Fotó: Iochom Zsolt
Ötven évvel ezelőtt, 1961. április 12-én a Vosztok-1 űrhajó fedélzetén Jurij Gagarin a Földről első emberként kijutott a világűrbe. E jeles évfordulóra emékezett meg Csíkszeredában kedden délután az Erdélyi Magyar Csillagászok Egyesülete (EMCSE).
2011. április 13., 09:222011. április 13., 09:22
2011. április 13., 18:342011. április 13., 18:34
Az EMCSE szervezésében asztrofotó-kiállítás nyílt dr. Müzlinger Attila munkáiból a Sapientia Egyetem félemeletén. Elsőként Lőrincz Barnabás, az egyesület elnöke vetítettképes előadásában ismertette az EMCSE múltját és jelenét, bemutatva a különféle foglalkozásokat, nyári táborokat és kirándulásokat. Ugyanakkor kérte a jelenlévőket, hogy aki még nem tette, és szívesen felajánlaná adója két százalékát, azt örömmel fogadják.
„Ez év április 7-én az ENSZ ezt a napot az Űrhajózás Nemzetközi Napjává nyílvánította” – újságolta el dr. Makó Zoltán matematikus-csillagász, a Sapientia Egyetem dékánja.
„Gagarin volt az első, aki 1961. április 12-én 108 perc alatt megkerülte a Földet, és átélte az űrutazás élményét. Azóta mintegy 300–400 űrhajós és űrturista tapasztalhatta meg azt az élményt, amikor a centrifugális és a gravitációs erő kiegyenlítődik, és az ember lebeg. Köztük volt két magyar is: Farkas Bertalan 1980-ban és Simonyi Károly az elmúlt években űrturistaként. Román űrhajós 1981-ben járt legelőször az űrben” – fejtette ki előadásában Makó Zoltán.
Gagarint ábrázoló levelezőlap és alkalmi bélyegző
A folytatásban ifj. Lőrincz Barnabás Attila, a Márton Áron Gimnázium kilencedik osztályos tanulója Jurij Gagarin életét ismertette a hallgatósággal. „Gagarint 19 társával együtt 1960-ban válogatták be a szovjet emberes űrporgramba. Képességei mellett alacsony termete is alkalmassá tette őt erre a feladatra. Gagarin, aki űrrepülése közben őrnaggyá lépett elő, csakhamar világhírnévre tett szert. Halálának körülményei máig nem tisztázottak. Nevét a Hold túlsó oldalán egy 265 km átmérőjű kráter, illetve egy kisbolygó őrzi” – hangzott el az életpálya ismertetése közben.
Nagy Antal nyugdíjas tanár, a csillagászat szerelmese az ötven évvel ezelőtt átélt élményét elevenítette fel a jelenlévőknek.
Dr. Müzlineg Attila asztrofotó-kiállításának anyaga
Végül dr. Müzlinger Attila, az asztrofotó-kiállítás anyagának készítője mesélt hobbijáról, arra kérve mindenkit, hogy amikor csak teheti, nézzen fel az égre, mert varázslatos élményeket rejteget mindenki számára. Az Űrhajózás Napját azzal is emlékezetessé tették, hogy a Harfila egyesület tagjai a Gagarinról kiadott levelezőlapot az őt ábrázoló alkalmi bélyegzővel látták el. Emellett egy Galilei-féle távcsövet és egy modern távcsövet is közszemlére bocsátottak.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
szóljon hozzá!