Az Urusos-kút hajdanán Oroszhegy falu nevezetes búcsújáró helye volt, a település északra elterülő, Kápolna-mező nevű helyén, melynek közelében a hagyomány szerint csodás gyógyulások történtek. A bozótos, bokros terület több mint kétszáz évig rejtette a nagy hírű búcsúk szent hajlékának omladékát.
2015. november 09., 11:462015. november 09., 11:46
2015. november 09., 11:542015. november 09., 11:54
A középkorias Szent László-kultusz sem veszítette el fényét, és a régi búcsújárás emléke mindvégig fennmaradt. Sőt, két éve már, hogy gyakorlatát is feltámasztották. Az elmúlt napokban a régészeti feltárás nyomán napvilágra került a középkori kápolna épségben maradt alapja. Milyen jövő vár a nyuládi megszentelt kövekre?
Az épület fölött bokros a terület. Napjainkig csak sejtették, hol lehetnek a romok. Aztán Nyárádi Zsolt, a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum régésze és munkatársai elkezdték leszedni a földet a falakról. Előtárult a sokszögzáródású, támpillér nélküli kápolna, melynek középen egy kőoltár helyezkedett el. A gótikus ajtó- és ablaktöredékek alapján keletkezése a 15. század végére vagy a 16. század első felére tehető.
A romok helyére legutóbb 1986-ban állítottak cserefakeresztet. Felirata Jézus mennybemenetére utal, a hajdani kápolna titulusa volt. Népi ájtatosságként még a 20. században is megmaradt a lobogós-keresztes kivonulás a gyógyító kúthoz, illetve a kápolnaromokhoz áldozócsütörtökön, azaz a Mennybemenetel ünnepén. A Csíksomlyó és a Hargita tengelyén fekvő helyen a keresztalja igyekezett „elkapni az első napsugarat a keresztnél”, majd a délelőtti misére értek vissza a plébániatemplomhoz.
A 2015-ös régészeti feltárás során a nyugati oldalon egy kis harangláb alapozása is előkerült a felhagyott kápolnaromoknál – részletezte Nyárádi Zsolt. – Az 1960-as években már volt egy, az udvarhelyi múzeum régészei által végzett kisebb, szondázó ásatás. Annak nyomait megtalálták, sajnos nem maradt fenn írásos dokumentáció. Jelenleg a tisztítást befejezték, a falakat letakarták.
Mi lesz a romokkal? – tettük fel a kérdést Bálint Imre Elemér oroszhegyi polgármesternek. „A szakmai munka most folyik, készül a régészeti jelentés. A romok sorsa attól függ, hogy az mit tartalmaz majd. Két lehetőség áll fenn: vagy visszatakartatni, vagy konzerválni és a felszínen hagyni. A második variánst az is indokolja, hogy az Urusos kúthoz Szent László-legenda fűződik, és a nyúládi kápolnai búcsú kezdett újra népszerű lenni. A helyet kitakarítani, rendbe tenni, a falakat pedig konzerválni kellene.” A régészeti jelentés függvényében összedugják a fejüket az egyház képviselőivel, a régészekkel, műépítészekkel, turisztikai szakemberekkel és a község önkormányzatával, hogy kiokoskodják, miként legyen kézzel foghatóan és szemmel láthatóan jelen ez a nagy hírű építmény Oroszhegy arculatában.
Elkezdődnek a múlt hónapban bejelentett elbocsátások a székelyudvarhelyi könnyűiparban. A tömeges leépítés során e hónapban 170 alkalmazottja munkaviszonyát szünteti meg egy textilipari vállalat.
Több jármű is érintett volt abban a közúti balesetben, amely csütörtök délután történt a Szentegyháza és Székelyudvarhely közötti útszakaszon. Teherautók és személygépkocsik ütköztek, több jármű megrongálódott.
A székelyudvarhelyi húsvéti Portékát idén a Dávid Ferenc téren rendezik meg április 18–19-én. A családbarát vásárban közel hatvan kézműves kínál húsvéti portékát, a gyerekeket pedig tematikus foglalkozások is várják.
Az élményközpontú tanulásé volt a főszerep idén is a Heuréka programban résztvevőknek. A nyolcadik program záróeseményét a székelyudvarhelyi Agora Business Centerben tartották csütörtök délután.
Két hónapon belül aszfalt lesz a Homoródszentmárton községbeli utcák hetven százalékán egy zajló útmodernizálásnak köszönhetően. Már most egyszerűbben juthatunk el Lókodba, ugyanakkor Kénos megközelíthetősége is javult.
Egy tartálykocsi és egy haszongépjármű ütközött össze csütörtök délelőtt Székelyudvarhely Szejkefürdő felőli kijáratánál, az ülkei eltérőnél. Utóbbi jármű – egy szemtanú beszámolója szerint – a betonkorláton keresztül sodródott ki az útról.
Huszonhatodik alkalommal hívják életre a Kékiringó Néptáncfesztivált Székelyudvarhelyen a hétvégén.
Néhány héten belül elkészülnek a tervek, így elkezdődhet a Korondon elképzelt bölcsőde megépítése. A kivitelező nem fog unatkozni, hiszen még idén be kell fejezze a munkálatokat.
Az elapadó források miatt folyamatosan gondot jelentett az ivóvízhiány a Székelyderzshez tartozó településeken, így előbb Székelymuzsnára vezették be a Székelyudvarhelyen kitermelt vizet, majd nemrég a községközpontban is ugyanezt tették.
Gazdafórum-karavánra hívják az udvarhelyszéki gazdákat, ahol a szakemberek tájékoztatják az érdeklődőket pályázatokról. De az is céljuk, hogy segítsék őket a különböző támogatások megszerzésében, valamint a felmerülő problémák kiküszöbölésében.
szóljon hozzá!