Fotó: Kristó Róbert
Ismét birtokba vehette templomát Csíkmenaság közössége, csütörtökön, december 22-én újraszentelték a több éves felújításon keresztülment épületet. A menaságiak karácsonykor Isten házában ünnepelhetik a Megváltó születését.
2011. december 22., 20:452011. december 22., 20:45
2011. december 26., 19:502011. december 26., 19:50
Újra miséznek a menasági templomban. A több évig tartó felújítás alatt
a kultúrotthon helyettesítette a templomot
Az ünnepi szentmisét celebráló Tamás József püspök beszédében főképp azokra jellemvonásokra tért ki, melyek egy templomot értékessé tesznek. „A templomnak az értékét sok minden tudja adni. Adja a maga régisége. Minél régebbi valami, annál értékesebb. Úgy tudtuk, hogy ezt a templomot a 15. században építették, de az újjáépítést megelőző régészeti feltárások arra jutottak, hogy az alapjai visszanyúlnak az Árpád-korba. Ha a templom régiségeit becsüljük, akkor történelmünket és őseinket tiszteljük meg. A templom értékét meghatározzák azok a műalkotások, amelyekkel díszítjük, és őseink díszítették. Ennek a templomnak is nagyon sok ilyen kincse van. Többek között ezek a falfestmények töredékei, melyek őseink hitéről és vallásosságáról tanúskodnak.”
Hozzátette, a műtárgyak pusztán nem adhatnak az épületnek értéket, hanem a legnagyobb kincset az épület jellege jelenti, a templom ugyanis Isten háza, itt találkozik a hívő a Fennvalóval, itt tud az imák által a bűneitől megszabadulni, megtisztulni és feltöltődni. Az egyházi méltóság arra is kitért, hogy Szűz Mária szeplőtelelen fogantatásának tiszteletére építették, szentelték fel az épületet. Ez is emeli Isten házának az értékét, hisz Szent István királyunk is Mária-Boldogasszonynak ajánlotta fel az országot. „Ragaszkodunk mi a Boldogságos Szűzanyához, ragaszkodunk, mert hozzátartozik úgy a mi keresztény hitünkhöz, ahogyan az édesanya hozzátartozik a családhoz” – emelte ki a püspök.
Páratlan szépségű a menasági templom bordás mennyezete
Végül, de nem utolsósorban a szentbeszédet mondó szónok szerint, a hitközösség adja templom értékét. Nem sokat érne ugyanis egy templom a hívek nélkül. „Minden értetek történik” – idézett a szónok, szent Pál korinthusiakhoz írt egyik leveléből. Egy keresztény ember élete a templomhoz kapcsolódik. Itt születik meg a természetfölötti élet számára, a keresztség szentségében, hogy ne csak testileg, hanem lelkileg is éljen, de innen indul utolsó útjára is.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!