Kávézás a múzeumban – a szó szoros és átvitt értelmében is, pénteken ugyanis A fekete leves című kiállítás költözött pár hónapra Marosvásárhelyre, ugyanakkor nyílt meg a Maros Megyei Múzeum kávézója is. A helyszín ugyanaz: a Marosvásárhelyi Vár Történelmi és Régészeti Múzeuma.
2011. október 10., 13:142011. október 10., 13:14
2012. június 12., 11:352012. június 12., 11:35
Tekintse meg a kiállításról készült képgalériánkat!
A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum közös időszaki kiállítása a Fekete leves, amely nem kisebb feladatra vállalkozott, minthogy a kávézás történetének egészét bemutassa.
Amikor a kecskék „felfedezték” a kávét
A marosvásárhelyi megnyitón a tárlat kurátora, Saly Noémi vezette végig a számtalan marosvásárhelyi kávérajongót, aki kíváncsi volt a fekete levesre, annak történetére és minden kávéval kapcsolatos dologra.
A tárlat kurátora, Saly Noémi vezette végig a tárlaton a kávérajongókat
Tőle tudtuk meg a kávé legendáját is, a történet szerint a kávét etióp kecskepásztorok fedezték fel, akiknek feltűnt, hogy ha egy bizonyos cserjéről legelnek az állatok, akkor sokkal élénkebbek, mint máskor. A másik legenda szerint maga Allah küldte a kávét az ő beteg prófétájának, Mohamednek, a kávé pedig nem csak meggyógyította Mohamedet, hanem aznap éjszaka 40 lovagot győzött le a csatában, utána pedig 40 asszonyt repített a hetedik mennyországba – tudjuk meg Saly Noméitől, aki biztos abban, hogy az utóbbi legendát a kávékereskedők találták ki portékájuk könnyebb értékesítése reményében.
Kávéfőzés a kezdetektől napjainkig
Hogy melyik legenda igaz, talán sosem fogjuk megtudni, de számos egyéb információt beszerezhet az, aki ellátogat a kávékiállításra. Megismerheti a kávébab útját a szürettől a pörkölésen át a csészéig, megtudhatja, hol mennyit termelnek, de statisztikai adatokkal is gazdagodhat a világ kávéfogyasztásáról. A különböző kávéfőzési metódusokba is bevezet a számtalan pannó a táralton, miközben megismerhetjük azokat a tárgyakat, amelyek nélkül nem lenne kávé: a kávéfőzőket, kávéskészleteket, lombikokat. Megtudhatjuk, hogy miért kezdték el pörkölni, miért kezdték el őrölni a kávészemeket, és hogy is alakultak ki a különböző kávéfőző edények és gépek.
Több szász kisebb nagyobb kávéfőző
A kiállításon rengeteg kávéfőző található a kezdetektől napjainkig. A legrégebbi két darab a török korból származik, a legújabbak pedig a kapszulával működő drága 2010-es darabok, de még székelyudvarhelyi tervező kávéfőzője is bekerült a kávéfőzés történelmébe. A kiállítást közben kávés bélyegek, régi presszóra biztató reklámplakátok tarkítják, ha pedig valaki végigment a kávézás történetét bemutató kiállításon, akkor átmehet a frissen megnyitott a kávézóba, amelyet a Maros Megyei Múzeum ez alkalomból nyitott meg. Az Erdély több városát már bejáró tudományos tárlat január 9-éig marad a marosvásárhelyi Várban.
szóljon hozzá!