben intenzíven őrzik a hagyományokat.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
szóljon hozzá!