Fotó: Kristó Róbert
Tizenharmadszor tartják Csíkszeredában az Erdélyi Prímások Találkozóját. Habár ezt a számot nem szokták szerencsésnek minősíteni, mégis, úgy tűnik, hogy a csütörtökön és pénteken zajló rendezvény esetén nem érvényesül az előítélet.
2010. november 18., 22:032010. november 18., 22:03
Van táptalaja a népzenei hagyománynak, a csütörtök esti első fellépők, a Felcsíkról érkező 13 éves Antal Csanád és az 5 éves Antal Adorján igazolta, hogy „megfertőzte” őket ez a műfaj. Az élő népzenét a Gyimesből Antal Tibor és Timár Viktor (alsó fotó) tolmácsolta, majd a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémia Népzene Tanszékének növendékei és tanárai (felső fotó), valamint a szászcsávási cigányzenekar és a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes mindenkori zenészei léptek színpadra.
„A zenészeknek küldetésük van: az autentikus népzene hagyományainak ápolása egy reménytelennek vélt korban, egy globalizált világban, amikor a népi kultúra igazi közege, a falvak közössége is rég felbomlott, azzal a hagyományos életmóddal együtt, melyben a népzenének, a paraszti muzsikának meghatározó szerepe volt. Ma este is ezt a küldetést teljesítik a színpadra lépő zenészek. A néptánc, a népzene hatása elengedhetetlenül fontos, hiszen kicsi korban ezen eszközök segítségével tapasztalják meg a gyerekek világunkat, kultúránkat. A népzene a lelket, a szellemet és a testet egyszerre érinti meg, mindamellett, hogy a művészeti élmény sem elhanyagolható. A táncház összehozza a felnőtteket, de a gyerekeket is, és előbb-utóbb a megbátorodott kisgyerek is megfogja tánc közben egy másik gyerek kezét” – hangzott el a megnyitón.
Az egymáshoz való közeledésre volt alkalom, hisz az előadást táncház is követte. Pénteken 19 órától az Üsztürü tart előadást és 21 órától – a kilencvenes évek elején világhírűvé vált népi zenekar – húzza a rendezvényt záró táncházban is a talpalávalót. A belépés ingyenes.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!