A legjobb drámákkal ünnepeltek

•  Fotó: Pál Árpád

Fotó: Pál Árpád

A dráMÁzat III. drámapályázatra érkezett legjobb művek felolvasásával ünnepelte a magyar dráma napját a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. Az intézmény a dráMA8 kortárs színházi találkozó teljes programját is e nap köré csoportosította. Szerdán a nézők Székely Csaba Bányavakság című drámáját tekinthették meg az Andrei Mureșanu Színház és az Osonó Színház közös produkciójaként.

Veres Réka

2016. szeptember 21., 22:202016. szeptember 21., 22:20

2016. szeptember 21., 23:002016. szeptember 21., 23:00

A dráMA8 kortárs színházi találkozó második napján hirdették ki a dráMÁzat drámapályázat harmadik kiadásának nyerteseit a Tomcsa Sándor Színház és a nagyváradi Szigligeti Színház vezetői, valamint a pályázat zsűrijének tagjai. A nyílt, egyfordulós drámapályázatot három kategóriában hirdették meg, a Debüt és drámaÍRÓ kategóriákban magyar, a dramAUTORban pedig román nyelvű alkotásokkal lehetett pályázni.

Nagy Pál, a Tomcsa Sándor Színház igazgatója elmondta, csupán egy román nyelven írt pályamű érkezett, ám azt is értékesnek tartják, és tervezik annak is a feldolgozását az elkövetkezőkben.

A Debüt kategóriában első lett Körmöczi-Kriván Péter Kapufa és öngól című drámája, második R. Kántor Zsigmond Parfüm és hullaszag című drámája, harmadik pedig lapcsaládunk munkatársának, Varga Lászlónak (Krónika) Anglia című drámája. A drámaÍRÓ kategóriában első lett Moravetz Levente Nem lesz reggel, Fred! című drámája, második Moşu Norbert László A pingvin és a Rubik-kocka című drámája, harmadik pedig Réczei Tamás Gettószerelem című alkotása. Czvikker Katalin, a nagyváradi Szigligeti Színház igazgatója elmondta, az elkövetkezőkben Körmöczi-Kriván Péter Kapufa és öngól című drámáját dolgozzák fel.

Szűcs Katalin Ágnes színikritikus elmondta, hogy a pályázat harmadik kiadására már sokkal több színvonalas alkotás érkezett, hagyományos, de formailag furcsa művek is. Azt is megjegyezte, hogy a mintegy száz alkotás között fésületlen írások is akadtak. Köllő Katalin színikritikus szerint helyesírási hibákkal teli alkotásokat is kaptak, Lőkös Ildikó dramaturg szerint pedig teljesen más műfajokkal, kisregényekkel, novellákkal is próbálkoztak a drámapályázaton.

A drámákban többnyire társadalmi kérdéseket feszegettek a szerzők – fejtette ki Szűcs Katalin Ágnes –, akadtak viszont kommersznek tekinthető, szórakoztató darabok is, amelyekkel ritkábban szoktak próbálkozni az alkotók hasonló pályázatokon.

Egyébként a magyar dráma napján – tegnap – felolvasó-színházi előadást tekinthettek meg a nézők, amelyet Körmöczi-Kriván Péter Kapufa és öngól drámája és Moravetz Levente Nem lesz reggel, Fred! című drámája alapján rendeztek meg.


Folytatódik a dráMA

Csütörtök délelőtt tizenegy órától kerekasztal-beszélgetés lesz, amelyen a kortárs színházi folyamatokról értekeznek a szakmabeliek, majd 13 órától a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem drámaíró szakos diákjai felolvasószínházzal mutatkoznak be. Este héttől Márai Sándor Béke Ithakában című alkotását viszi színpadra a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház, Boris Liješević rendezésében. Márai Sándor regénye és Boris Liješević darabja Odüsszeuszról szól, akit más oldaláról ismerhet meg a néző: felesége és fiai történetein keresztül a Trójából visszatérő hős helyett a férjet, apát, szeretőt, zsarnokot, csalót láthatják. Az előadás után dráMA szak következik az alkotókkal.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei