Fotó: Kristó Róbert
Mozgalmas évet zártak Csíkszentimrén. Az óév egyik legnagyobb infrastrukturális beruházásának a 123 A jelzésű megyei út felújítását tartja Kencse Előd (fotó) polgármester, ugyanakkor fontos megvalósítások történtek a turizmus területén is.
2012. január 04., 14:172012. január 04., 14:17
2012. január 04., 18:232012. január 04., 18:23
„Az elmúlt esztendőben fontos beruházása volt Hargita Megye Tanácsának a település életében a 123 A jelzésű megyei út felújítása, melyből hat kilométer útszakasz esik a település területére. Az útfelújítás keretében egy hidat is építettek, aminek köszönhetően a felszeg árvízgondjai remélhetőleg megoldódtak” – közölte Kencse.
A turizmusra nagy hangsúlyt fektettek a településen. A fürdőprogram keretében egy kezelőközpont épült fel a Büdösben. Mofettával, borvizes fürdővel, szaunával is rendelkezik a központ. Szálláslehetőség nincs, viszont keresik a megoldást – jegyezte meg az elöljáró. Kiemelte, hogy a Hargita Megyei Vöröskereszt jóvoltából a szezon idején állandó ügyelet volt a Büdösben, amire nagy szükség mutatkozott. A két ügyeletesnek sok munkája akadt, a többi között vérnyomást mértek és sürgősségi ellátást is biztosítottak. A tanács a Vöröskereszt tevékenységének színhelyéül a Piroska villát ajánlotta fel, amit a szervezet ingyen felújított.
A polgármester kitért egyéb, folyamatban lévő beruházásokra is. A helyi kultúrotthont 2005-től kezdve folyamatosan javítják, szépítik. Az elmúlt esztendőben az előteret újították fel, hátravan még az ingatlan központi fűtésének kivitelezése. Az óvoda építése folyamatban van, az épület 80 százalékban már elkészült, és következő tanévtől szeretnének napközit indítani, mert igény van rá.
„A településen álló Henter-kúriát az önkormányzatnak tavaly sikerült megvásárolnia” – tudtuk meg az elöljárótól. Elmondta, a nagyon leromlott állapotban lévő műemléket szeretnék felújítani. Ha megvalósul az épület, egy közösségi háznak, egy konferenciateremnek, egy falumúzeumnak fog otthont adni. Az elmúlt évben sikerült megjelentetni a település monográfiáját Csíkszentimre öröksége címmel. Szeretnének egy második kötetet is, ugyanakkor tankönyv formájában is kiadni, hogy a helyi gyermekek tanulhassák Szentimre históriáját – említette Kencse Előd.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
szóljon hozzá!