Veszélyes a híd? Irány a Küküllő!

Veszélyes közlekedni a Küküllőn átvezető betfalvi hídon, melynek állapota évről évre egyre rosszabb, másfél tonnánál nehezebb járművek számára tiltják a használatát – jelezték olvasóink. A székelykeresztúri önkormányzat szerint a feljavítás nem célszerű, egy új híd építésére viszont nincs pénz. Átkelésre a gázlót ajánlják.

Szász Csaba

2011. július 13., 17:182011. július 13., 17:18

2011. július 13., 17:322011. július 13., 17:32

Olvasói panaszra reagálva utaztunk el Betfalvára: tudtunkra adták, hogy a Küküllőn átvezető híd állapota nagyon leromlott, átkelni rajta kockázatos, nap mint nap kellene használni, s hogy az illetékesek azt ajánlják, használják a gázlót.

„A probléma nem mai, már három éve, hogy többször is szóvá tettük, falugyűlésen is beszéltünk róla, a híd állapota egyre csak romlott, most már kockázatos dolog átkelni rajta, bár az illetékesek részéről volt ígéret a feljavítására, nem történt előrelépés. Pedig a híd létfontosságú nekünk, a túloldalon mezőgazdasági területek vannak, gépekkel műveljük, a termést be kellene hozni, nap mint nap használjuk” – panaszolja Szécsi Dezső, mutatva a keresztúri önkormányzat válaszát (közigazgatásilag ide tartozik Betfalva) idei beadványára: „Székelykeresztúr város Polgármesteri Hivatala az Ön által beadott 5946/2011-es kérésre válaszolva közli, hogy a hídon felül 10–15 méterre a vízen átjáró van, ahol Önnek lehetősége van mezőgazdasági géppel átjárni. Rafai Emil polgármester, Vári Ferencz városi jegyző, 2011. június 27.”

Panaszosunk azonban nem tartja kielégítőnek a választ. „Traktorral és üres utánfutóval még át lehet menni a gázlón, de a mezőgazdasági gépek nem kétéltűek, hogy vízi körülmények között is működjenek, arról nem is beszélve, hogy az ekén kívül nincs is olyan gép, amelynek ne ártana a víz. Vannak a csapágyak, szimeringek, tömítések, láncok, finommechanika, ezeket nem lehet egyméteres vízbe belemeríteni” – mondja Szécsi.

A híd szemmel láthatóan – ahogy egy helybéli mondja – „ramaty” állapotban van, meg van billenve, mindkét oldalon tábla jelzi, hogy másfél tonnánál nehezebb járműnek tilos a ráhajtás, de ez még kiskocsival sem tűnik biztonságosnak. „A 2005-ös árvízkor nagyon meggyengült, a középső tartóoszlop alapját kimosta a víz, épp nem a levegőben van” – kapjuk az információt. Közben ottlétünk, fotózásunk kelt némi érdeklődést, a beszélgetésbe mások is bekapcsolódnak, indul a panaszáradat: „Aki lóval, régifajta technikával műveli a területet, annak jó, nekünk nem”, „ha már Betfalva befizeti az adót, akkor javítsák meg a hidat anélkül, hogy kérésünkért valaki felháborodna”, „nem tartották fontosnak, nem érdekelte őket. Ameddig lehetett használni, húzták-nyúzták az ügyet, most, hogy baj van, vonogatják a vállukat, és velünk van a probléma, mi leszünk az első számú közellenségek, csak mert szeretnénk, hogy valami normálisan működjön.”

Falusi élet, városi adó

A betfalviaknak nem a híd az egyetlen problémájuk, adócsökkentést kérelmező levelet is írtak a keresztúri önkormányzatnak. A mintegy kétszáz aláíró között ott találjuk Szécsi Dezső nevét is. „Igen, négyes zónás, városi adót fizettetnek velünk, csak a körülmények maradtak falusiak. Mi jól meglettünk volna Galambfalvával, csak Keresztúrnak kellett a tízezer lakos. Hát ez a köszönet benne, mehetünk derékig a Küküllőbe” – mondja szomorúan Szécsi, elpanaszolva, hogy évi húszezer lej adót fizet, közel kétszer annyit, mint ha Betfalva falunak lenne minősítve. „Felháborító a cinizmus és arrogancia, amellyel kezelik a dolgokat. Választáskor hangzatos szavakat mondanak a kis- és középvállalkozók, a mezőgazdászok megsegítéséről, most pedig azzal jönnek, hogy vigyem a gépeimet neki a Küküllőnek. Nem kérek én semmivel sem többet, mint ami jár, csak a munkámat szeretném végezni, s ha már nem segítenek, legalább ne nehezítsék – panaszolja olvasónk.

A keresztúri önkormányzat válasza

„A 2011. június 13–16. időszakban bekövetkezett kiadós esőzések okozta áradás miatt a Nagy-Küküllőt átívelő betfalvi híd súlyosan megsérült – áll a keresztúri polgármesteri hivataltól kapott levélben. Önkormányzatunk azonnal jelentette ezt a sajnálatos eseményt a Hargita Megyei Sürgősségi Helyzetek Vezérkarának, Hargita Megye Tanácsának és a Prefektusi Hivatalnak. Szakmai felmérést készíttettünk a keletkezett kár mértékéről, ami hozzávetőlegesen 75 000 lej – ennyibe kerülne tehát a híd eredeti állapotba történő helyreállítása. Csakhogy a híd lakossági összefogással készült, elsősorban a néhai kollektív gazdaság felszámolásából származó erőforrások felhasználásával, minden műszaki és törvényes keretet mellőzve (pl. nem létezett technikai kivitelezési terv vagy építkezési engedély sem). Véleményem szerint ezek a hiányosságok is nagymértékben kihatással voltak a híd stabilitására, és ilyen alapon valószínű, hogy az eredeti állapot helyreállítása sem volna időtálló. Indokoltabb lenne egy teljesen új, szakszerű híd építése, ám ennek költségei becsléseink szerint meghaladnák a 300 000 lejt. Mivel Székelykeresztúr önkormányzatának jelenleg nincs költségvetési kerete sem a teljes helyreállításra, sem egy új híd építésére, anyagi támogatásért folyamodtunk a már említett megyei szintű intézményekhez, valamint a körzeti vízügyi igazgatósághoz. Ezeknek a várt támogatásoknak esetleges jóváhagyása és kiutalása időigényes folyamat, még nincs semmi biztos információnk ezzel kapcsolatosan, de reménykedünk, hogy kérésünk valamilyen mértékben elfogadásra talál.

Mindaddig önerőből, valamint a vízügy és egy helyi vállalkozó támogatásával sikerült olyan ideiglenes helyreállítást eszközölnünk, ami lehetővé teszi a gyalogos forgalom, valamint az 1 tonna súlyt meg nem haladó állati vontatású járművek áthaladását a hídon. A mezőgazdasági gépek és a nehéz gépjárművek a jelenlegi híd közelében lévő gázlón tudnak átkelni a folyón, van tehát lehetőség átkelni és megművelni a földeket, behozni a termést – ezt különben Szécsi Dezső olvasójuknak a hozzánk intézett hasonló beadványára is már korábban írásban megválaszoltuk.

Erre tessék!

A hogyan továbbra sajnos most még érdemi választ nem tudunk adni, amíg nem körvonalazódik egy konkrét költségvetési keret, amit erre a célra fordíthatunk (önerő, kormánytámogatás, lakossági, illetve vállalkozói hozzájárulás stb.). Egy dolog azonban biztos: a probléma valós, a megoldást keressük, és az ügy még folyamatban van. S ebben a munkában örülnénk, ha Szécsi Dezső olvasójuk is segítségünkre lenne, nem panaszkodó levelek vagy adócsökkentés követelését kérelmező beadványok szerkesztésével, hanem inkább lakossági gyűjtés vagy önkéntes munka szervezésével a helyzet enyhítésére” –  közölte az önkormányzat álláspontját Köblös Domokos, alpolgármester.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 09., szerda

Több napra leálltak a munkálatok a parajdi sóbányánál

Az esőzések miatt szerdától több napra leállították a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatokat a parajdi sóbányánál – közölte Hargita megye prefektusa.

Több napra leálltak a munkálatok a parajdi sóbányánál
2025. július 09., szerda

Étkező turistákra, majd a vadászokra támadt a Zeteváralján kilőtt medve

Előbb az étkező turistákat kergette el a tányérok mellől, majd a kiérkező hatóságokra is rárontott az a fiatal medve, amelyet szerdán délben kénytelenek voltak kilőni a vadászok egy zeteváraljai panzió udvarán.

Étkező turistákra, majd a vadászokra támadt a Zeteváralján kilőtt medve
2025. július 09., szerda

Megduplázta hitelvonalát a székelyudvarhelyi önkormányzat

Jövőre elkezdődhet a Harvíz Rt. vízhálózattal kapcsolatos udvarhelyszéki nagyberuházása, több mint 40 millió lejre növeli a város az EU-s beruházások önrészének biztosítására szánt hitelvonalát – derült ki a székelyudvarhelyi képviselők ülésén.

Megduplázta hitelvonalát a székelyudvarhelyi önkormányzat
2025. július 08., kedd

Bányakatasztrófa: már 18 napos késéssel számol a kivitelező

A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.

Bányakatasztrófa: már 18 napos késéssel számol a kivitelező
2025. július 08., kedd

Meghosszabbították a vészhelyzetet Parajdon

A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.

Meghosszabbították a vészhelyzetet Parajdon
2025. július 07., hétfő

Idén is lesz Székelyföldi tánctábor

Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.

Idén is lesz Székelyföldi tánctábor
Idén is lesz Székelyföldi tánctábor
2025. július 07., hétfő

Idén is lesz Székelyföldi tánctábor

2025. július 06., vasárnap

Helikopter segítségét is kérték a fenyédi autóbalesethez

Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.

Helikopter segítségét is kérték a fenyédi autóbalesethez
2025. július 06., vasárnap

Megnyitott a szentegyházi Termál Liget strand

Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.

Megnyitott a szentegyházi Termál Liget strand
2025. július 05., szombat

„Mondjon le! Új bányát!” – skandálták a tüntetők Parajdon

A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.

„Mondjon le! Új bányát!” – skandálták a tüntetők Parajdon
2025. július 04., péntek

Motoros baleset a Kalonda-tetőn

Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.

Motoros baleset a Kalonda-tetőn
Motoros baleset a Kalonda-tetőn
2025. július 04., péntek

Motoros baleset a Kalonda-tetőn