Szentegyházasfalu katolikus vallású település, itt minden ünnepen zsúfolásig telik a templom. Ezt a csodás izgalmat osztja meg minden évben a Gyermekfilharmónia a közönséggel az adventi hangversenykörutak alkalmával. Az együttes 1999 óta utazik a karácsonyi dalokkal távolabbi előadásokra, de Székelyudvarhely már a kilencvenes évek elején gyönyörködhetett ebben a gyertyafényes muzsikában.
2012. december 16., 09:372012. december 16., 09:37
2012. december 16., 10:562012. december 16., 10:56
Idén eléggé feszes turnét szervezett Haáz Sándor karnagy-együttesvezető. Mivel a félév később ér véget, ebbe a hétvégébe – december 13–17. – hat előadást zsúfoltak: kettőre itthon, Erdélyben, négyre pedig Magyarországon kerül sor.
Brassó volt az első állomás, csütörtökön este a katolikus nagytemplomban léptek fel, onnan éjszakai utazással Dabasra mentek, ahol egy sportcsarnok adott otthont a koncertnek. Az egész település izgatottan készült a 146 gyermek elszállásolására. Szombaton, december 15-én a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínház gyönyörűen felújított termében énekeltek két ízben. Ide a Don Bosco Egyesület és az Etalon Könyvkiadó hívta meg a Gyermekfilharmóniát. Ötszáz vidéki gyerekkel találkoztak. Böjte Csaba atya is jelen volt ezen a rendezvényen. A gyereksereget Budapesten, Budakeszin és Veresegyházán szállásolták el. Vasárnap a váci székesegyházban tartanak előadást. December 17-én, hétfőn tér vissza Magyaroszágról a Szentegyházi Gyermekfilharmónia. A turné Marosvásárhelyen zárul, most egyetlen székelyföldi előadást tartanak: a főtéri katolikus templomban örvendeztetik meg karácsonyt váró üzenetükkel a közönségüket.
A valódi turnézáró igazából Udvarhelyen történik majd: a Barátok templomában december 22-én találkozhatunk vélük.
Haáz Sándor karnagyot kértük, hogy ez alkalomból fogalmazza meg röviden a Gyermekfilharmónia rövid hitvallását. „A Fili üzenete lényegében annyi, hogy a közös muzsikálás ürügyén jó együtt lenni, s jó érzés magyarnak lenni. Ezekben a napokban ünnepeljük Kodály Zoltán születésének 130. évfordulóját. Kodály számunkra a mai napig egyfajta vezércsillag. Ő elsősorban népdalgyűjtő, A mi dalaink című alapmunka szerkesztője, kiadója. Az ebben található százhúsz népdal üzenete, életben tartása legalább olyan fontos számunkra, mint a magyar helyesírás, mint a helyes beszéd. Nem szabad elfelednünk, hogy a Gyermekfilharmónia, a Fili elsősorban a mi vidékünk népdalait szólaltatja meg, a turnék pedig az autóbuszon való közös éneklések nagy lehetőségei. Erre kitűnő segédanyag a gyerekek kórusfüzete, a Törpe daloskönyv, illetve más népdalfüzetecskék sora. A gyermekek szeretnek és tudnak énekelni, a filisek egyénenként is több mint kétszáz ének birtokosai, s ezek javarészt népdalok. Az éneklési kedv azonban önmagában nem elég, fontos, hogy sok dalt, dalszöveget ismerjünk, akár idegen nyelvűt is. A közös nótázásra a Mártonffy János Általános Iskola ének- és kórusórái, valamint a Cimbora Tanulók Háza zenekörei adnak lehetőséget. Sokat köszönhetünk a Bethlen Gábor Alapnak, ahonnan megpályáztuk és meg is nyertük az utazás költségeit, így a gyerekek ingyen és „bérmentve” hirdethetik az adventi evangéliumot!”
szóljon hozzá!