Fotó: Barabás Ákos
Noha az útépítési terveket Bögözben és Székelyderzsben is egy időben készítették el a két községet összekötő út teljes szakaszára, a Székelyderzshez tartozó részen csak a napokban kezdhetik el a munkát, míg a bögözi szakaszon már aszfaltoztak is.
2015. december 11., 14:282015. december 11., 14:28
Az Agyagfalva és Székelymuzsna közti út Agyagfalva után a sártengerbe torkollik. A problémát a településvezetők közti kommunikáció hiánya okozhatta, de most abban reménykednek, jövőre összeérhet az aszfalt a községhatáron.
Nagyjából 10 millió lej értékű útépítés van folyamatban az Agyagfalva és Székelymuzsna közti nyolc kilométeres szakaszon. A 15-ös községi út négy kilométeres szakasza Bögöz községhez tartozik, ennek több mint felét le is aszfaltozták idén, a maradék részen pedig az alapozással, útszélesítéssel, kövezéssel, valamint az átereszek kiépítésével készültek el. Az aszfaltozást, illetve a sáncok kialakítását jövő tavasszal folytatják. Az említett bögözi szakasz felújítási költsége 4,8 millió lej, amit a fejlesztési minisztérium finanszíroz. Farkas Mózes polgármester szerint jövő májusig befejeződnek a munkálatok.
Problémákat vet fel, hogy a Székelyderzs községhez tartozó négy kilométeres részen csak a napokban kezdődik el a munka, ami miatt a teljes projekt megvalósítása csúszik. Az építkezés elkezdésére nemrég 250 ezer lejt kapott a község, amiből Muzsna határában egy nyolcszáz méteres szakaszon foghatnak neki a siralmas állapotban lévő út feljavításához. A pénz az útszélesítésre, valamint az alapozás és a sáncok kialakítására elég. A Derzs községhez tartozó útszakasz felújítása ötmillió lejbe kerül: a négy kilométeres szakasz fele Muzsnában található, ahol egyebek mellett járdákat is kialakítanak.
„Valószínűleg ott hibáztunk, hogy ezt nem egyszerre kezdtük. Egyszerre is össze tudtuk volna hozni” – magyarázta Zoltáni Csaba, Derzs polgármestere, hozzátéve, hogy az előzetes terveket már tavaly leadták a fejlesztési minisztériumhoz, de onnan valamiért mégsem utaltak pénzt a munka megkezdésére és a további adminisztrációs tevékenységre. Mint mondta, nagyon szerették volna mihamarabb összekötni a két települést, azonban az engedélybeszerzés bonyolultsága késedelmet okozott. Zoltáni abban reménykedik, hogy jövőre elkészülhet a falvakat összekötő útszakasz.
A polgármester azt mondta, a muzsnaiaknak – noha csak 350 lelkes a falu – régóta nagy álmuk, hogy elkészüljön ez az útszakasz, hiszen még rossz állapotában is sokan használják. Erre közlekedve jóval hamarabb érhetnek például Székelykeresztúrra, mint ha Kányád irányába kellene menniük, de az Udvarhelyre tartó muzsnaiaknak is jelentős rövidítést jelent. A Bögöz községieknek azért jó, mert Maros és Brassó megyékhez viszi közelebb őket. A Derzsi polgármester a turizmus fellendülésére is lát esélyt az infrastruktúra javulásával. Példaként kiemelte, így is sokan ellátogatnak a bögözi református templomba, ahol Szent László legendája tekinthető meg freskón, illetve a derzsi vártemplom is hasonlóan népszerű. Zoltáni a projekt pozitív hozadékai közé sorolta azt is, hogy felértékelődnek a muzsnai ingatlanok – reméli, így megállítható a falu elnéptelenedése.
Muzsnától Maros megye határáig némileg javították az utat, így már arrafelé is probléma nélkül lehet közlekedni – magyarázta Zoltáni. Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke elmondta, az autós forgalom szempontjából elengedhetetlen, hogy Maros megyében is javítsák az említett út oda tartozó részét. Azt állította, ezzel kapcsolatban korábban már egyeztetett a szomszédos megye tanácsának elnökével, kérvén, hogy az út feljavítását közösen végezzék egy európai uniós pályázati lehetőséget igénybe véve, ám ebben kollégája nem kívánt partner lenni. „Szerintem meg kell várnunk a jövő évi választásokat. Bízom benne, hogy akkor lesz változás, és akkor az út is elkészül” – jelentette ki Borboly.
Az élményközpontú tanulásé volt a főszerep idén is a Heuréka programban résztvevőknek. A nyolcadik program záróeseményét a székelyudvarhelyi Agora Business Centerben tartották csütörtök délután.
Két hónapon belül aszfalt lesz a Homoródszentmárton községbeli utcák hetven százalékán egy zajló útmodernizálásnak köszönhetően. Már most egyszerűbben juthatunk el Lókodba, ugyanakkor Kénos megközelíthetősége is javult.
Egy tartálykocsi és egy haszongépjármű ütközött össze csütörtök délelőtt Székelyudvarhely Szejkefürdő felőli kijáratánál, az ülkei eltérőnél. Utóbbi jármű – egy szemtanú beszámolója szerint – a betonkorláton keresztül sodródott ki az útról.
Huszonhatodik alkalommal hívják életre a Kékiringó Néptáncfesztivált Székelyudvarhelyen a hétvégén.
Néhány héten belül elkészülnek a tervek, így elkezdődhet a Korondon elképzelt bölcsőde megépítése. A kivitelező nem fog unatkozni, hiszen még idén be kell fejezze a munkálatokat.
Az elapadó források miatt folyamatosan gondot jelentett az ivóvízhiány a Székelyderzshez tartozó településeken, így előbb Székelymuzsnára vezették be a Székelyudvarhelyen kitermelt vizet, majd nemrég a községközpontban is ugyanezt tették.
Gazdafórum-karavánra hívják az udvarhelyszéki gazdákat, ahol a szakemberek tájékoztatják az érdeklődőket pályázatokról. De az is céljuk, hogy segítsék őket a különböző támogatások megszerzésében, valamint a felmerülő problémák kiküszöbölésében.
Székelyderzs unitárius vártemploma Szászföld és Székelyföld határán áll Udvarhelyszéken. Az Árpád-korig visszanyúló múltú templom az egyetlen romániai magyar műemlék, amely az UNESCO világörökség része.
Számos kérdésre várnak választ a székelykeresztúri Szent Kereszt felmagasztalása templom feltárásával. A műemlékvédelem alatt álló templomról több írásos anyag és említés is van, egy kéttornyos, bazilikaméretű templom tervei kérdéseket vetnek fel.
Harmadik alkalommal tartottak Farkas Árpád-emléknapot Székelyszentmiklóson, a 2021-ben elhunyt Kossuth-díjas költő gyermekkora helyszínén. Az ünnepségen emléktáblát avattak, és leleplezték a költő életútját bemutató információs táblákat is.
szóljon hozzá!