Bogányi Gergely világhírű Kossuth-díjas zongoraművész koncertezik Csíkszeredában csütörtökön 19 órától a Csíki Moziban Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa meghívására. Az előadó a saját fejlesztésű, csodazongoráján szólaltatja meg Chopin és Liszt műveit.
2016. november 03., 11:492016. november 03., 11:49
Történelmi alkalomnak és egyedülálló lehetőségként emlegette a koncerten való részvételt Füleki Zoltán Csíkszereda alpolgármestere a koncert kapcsán tartott sajtótájékoztatón. „Egy világhírű magyar zongoraművész koncertezik itt. Egy zseniről beszélünk, akiről zongorát is elneveztek. Maga a hangszer is különleges, hungarikumnak nevezhető.” A koncertre a belépés ingyenes ugyan, de a helyszínen a szervezők csatlakoznak a Kincses Kolozsvár Egyesület által meghirdetett adománygyűjtő akcióhoz, amellyel a Küküllő-menti falvakban élő magyar gyermekek legfontosabb bentlakásos oktatási központját, a Magyarlapádi Szórványkollégiumot kívánják támogatni. A koncert egy erdélyi turné keretében valósul meg, amely a Magyar Szabadság Évének programjaihoz csatlakozik. Farkas Balázs konzul az adománygyűjtés kapcsán elmondta, akik öt lejnél nagyobb összeget adományoznak, kapnak \'56-os karszalagot.
Az alpolgármester felhívta a figyelmet, hogy a koncertre mindössze 252 nézőt engedhetnek be, ennyi ugyanis a Csíki Moziban található ülőhelyek száma. „A tavalyi sajnálatos Colectiv-tragédia után nagyon szigorúan ellenőrzi a tűzoltóság és a katasztrófavédelem a színháztermekbe való beléptetést. Pótszékek kihelyezésére nincs lehetőség. Mivel karitatív jellegű előadás, nem árusítunk jegyet, és így az érkezési sorrend fog számítani. Amikor elértük a 252 belépőt, akkor kénytelenek leszünk az ajtót bezárni. Kérjük az érdeklődőket, hogy időben érkezzenek. Más megoldás nincs, mint az, hogy amikor a terem megtelt, az ajtót bezárjuk” – hangsúlyozta. Hozzátette, azért szervezték meg a Csíki Moziban a koncertet, mert ennek a teremnek vannak olyan kitűnő akusztikai adottságai, amelyek szükségesek egy ilyen koncerthez, ami illik egy ilyen zongorához és művészhez.
Futurisztikus forma
A Bogányi-zongora magyar mérnökök segítségével hét évig készült. A zongora megalkotásakor Bogányit egy másfajta hangzásideál megvalósítása mozgatta, nem pedig az, hogy jeles zongoragyártókkal versenyezzen. „A Steinway cégnek és a többinek is kiváló zongorái vannak, nem hiszem, hogy lehet jobbat csinálni azon az úton, mi ezért más úton indultunk el. A kicsit futurisztikus forma nem puszta dizájn. A forma a hangot öleli körül, a hangzásnak van alárendelve. Egyrészt akusztikai, másrészt spirituális szempontból. A lábai hangvetőként működnek. A közönség felé tereli a hangot” – fogalmazott korábban a művész. A hangszerrel végsőkig letisztult zongorajáték válik lehetővé, tiszta, egyenletes hangminőség, amelyet sem a levegő magas páratartalma, sem szárazsága nem befolyásol.
„A zongora maga 650 kg, egy 12 tonna szállítására alkalmas kamion szállítja Csíkszeredába, amelyhez különleges útvonalengedélyt kellett beszerezni a hatóságoktól” – magyarázta Csige Sándor Zoltán vezető konzul a sajtótájékoztatón.
A turné Kolozsváron kezdődött, szerdán este pedig Székelyudvarhelyen folytatódott, Csíkszereda után pedig Nagyváradon zárul a körút. „Úgy alakult az elmúlt években, hogy az általam fejlesztett zongora ikonikus szimbóluma lett a magyar kultúrának, ezért kezdeményeztem egy Kárpát-medencei turnét, ahol ezt a hangszert megmutathatom az embereknek, hogy mindenki érezze magáénak. Számomra ez a hangszer azt jelképezi, hogy van magyar »feltámadás«, van értelme küzdeni akár még lehetetlen szituációkban is” – nyilatkozta a kolozsvári koncert után a művész. Kifejtette: amikor megszületett benne a gondolat egy új zongora megalkotásáról, még senki nem hitte, hogy ez lehetséges. Nem valósulhatott volna meg, ha nem hittek volna abban, hogy a lehetetlen is lehetséges. Bogányi a körút minden helyszínére más-más repertoárral készült, mert szereti, ha változatos a műsora.
Csíkszeredában Fryderyk Chopin g-moll Ballada, F-dúr Ballada, Berceuse, 2 keringő, Asz-dúr Polonéz op. 53, a szünet után pedig Liszt Ferenc Legenda 1 (Assisi Szent Ferenc prédikál a madaraknak), Legenda 2 (Paolai Szent Ferenc a hullámokon jár), Un Sospiro (sóhaj), Gnomenreigen (manók tánca) és a 15. Magyar rapszódia című műveit játssza.
A művészről
Bogányi Gergely magyar zenészcsaládban született. Briliáns technikája mély érzésű művészi interpretációjával párosulva kiemelkedő nemzetközi előadóvá tette. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, a különleges tehetségek osztályában Baranyay László keze alatt tanult. Emellett a helsinki Sibelius Akadémián Matti Raekallio, az egyesült államokbeli Bloomingtonban, az Indiana Egyetemen Sebők György professzor irányította munkáját. Fischer Annie és Rados Ferenc több mesterkurzusán is részt vett. A művész fiatalkorától kezdve számos országos és nemzetközi versenyen jeleskedett, 2000-ben megkapta a magyar Kulturális Örökség Minisztérium Liszt-díját, 2002-ben pedig a Fehér Rózsa-lovagrend érdemkeresztje kitüntetést adományozta neki a finn köztársasági elnök. Magyarország köztársasági elnöke Kossuth-díjjal, a legrangosabb magyar művészeti elismeréssel tüntette ki 2004-ben, majd 2010 novemberében a lengyel kormány egyedi „művész állampolgársággal”, Chopin-útlevéllel jutalmazta Bogányi Gergely zongoraművészt. Mára a világ hangversenytermeinek egyik legkedveltebb művésze, aki rendszeresen ellátogat Erdélybe is.
szóljon hozzá!