A fogyatékkal élők helyzetén egy, a településükön létesítendő foglalkoztató csoport létesítésével kíván könnyíteni Gyergyóremete Polgármesteri Hivatala, így többek között annak a hét személynek a fejlesztése is megoldódna, akik idéntől már nem vehetik igénybe a gyergyószentmiklósi Napsugár az Esőben Egyesület által működtetett napközis foglalkoztatásokat.
2011. november 22., 17:362011. november 22., 17:36
2011. november 22., 18:472011. november 22., 18:47
A gyergyószentmiklósi napközis foglalkoztatóba jelenleg 44 sérült gyermek és fiatal
fejlesztésével foglalkoznak
Sokak számára ismert, hogy a gyergyószentmiklósi és a környékbeli települések szellemi fogyatékkal élő fiataljainak foglalkoztatását, fejlesztését a Napsugár az Esőben Egyesület által működtetett napközi vállalta fel. A súlyos és középsúlyos értelmi fogyatékkal élő gyerekekkel és fiatalokkal foglalkozó intézményt több éven át a város tartotta fenn, 2008 óta azonban ún. fejkvótás rendszer alapján működik, azaz minden napközis után egy meghatározott összeget fizet az önkormányzat az egyesületnek. Mivel nem csak gyergyószentmiklósi fiatalok járnak ide, a környező települések érintett önkormányzatai is hozzájárulnak a fenntartáshoz – az így begyűlt összeg fedezi a Virág negyedi kétszintes épület fenntartási költségeit és az ott dolgozók fizetését.
A 2011-re megállapított fejenkénti 302 lej jövőre valószínűleg emelkedni fog, mivel 7 fővel csökkent a napközisek száma, és így az addigi 51 helyett 44 személy között oszlik el a fenntartáshoz szükséges összeg.
Remetén saját foglalkoztató csoportot indítanak
A létszámcsökkenés azután következett be, hogy Gyergyóremete önkormányzata úgy döntött, az innen naponta Gyergyószentmiklósra ingázó fiatalok számára – és nem utolsósorban a többi remetei sérült gyermek számára – a településen hoz létre egy foglalkoztató csoportot. A terv kivitelezése érdekében egy, már meglévő egyesület alapszabályzatának módosítását indították el; ha a jogi eljárás befejeződik, megnyílhat az új foglalkoztató kapuja. Mivel a remetei iskolaépületekben zajló felújítási munkák miatt jelenleg nagy a felfordulás, kezdetben a tejporgyári iskola egyik termében kapna helyet a foglalkoztató, a későbbiekben viszont központi épületben szeretnék működtetni – ismertette a terveket Laczkó Albert Elemér polgármester, nyomatékosítva, hogy a csoport beindításával a helybéli sérült emberek problémáját kívánják megoldani.
Mindemellett úgy véli, a különleges bánásmódot, képzést igénylő személyek részére központosított intézményrendszer lenne a legmegfelelőbb. „Ha a világ jobbik felén volnánk, akkor az lenne a normális, ha lenne egy olyan központ, ahol a sérült személyeket egy helyen kezelik, szakszerűen” – fogalmazott.
Laczkó Albert Elemér polgármester és Pál Anna szociális referens úgy véli, a Remetén létesülő foglalkoztatóval könnyebbé válik a fogyatékkal élő helybéli fiatalok helyzete
Hogy mégsem a részben központosított foglalkoztatás mellett döntött a községvezetés, az emberi tényezők figyelembe vétele mellett, ennek anyagi vonzatai is voltak. Amint azt a polgármester elmondta, a község költségvetését érintő kiadást, a napközisek utáni fejkvótát, az önkormányzat a továbbiakban nem tudja egészében vállalni, ezért a kiegészítéshez támogatást kértek azoktól a családoktól, ahol mindkét szülőnek jövedelme van. „Több rendbéli próbálkozásunk volt abban is, hogy a szülők egy részösszeggel szálljanak be, de ők ezt nem akarták vállalni” – magyarázza Laczkó Albert Elemér, hozzáfűzve, hogy a községnek további tíz szociális projektje van, ezekkel szemben pedig részrehajlónak tűnne, ha közülük egy is kiemelt támogatást kapna.
„A sérült ember érdeke, hogy otthonához minél közelebb, minél elfogadhatóbb és minél barátságosabb körülmények között legyen. A napi 18 kilométeres ingázás egyáltalán nem jó. A szakember segítségével most már itt, a község területén belül mi is fogjuk tudni biztosítani az erre rászorulók foglalkoztatását” – egészítette ki a polgármester által mondottakat Pál Anna szociális felügyelő.
A változás nehézségeket okoz a napsugarasoknak
A Napsugár az Esőben Egyesület vezetője, Csata Kinga megkeresésünkre elmondta, a Remete önkormányzatával kötött szerződés értelmében a község 2011 júniusáig biztosította a rá eső anyagi hozzájárulást, a további időszakra pedig nem kívánta vállalni az összeg fedezését. „A polgármester határozottan közölte, hogy nincs anyagi fedezetük, tovább nem tudnak fizetni” – állítja Csata Kinga, hozzátéve, hogy a hét fő kiesése az egyesületnek 13 ezer lejes mínuszt jelent a 2011-es évre. „Ennek egy részét pályázatokból sikerült behozni, de még mindig van egy hiányzó rész. Ez remélem, év végéig valahonnan be fog jönni, mert ebből a pénzből ki kell adni a fizetéseket, villanyt fizetni, a fűtést megoldani, tehát itt mi semmi extrára nem kérünk pénzt” – mondja a foglalkoztató vezetője, aki az anyagi téren keletkezett kellemetlenségek mellett úgy látja, a sérültek számára sem a legjobb, ha ezután a Remetén létesítendő foglalkoztatóba járnak.
„Olyan szempontból jó, hogy kimozdulnak, és valami mégiscsak történik velük, de hogy nem lesz minőségi fejlesztés, az is biztos. Nem azért, hogy aki ott dolgozik, az esetleg nem megfelelően foglalkozik velük, hanem azért, mert annyira különböző fogyatékosságúak, és annyira különböző fejlettségi szinten vannak, hogy egy ember nem tud minőségi fejlődést elérni náluk” – véli Csata Kinga, hozzátéve, hogy a napköziben a fiatalok számára szervezett szabadidős tevékenységek is pótolhatatlanok a fejlesztés szempontjából.
A napközis foglalkoztató vezetője attól is tart, hogy a létszámcsökkentés miatt esetleg pedagógusi állást veszíthet el az intézmény, ami a már így is szűkösre szabott szakembergárda szempontjából további nehézségeket okozna.
szóljon hozzá!