Fotó: Gergely Imre
Együttműködés körvonalazódik a svédországi Vastra Götaland régió és a G10, azaz a gyergyószéki községek által létrehozott LEADER társulás között. A svéd partner a múlt héten a vidékkel ismerkedett, keresve a közös tevékenységek konkrét lehetőségeit.
2012. április 01., 20:432012. április 01., 20:43
2012. április 01., 22:302012. április 01., 22:30
Svédországból, Vastra Götalandból látogattak el szakemberek Gyergyószékre, hogy a helyi viszonyokat megismerve konkrét együttműködési lehetőségeket keressenek a kilenc itteni község és Borszék város által alapított LEADER térséggel, és közös projektlehetőségeket tanulmányozzanak. A több napos látogatás során gazdaságokat, tej és húsfeldolgozókat látogattak meg, pénteken pedig a Szarvasmarha Tenyésztők Hargita Megyei Egyesülete gyergyószentmiklósi székházában további, állattenyésztésben érdekelt gazdákkal is találkoztak.
Amint a találkozón Baróti Lajos házigazdaként elmondta, a látogatásnak jó néhány évre visszanyúló előzményei vannak. Lennart Fahlegard tanácsadó már harmadízben látogatott el Székelyföldre, hogy a helyiekkel a LEADER térségek közötti együttműködés formáit kiépítsék. Ezúttal eljött Julia Gustafsson, a svédországi fiatal farmerek szövetségének elnöke és Christer Wennerber, aki a svéd farmerek országos szövetségének kapcsolattartója. A találkozón Baróti Lajos ismertette a szarvasmarha-tenyésztők egyesületének eddigi gyergyószéki megvalósításait, illetve elképzeléseket is, mint például a földek tagosításának tervét, amelyet Gyergyóremete készül megvalósítani. A remetei tagosítás példáját várhatóan más községek is átvehetik, lévén Laczkó Albert Elemér polgármester egyben a G10 térség elnöke is.
A svédországi szakemberekkel végiglátogatták a térség mind a tíz települését Borszéktől Marosfőig. Többek között megismerkedtek a csomafalvi hangszerkészítővel és a családi pékséggel, az újfalvi vízimalommal, Borszék látnivalóival, az Alfauban működő egyik fafeldolgozó céggel, a ditrói szürkemarhafarmmal, a hollói vízerőművel is.
A pénteki találkozón felmerült, hogy Gyergyószentmiklós nem tagja a LEADER térségnek, nem élvezheti az itt adódó pályázati lehetőségek előnyeit, hiszen a program vidéki közösségek fejlesztéséről szól. A város nagy része falusias környezet, és számos gyergyószentmiklósi mezőgazdasági tevékenységet folytat. A svédek javasolták, hogy a szentmiklósiak keressenek lehetőséget az együttműködésre a községek gazdáival, ami számukra is megnyíthajta a LEADER forrásait.
A pénteki megbeszélések során felvázolták a Vastra Götaland és a gyergyói térség közti lehetséges együttműködési területeket. Laczkó Albert Elemér kérdésünkre elmondta, hat területen látják érdemesnek a közös munkát, szóba jöhet például a kis közepes gazdálkodók termékeinek értékesítésében, a felnőttképzésben, a farmok fejlesztésében környezetvédelmi szempontok alapján, az erdei gyümölcsök feldolgozásában és a fiatal farmerek együttműködésében.
A gyergyóiak augusztusban viszonozzák majd a svédek látogatását, ahol már az együttműködési szerződések aláírására is sor kerül.
szóljon hozzá!