Csendélet körül szerveződik a Projekt 4

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Az előző versenykiállítások teljes tematikai szabadságával szemben ezúttal a Projekt 4 szervezői, vagyis Csík Terület Ifjúsági Tanácsa, az Erdélyi Összművészeti Egyesület és a Projekt csoport egy kötött témával szólítja meg az alkotókat. Egy, manapság inkább az amatőr képzőművészek körében űzött műfajnak, a csendéletnek keresnének a hivatásos fiatal művészek körében is értelmet és új utakat.

Szőcs Lóránt

2011. szeptember 12., 17:142011. szeptember 12., 17:14

2011. szeptember 12., 17:332011. szeptember 12., 17:33

Nagy érdeklődésnek örvendett a Projekt 3 kiállítása

„A csendélet alapvető műfaj a művészet történetében. Néhány korszakban nagyon hangsúlyosan volt jelen, máskor háttérbe szorult ez az elsősorban festészeti műfaj, de jelenléte mind a mai napig tagadhatatlan. Talán a Vanitas-csendéletek korszaka jelentette a műfaj virágkorát, mára azonban inkább olcsó vásári képek vagy éppen szuvenírárusok jutnak eszünkbe a szó hallatán. A csendéletfestés/rajzolás ugyanakkor kitűnő ujjgyakorlatnak is számít, kötelező eleme a művészeti oktatásnak. Kihagyhatatlan a technikai lecke” – tudtuk meg Túros Eszter művészettörténésztől, a versenykiállítás egyik szervezőjétől.

A szakember hozzátette: inkább új, aktuális válaszokat várnak a kortárs alkotóktól. „Kérdés azonban, hogy vannak-e ma errefelé igazán jó csendéletek, melyek egy mai csendélet tárgyai, túl azon, hogy technikailag rendben vannak, képes-e egy művész ma újat hozni ebben a témában, általa/róla véleményt formálni, élő és aktuális gondolatokat megfogalmazni. Hogyan viszonyul egy mai alkotó ehhez a témához? A Projekt 4-re e téma mentén várjuk fiatal képzőművészek alkotásait.”

Ha valakit ezek után is „hidegen hagy” a kötött téma, a szabad téma kategóriában is lehet jelentkezni, csakhogy az illető alkotások – ugyan a zsűri véleményezésének függvényében bekerülhetnek a vándorkiállításra, de – nem részesülhetnek a Gyergyószárhegyi Művészeti és Kulturális Központ díjaiban.

Jelentkezési feltételek

Korhatár: 18–35 év közötti erdélyi magyar művészek jelentkezését várják, egy benevező maximum két alkotással vehet részt a versenypályázaton. A szervezők kérik az alkotóktól, a méreteknél vegyék figyelembe, hogy az alkotásokat több ízben is mozgatni, szállítani kell. (Az általuk javasolt legnagyobb képméret: 100x100 cm, továbbá kérik, hogy a térbeli alkotások, szobrok, installációk csomagolt állapotban ne haladják meg az 50x50x50 cm-t.)

A beérkező munkák az elmúlt két évben készült alkotások lehetnek. 2010 előtti alkotásokat nem fogadnak el. A munkák beérkezési határideje szeptember 30. (Cím: Csíkszereda, Szabadság tér 5. szám, postai kód 530140, Hargita megye).

A kiállításra be nem válogatott alkotásokat október 30-ig a szervezők visszajuttatják az alkotóknak. A munkák hátulján fel kell tüntetni az alkotó nevét, az alkotás címét, méretét, technikáját és évszámát. A munkákkal együtt CD-n vagy DVD-n kérik mellékelni a kitöltött jelentkezési lapot – mely a projekt@cstit.ro e-mail címről igényelhető; egy szakmai önéletrajzot; egy portrét (300 dpi, legalább 4 megapixel).

A pályázók a csomagolásnál tartsák szem előtt, hogy a vándorkiállítás különböző helyszíneire való szállításánál a csomagolást többször is használni kell. A nem megfelelően csomagolt alkotásokért a szervezők nem vállalják a felelősséget. Részletekért érdeklődhetnek a 0747 115 337-es telefonszámon hétköznaponként 8 és 16 óra között, valamint az említett e-mail címen.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei