Fotó: Pethő Melánia
Vásáron kínálták portékáikat vasárnap a csomafalvi kézművesek – a hagyományos termékek helyi értékesítésére a polgármesteri hivatal és a Fenyőalja Hagyományőrző és Turisztika Egyesület teremtett lehetőséget.
2011. április 17., 15:542011. április 17., 15:54
2011. április 18., 18:422011. április 18., 18:42
A tavalyi sikeres próbálkozás után ismét virágvasárnapi kézműves vásárt szervezett Gyergyócsomafalva önkormányzata és a frissen alakult hagyományőrző egyesület. Az eredetileg a Borsos Miklós térre tervezett rendezvény a múlt heti bizonytalan időjárás miatt a művelődési házban kapott helyet, ahol a helyi kézművesek közel húsz standon kínálták árujukat.
„Megismertetni, népszerűsíteni szeretnénk a hagyományos termékeket, hisz bizonyára vannak még, akiknek nincs tudomásuk arról, hogy a faluban van olyan személy, aki székely ruhát varr, vagy éppen tojást ír. Ezentúl pedig lehetőséget kínálunk a kézműveseknek portékáik értékesítésére” – foglalta össze a rendezvény célját Köllő Orsolya, a polgármesteri hivatal fejlesztési előadója. A virágvasárnapi vásár jó lehetőségnek bizonyult a kívánt cél elérésére, hisz a helyi készítésű termékek iránt nagy volt az érdeklődés.
Az idelátogatók válogathattak a különbnél különb technikával festett, díszített húsvéti tojások közül, és csak az ízlés szabhatott határt annak, hogy írott, festett, színes papírral dekorált, fa-, textil- vagy éppen cérnás tojás cserélt gazdát.
Bőséges volt a felhozatal a dekorációs tárgyak palettáján is: természetes alapanyagokból készült húsvéti kopogtatók, asztali és faldíszek, tojástartó kosárkák sorakoztak a standokon, ugyanakkor az ünnep szimbólumai, a nyuszi, a csibe is különbnél különb anyagokból és formában volt kapható. Mágikus erővel bíró gyöngyfák, sóból, lisztből gyúrt tojástálak bővítették a felhozatalt.
A különlegességek között foltvarrással készített textilképeslapok, batikolt vászonból készült fényképalbumok, hímzett fülbevalók, ugyanakkor kötények, abroszok vonzották a vásárlókat, de akit a kerámiatermékek érdekeltek, választhatott az igényes munkával elkészített használati tárgyak, illetve a ruhakiegészítők között. Az sem fordult ki üres kézzel, aki az ünnepre népi viseletet kívánt vásárolni, aki meg csupán ötletmerítés céljából tért be a vásárra, igazán gazdagon távozhatott, hisz a termékeiket kínáló kézművesek szívesen megosztották a különböző tárgyak elkészítésének fortélyait.
A vásári kínálatból nem maradtak ki a házi sütemények sem; a finomságokat árusító gazdasszonyok asztaláról hamar elfogyott a kürtőskalács, a darázsfészek.
A virágvasárnapi vásár két standja gyermekkezek munkáját dicsérte – a Köllő Miklós Iskola II. B és III. B osztályosai szünetekben és otthon készített dísztárgyakat kínáltak eladásra. Az itt szerzett pénz az osztálykasszát gyarapítja, a bevételt kirándulási költségekre fogják fordítani. A két osztály a vásár szervezőinek elismerését is élvezhette; aktív hozzáállásukért báránytortát ajándékozott nekik a Fenyőalja Hagyományőrző és Turisztika Egyesület.
szóljon hozzá!