A címben szereplő elnevezést Orbán Balázsnak köszönhetjük, a ma már mintegy nyolcszáz lakost számláló Alsóboldogfalvát nevezte így leírásában. Az Újszékely községhez tartozó faluból érkező, belépésre invitáló felkérés ezúttal Gálfalvi Gábor nyugalmazott igazgató-tanítótól érkezett, amit örömmel el is fogadtunk.
2011. január 26., 17:402011. január 26., 17:40
2011. január 26., 17:412011. január 26., 17:41
Vaskos boríték várt az elmúlt napok egyikén a szerkesztőségben, benne a 2006-ban alapított alsóboldogfalvi Székelyföld Kapuja Egyesület Székelykapu című havi kiadványának legutóbbi lapszámai. Gálfalvi Gábor nyugalmazott tanító, népművelő, író juttatta el hozzánk a folyóiratokat, akinek ezúton is köszönöm ezt a kedves gesztust.
„Az egyesület célja felrázni a lakosságot abból a fásultságból, közömbösségből, amely az utóbbi években tapasztalható.” Ez a mondat öt évet repít vissza az időben, ezt a nem éppen könnyű terhet vállalta magára 2006-os évi megalakulásakor a Székelyföld Kapuja Egyesület. „A megnevezés nem véletlen, hiszen A Székelyföld leírása című művében Orbán Balázs nevezte így falunkat, és ez a kapu nyitja meg a délről érkezőknek a kultúrájában gazdag, hagyományőrző és -teremtő Székelyföldet. Épp ezért éreztük szükségét annak, hogy falunkban is létezzen egy mozgatóerő, egy minden területet összefogó kapocs, mely azon munkálkodjon, hogy faluközösségünk méltán Székelyföld Kapuja legyen” – vallja Gálfalvi Gábor.
A szervezet elnöki tisztségét már a kezdetek óta Rezi Erika-Gabriella tanítónő, kultúrigazgató tölti be, a kulturális, oktatási, hagyományápoló, egyházi, településfejlesztési stb. célokat kitűző alapító okirat feladatkörét 16 pontban foglalták össze, ezek egyike a Székelykapu folyóirat létrehozása.
Saját erőből, díjmentesen
Az első lapszám 2006 márciusában látott napvilágot, azóta folyamatosan, havonta megjelenik. Amint megtudtuk, a falu lakói igénylik és szeretik a lapot, a munkát amúgy díjmentesen vállaló szerkesztők pedig úgy érzik, ez garancia arra, hogy életképes és hosszú életű lesz. Emiatt is vállalták fel a politikamentességet. „Saját erőből éltetjük a lapot, Újszékely helyi tanácsa egyáltalán nem támogat. Fő célunk: egyházaink, iskoláink, sportegyesületünk, kulturális életünk, közösségi tevékenységeink, kihalófélben lévő vagy már kihalt mesterségeink bemutatása, gazdag múltunk átmentése érdekében” – árulja el Gálfalvi Gábor, aki egyben főszerkesztője is a havilapnak.
A Székelyföld Kapuja Egyesület
Az egyesület megalakítása Kányádi György református lelkész ötlete volt 1995-ben, de eltávozása a faluból megakadályozta kivitelezését. A helyébe kinevezett új lelkész, Barabási Endre az egyház irattárában az egyesületre vonatkozó iratokat megtalálva kezdeményezte az egyesület újjászervezésének és törvényes bejegyeztetésének ügyét. Ez utóbbi 2005 decemberében meg is történt, az első közös gyűlést a következő év februárjában tartották, az elnöki tisztséget azóta is Rezi Erika-Gabriella tanítónő, kultúrigazgató tölti be.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!