A székelyföldi múzeumoknak ünnepe

•  Fotó: Pethő Melánia

Fotó: Pethő Melánia

A kapcsolatok és az együttműködés szorosabbra fűzése céljával immár 12. alkalommal szervezték meg a Székelyföldi Múzeumok Majálisát, amelynek házigazdája a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum volt. A hétfői rendezvényen hét intézmény közel 150 munkatársa vett részt.

Pethő Melánia

2016. június 21., 14:492016. június 21., 14:49

Valamennyi székelyföldi múzeum munkaközössége meghívást kapott a gyergyói rendezvényre, amelyet magyarországi mintára 2005-ben szerveztek meg első alkalommal Székelyudvarhelyen. Azóta évente sort kerítenek a múzeumi majálisra, minden alkalommal más-más helyszínen. A hétfői a tizenkettedik volt a sorban és negyedik, amelyet Gyergyóban tartottak. Bár voltak hiányzók, a részvétel szempontjából mindenképp sikeresnek könyvelhető el a rendezvény, hisz a házigazda intézmény munkaközössége mellett részt vettek a sepsiszentgyörgyi, a csíkszeredai, a székelyudvarhelyi, a csernátoni, a székelykeresztúri múzeumok, illetve a Hargita Megyei Kulturális Központ alkalmazottai.

„A székelyföldi múzeumok ünnepe ez a nap. Úgy tűnik, hogy bevált a rendezvény” – mondta lapunknak Csergő Tibor, a házigazda intézmény vezetője. Kifejtette, a múzeumok annyira kis létszámú munkaközösségekkel dolgoznak, hogy segíteniük kell egymást, ha eredményeket szeretnének elérni. Ezért is fontos, hogy a különböző területeken dolgozó kollégák személyesen is ismerjék egymást – az ismerkedésre, a kapcsolatok erősítésére jó alkalom a szakmai és szórakoztató programokkal teletűzdelt majális.

A hétfői rendezvénynek számos hangulatoldó mozzanata volt: Ép testben épphogy élek címmel vetélkedőre invitálták a részvevőket. Az egyes próbákon a sokrétű múzeumi munkát jelenítették meg a versenyzők, persze ezúttal szórakoztató formában. Egy kiállítás felépítését, reklámozását, tárlatvezetést, a kiállítás lebontását imitálták egy-egy próba során, ugyanakkor a versengő csapatoknak bizonyítaniuk kellett sulyokvetésben és súlyemelésben is – az utóbbi próbák a munka során felmerülő túlkapásokra és nehézségekre utaltak. Volt eszem-iszom, zene-, énekszó és tábortűz, de a sok szórakoztató jellegű mellett szakmai programok is helyet kaptak a nap során. A majálisozók tárlatvezetéssel tekinthették meg a múzeum jelenlegi kínálatát, meglátogatták az örmény templomot és az örmény plébánia könyvtárát.

„A székelyföldi intézmények közötti önrendelkezés legelőször a múzeumok szintjén jött létre. Azért jöhetett létre, mert az, hogy mi együtt élünk, egymás között kicseréljük a kiállításainkat, szakmai tapasztalatainkat, ha kell, akár anyagilag is segítjük egymást, nem egy politikai üzenet, hanem gyakorlati lehetőség. Ez a 4–5 intézmény maga között egy olyan védőmechanizmust épített fel, ami a kulturális autonómia egyik támpillére tud lenni” – mondta lapunknak Csergő Tibor. Hangsúlyozta, Székelyföldön a múzeumok olyan állami intézmények, ahol magyar vezetés, magyar alkalmazottak, magyar tudás van, és ahol magyar értékeket őriznek. „Erre oda kell figyelni, ezért is fontos a kisebbségi kultúrát fenntartó intézmények összefogása. A majálisok sokat segítenek abban, hogy a térség múzeumai között létező szoros kötelék tartósan megmaradjon” – fogalmazott a múzeumigazgató.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei