Akik tudnak élni a hagyománnyal

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Huszadszor gyűlnek össze Hargita megye farsangtemető hagyományőrző csoportjai, ezúttal február 18-án Alsósófalván találkoznak. Ferencz Angéla néprajzkutatóval, a szervező Hargita Megyei Kulturális Központ igazgatójával beszélgettünk.

Szőcs Lóránt

2012. február 09., 17:592012. február 09., 17:59

2012. február 09., 18:312012. február 09., 18:31

Alsósófalvi farsangtemetők. Ezúttal ők lesznek a házigazdák

– A megyei farsangbúcsúztató egy találkozó jellegű nagy rendezvény, mely az éves naptárunkban egyik legkiemelkedőbb eseménynek számít. Nagyon sok hagyományőrző csoportot megmozgat, így több helyi közösséghez, településhez kapcsolódik. Két szempontból számít érdekesnek az idei találkozó. Egyfelől, hogy huszadik alkalommal kerül megrendezésre ez a folyamatosan bővülő és egyre népszerűbb esemény, s ez jelzésértékű. Az évek során mind többen kapcsolódtak be, vagy azért, mert folytatni akarták a településükön már meglévő szokást, vagy éppen, mert emléktöredékekből, szövegtöredékekből, olvasmányokból felépítettek maguknak egy farsangtemetési szokást.

Persze, így fel is tevődne a kérdés, hogy mit jelent ebben a kontextusban a hagyományőrzés? Én a farsangtemetés esetében úgy közelíteném meg ezt a fogalmat, és a rendezvény sikerességét is azzal támasztanám alá, hogy ezek a csoportok tudnak élni a hagyománnyal. Ezek a méltán népszerű népi dramatikus játékok tartalmazzák a jellegzetes székely humort; a nyelvi leleményeket, a játékokat; az európai karnevállal való évszázados kapcsolatot; a fordított világot, a szerepcseréket, az alakoskodásokat, maszkurázásokat; a párválasztás időszakának az emlékét és a fonóbeli játékok hagyományát is.

– Úgy tapasztaltam, hogy a csoportok egyrészt hozzák magukkal azokat a szerepjátékokat, maszkákat, szövegeket, melyet őseiktől tanultak, de ezen felül mindig feldolgozzák az aktuálpolitikai eseményeket is.


– Pont ez alatt értem azt, hogy tudnak élni a hagyománnyal, mert működtetik a farsangi, a karneváli időszak azon funkcióját, melyet „társadalmi szelepként” szoktak leírni a kutatók. Elég, hogyha csak azt említem, hogy egyes településeken a farsangi menet faluértékelőt tart. Ez az a pillanat, amikor „a nép” kimondhatja, elmondhatja sérelmeit, kifigurázhatja elöljáróit, ami szintén évszázados hagyományokra vezethető vissza. Ezekbe a félig kötött, mókás szövegekbe mindig behozzák azokat az aktualitásokat, amelyek az illető közösséget érték. Kifigurázzák valamely elöljárónak valamilyen rossz szokását, tévedését, de olyan nemzetközi vagy országos szintű politikai-társadalmi problémákra is reflektálnak, amelyek szintén érintették az illető közösséget. Ezek a reakciók jelentik minden évben a meglepetést, az újdonságot.

– Melyik lenne a megyei farsangbúcsúztató második különlegesség, amiről a beszélgetés elején említést tesz?

– Az, hogy éppen Alsósófalván tartjuk a találkozót. A rendezvény helyszíne évről évre változó, a részt vevő csapatok a házigazdák. Tavaly ért körbe, és most kezdődik elölről. Ebben a faluban folytonos a farsangtemetés szokása, tudomásom szerint egyik évben sem maradt ki. Mivel zömében református közösségről van szó, hamvazószerdán temették a telet. Nagyon büszkék erre a szokásra, farsangtemető egyesületet jegyeztek be, annyira élő hagyomány, hogy turisztikai és oktatási tevékenységet is építenek rá. Hamvazószerdán például iskolásokat visznek ki autóbuszokkal Alsósófalvára, ahol „tananyagként” végignézhetik az élő népszokást, de anyaországi és horvátországi kapcsolatokat is építettek ki.

Idén már nemzetközinek is tekinthető a találkozó, hisz házigazdaként meghívták a magyarországi Nádasd és a horvátországi Várdaróc hagyományőrző csoportokat, így az érdeklődők más tájegységek szokásaiból is ízelítőt kaphatnak.

– Jubileumi találkozóról lévén szó, ilyenkor illik értékelőt is tartani.

– Ez a két évtized mondhatni, tanulási időszak volt a részt vevő csapatok és vezetőik számára. Én úgy érzem, hogy megértették és meg is erősödtek abban, hogy nem kívülről jövő, idegen elemeket kell behozni, hanem a sajátot kell éltetni. Meg tudják becsülni, éltetik a hagyományos és sajátos szokáselemeket. Ellen tudnak állni a kívülről érkező kísértéseknek, divatnak, hogy mások legyenek.

– Arra gondol, hogy nem láthatunk riói vagy velencei karneválokon használatos tipikus jelmezeket?

– Igen, én úgy érzem, hogy felismerték és értékelik a sajátosságainkat. A szárhegyiek a bőgőtemetést, a kászoniak a bikaütést, a domokosiak Illés temetését játsszák el évről évre. Megőrződtek a hagyományos figurák, a rendfenntartó hamubotosok vagy ördögök, orvosok, zsidók, papok, cigányok és a küszürüs stb. szerepei. Minden ilyen játékban benne van a farsang lényege, kétértelműsége, a szexualitásra vagy a párválasztásra való utalás.

Visszaköszön annak a falunak a rendje, amelyben, ahogy forgott az esztendő kereke, minden időszaknak megvolt a rá jellemző tevékenysége. A farsangi időszakban akadt a legtöbb idő szórakozásra, bálozásra, párkeresésre. Farsangfarkán a mulatozás még egyszer felfokozódik, de húshagyókedden le is zárul.

A farsangot búcsúztató temetési menet, a szalmabábu elégetése tulajdonképpen paródia. Szimbolikusan pedig azt jelenti, hogy megszabadulunk nemcsak a téltől, hanem a mértéktelen evéstől, ivástól, mulatozástól is. A tűz, az égetés egy megtisztító rítus. A menetben már találkozunk a hamubotosokkal is, akik a bűnbánatnak a jelét, a hamut szórják. Konc király és Cibre vajda jelképes viadala is arról szól, hogy beáll farsang után a böjt. Nem utolsósorban megtörténik a jelenlevők bevonása is, mert igazán úgy működik, ha együtt szórakozunk, játszunk, ha értjük a tréfát.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 09., szerda

Ismét a lovasélet fővárosává válik Gyergyószentmiklós, közeledik a 18. Székelyföldi Lovas Ünnep

Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.

Ismét a lovasélet fővárosává válik Gyergyószentmiklós, közeledik a 18. Székelyföldi Lovas Ünnep
2025. július 09., szerda

Jönnek a 24. Gyergyóremetei Falunapok

Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.

Jönnek a 24. Gyergyóremetei Falunapok
Jönnek a 24. Gyergyóremetei Falunapok
2025. július 09., szerda

Jönnek a 24. Gyergyóremetei Falunapok

2025. július 08., kedd

Nem várt eredményt hozott a sertéspestisgóc környékén végzett ellenőrzés

Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.

Nem várt eredményt hozott a sertéspestisgóc környékén végzett ellenőrzés
2025. július 07., hétfő

Nem adhat információkat az ügyészség az orotvai gyilkosság ügyében  

Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.

Nem adhat információkat az ügyészség az orotvai gyilkosság ügyében   
2025. július 06., vasárnap

Uz Bence utódait nem idegesítik a megszorítások

Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.

Uz Bence utódait nem idegesítik a megszorítások
2025. július 05., szombat

Ég az erdei avar és a száraz növényzet Hollósarkán

Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.

Ég az erdei avar és a száraz növényzet Hollósarkán
2025. július 02., szerda

Vízkorlátozás léphet érvénybe két gyergyói településen

Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.

Vízkorlátozás léphet érvénybe két gyergyói településen
2025. július 02., szerda

Százéves az ereklyés országzászló mozgalom – tudományos konferencia Maroshévízen

Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.

Százéves az ereklyés országzászló mozgalom – tudományos konferencia Maroshévízen
2025. július 01., kedd

Gyógynövények éjszakája az Erdővidék Múzeumában

Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.

Gyógynövények éjszakája az Erdővidék Múzeumában
2025. július 01., kedd

Jelentős beruházásra készülnek a gyergyószentmiklósi kórháznál

Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.

Jelentős beruházásra készülnek a gyergyószentmiklósi kórháznál