Zetelaka: porból lettünk, fából élünk

Porból lettünk, fából élünk – mondja a zetelaki székely, ez egyben a község jelmondata is, nem véletlenül: Zetelaka valamikor a famegmunkálás egyik fontos központja volt. Egy időben még alapos okunk volt félteni a székely kapukat, szerencsére mára ez gyökeresen megváltozott. A nagy kapumentési akció Máréfalváról indult, de ma már a zetelakiaknak sincs miért szégyenkezniük.

Szász Csaba

2011. január 10., 17:542011. január 10., 17:54

Úgy tartják, hogy a székely kapu tulajdonképpen fába faragott oklevél állítójának sorsáról, melyet Isten szánt neki. Ez kiváltképp érvényes Zetelakára, melynek zsindelyfaragói, deszkavágó fűrészmalmai néhány évtizede még sok lakójának biztosította a megélhetést, és ahol csodálatra méltó székely kapukat faragtak.

Rengeteg elpusztult

Eme írás ötletét tulajdonképpen egy új kiadványban, a Zetelaki Szemlében – Dimén Levente földrajz szakos tanár tollából – megjelent írás adta, mely a zetelaki székely kapuk történetével foglalkozik. Itt olvastuk, hogy Csergő Bálint (aki 1961 és 1973 között bejárta Udvarhelyszék 44 helységét, az elsőtől az utolsó házszámig) 1977-es adatai alapján 430 székely kapu volt Zetelakán. A 2008-as adatbázis elkészítésekor már csak 130 állt a helyén, tehát harminc év alatt a régi kapuk háromnegyede tűnt el.

Kapumentő pedagógus


„Hat éve foglalkozom a székely kapukkal Kovács Piroska néninek köszönhetően” – mondja Dimén Levente tanár, aki számára ez egyben hobbi, de értékmentés is. A zetelaki Dr. P. Boros Fortunát Elméleti Líceum pedagógusa előadásokat tart, oktatja az anyagot, diákoknak vetélkedőket szervez, idén, február végén immár harmadszorra kerül sor a Porból lettünk, fából élünk elnevezésű, székely kapukkal kapcsolatos versenyre. „A lényeg, hogy minél több gyerekhez eljuttassuk az információt, hogy megszerettessük velük a népi alkotómunka remekműveit, hogy fontosnak tartsák ezek megőrzését. Abszolút pozitív eredményekről beszélhetek, hisz sok esetben épp a gyerekek voltak azok, akik meggyőzték szüleiket, hogy újítsák fel kapuikat” – mondja a „kapumentő” pedagógus.

Elárulja magáról, hogy vargyasi születésű, a bútorfestés tanulmányával foglalkozott, szülőfalujában azonban kevés a székely kapu. Amikor Udvarhelyszékre került, akkor kezdett érdeklődni a székely kapuk iránt, melyek tulajdonképpen a faragás és a festés ötvözetei. Kiemeli, hogy bár most már van megyei program, igen fontosnak tartja, hogy legyen mindenhol helyi ember, aki ezzel foglalkozik, így lehet elkerülni, hogy ezek az értékek veszendőbe menjenek. „Úgy látom, most már az emberek is rájöttek arra, hogy a székely kapuk szerves részét jelentik kultúránknak. És azt hiszem, nem tévedek abban, hogy ez talán az egyetlen olyan építészeti székely sajátosság, amelyet mai napig is előszeretettel állítanak. Hogy milyen formában, hogy mennyire követi a hagyományt, ez természetesen vitatható, hagyományosat ma már ritkábban látok, de mégis öröm, hogy a kapuállítás hagyománya ma is él.

Akár saját szemmel

Annak idején honlapunk is beszámolt róla, hogy a Zetelakáért Alapítvány Dimén Leventével közösen indította el a Székely kapuk – a ma és a holnap kincsei elnevezésű programot, melynek része a Hargita megyei tanács támogatását elnyerő pályázat, az összes zetelaki székely kapu feltérképezése és néhányuk restaurálása, a Műemlékvédelmi Bizottság létrehozása, a Zetelaki Székelykapuk című kiadvány megjelentetése a porták jegyzékével és a jellegzetes motívumok bemutatásával, a verseny az iskolások számára. 2008 decemberében fel is avatták a település székely kapus portáinak kifüggesztett térképét. Ugyanakkor a zetelaki „fába faragott okleveleknek” gazdag irodalmuk van a világhálón is, rengeteg értékes fotót találunk, de ami talán legfontosabb, hogy nem kell sem múzeumba, sem messzire menni, ha saját szemünkkel, életnagyságban szeretnénk látni egy Zetelakán készült, igazi székely kaput.

 

Régi, nagyon régi, legrégebbi

A székely kapukra vonatkozó szakirodalom vizsgálataira támaszkodva a legrégebbi kapu 1807-ben készült Zetelakán. Huszka József A székely ház (Bp. 1895) című könyvében illusztrációját és feliratát is közli, a kontyfa kiskapu fölötti részén „Anno 1807 die 26 juni”, a kiskapu ívén „A bejövőnek szállás a kimenőnek békesség” olvasható. Tudomásunk szerint ma már nem létezik, a múzeumban pusztult el.

További régi zetelaki kapunk 1825-ből való (felső képen), és a Csíki Székely Múzeum gyűjteményében találjuk. Egy másikat pedig szakirodalomból ismerünk, ma már nem tudunk róla, felirata és képe Huszka-könyvében látható.

Bővebben az Udvarhelyi Híradó keddi, január 10-ei számában!

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 08., csütörtök

Évről évre többe kerülne a székelyudvarhelyi közvécé felújítása

Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.

Évről évre többe kerülne a székelyudvarhelyi közvécé felújítása
2025. május 07., szerda

Még idén városi víz folyhat az árvátfalvi csapokból

Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.

Még idén városi víz folyhat az árvátfalvi csapokból
2025. május 07., szerda

Országos döntőhöz érkezett a Kányádi Sándor-versmondóverseny

A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.

Országos döntőhöz érkezett a Kányádi Sándor-versmondóverseny
2025. május 06., kedd

Lacikonyhás mulatsággal nyitják az idényt a Dungó-fürdőnél

Hagyományteremtő szándékkal szezonnyitó ünnepséget szerveznek vasárnap a homoródkarácsonyfalvi Dungó-feredőnél.

Lacikonyhás mulatsággal nyitják az idényt a Dungó-fürdőnél
2025. május 06., kedd

Újból elöntötte a víz a parajdi sóbányát

Meghatározatlan időre bezárták a parajdi sóbányát, mivel a heves esőzések miatt újból befolyt a víz a föld alatti komplexumba. A helyszínen a tűzoltóság dolgozik a víz kiszivattyúzásán.

Újból elöntötte a víz a parajdi sóbányát
2025. május 06., kedd

Több háztartásban nem lesz áram szerdán Székelyudvarhelyen

Több székelyudvarhelyi utcában is áramszünet lesz szerdán – olvasható a városháza közleményében.

Több háztartásban nem lesz áram szerdán Székelyudvarhelyen
2025. május 05., hétfő

Áramszünet lesz a Székelykeresztúrhoz tartozó Betfalván

Javítási munkálatok miatt fog szünetelni az áramszolgáltatás kedden reggel kilenc és délután öt óra között több Betfalván lévő háztartásnál – közli a székelykeresztúri polgármesteri hivatal.

Áramszünet lesz a Székelykeresztúrhoz tartozó Betfalván
2025. május 05., hétfő

Mesébe illő hét vár a fiatalokra – rajtol 31. Székelyudvarhelyi Diáknapok

Négyszázhetven középiskolás vesz részt a 31. Székelyudvarhelyi Diáknapokon, amelyet május 5. és 11. között tartanak Székelyudvarhelyen. Az idei rendezvény számos újdonsággal, mesevilágot idéző tematikával és sokszínű programmal várja a fiatalokat.

Mesébe illő hét vár a fiatalokra – rajtol 31. Székelyudvarhelyi Diáknapok
2025. május 05., hétfő

Black Comedy: áramszünet totálfényben

A Black Comedy borzasztóan vicces, ugyanakkor helyenként igencsak elgondolkodtató előadás, amely egy zseniális színházi ötletre épül – hangzott el a Tomcsa Sándor Színházban tartott sajtótájékoztatón.

Black Comedy: áramszünet totálfényben
Black Comedy: áramszünet totálfényben
2025. május 05., hétfő

Black Comedy: áramszünet totálfényben

2025. május 04., vasárnap

Nincs tömeg, de folyamatos a részvétel Székelyudvarhelyen a szavazáson

Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.

Nincs tömeg, de folyamatos a részvétel Székelyudvarhelyen a szavazáson