250 évvel ezelőtt született és 193 éve halt meg (január 29-én) a világ első jegyzőnője. Újfalvi Krisztina életútja szorosan összekapcsolódott a Mezőség kapujában álló Mezőcsávással. A templomdombon álló temetőben nehéz megtalálni az egykori jegyzőnő sírkövét, bár csak alig húsz lépésnyire áll a félévezredes harangtoronytól. A homokkő felirata mára megkopott, szinte csak sejteni lehet rajta a betűket és számokat. A mezőcsávásiak kitakarították a környékét, mostanra már legalább nem kell a bokrok között keresgélni.
2011. január 13., 14:262011. január 13., 14:26
2011. január 13., 22:012011. január 13., 22:01
Amazonos viselkedése, férfias allűrjei, határozott fellépése s bizonyára a férfidivathoz tartozó magas kalap is megtette hatását – Újfalvi Krisztinát, azazhogy Máté Jánosnét, a 250 éve született későbbi költőnőt ezelőtt 198 évvel megválasztották a falu jegyzőjének Mezőcsáváson. Ezzel ő lett az első magyar jegyzőnő a földkerekségen.
Negyed évezrede jött a világra
Pontosan 250 évvel ezelőtt (1761-ben) a Küküllő menti Szőkefalván látta meg a napvilágot Újfalvi Sámuel küküllői főbíró és Sombori Bora leánya, Krisztina. A mindössze hétévesen árvaságra jutott leányzó – apja 1768-ban elhunyt – magára hagyatva nőtt fel, s ez a magárahagyatottság bizonnyal hozzájárult a későbbi jellemfejlődéséhez. Öntörvényű, határozott, hagyományokat sutba vágó, s mégis a szép iránt elkötelezett, a költészetnek áldozó teremtés lesz belőle. Emellett a lány feltűnően szép is. Kővári László történész – aki egy évvel Krisztina halála után született – fontosnak tartja megjegyezni: „Mint általam is ismert mellképe mutatja, egyik vala kora szépségeinek; nyulánk termet, finom arczbőr, eleven ajak, tüzes szem egészíték ki eleven lelket mutató arczkifejezését.” A mellkép aztán eltűnt a történelem viharaiban, maradt viszont a Kővári jellemzése.
A Csávás felé vezető út
Történt pedig, hogy Krisztina körül sok férfi legyeskedett, ő azonban Haller László grófba „esett bele”. És viszont. Ám a gróf hitszegő módon megnősült. Ez annyira kiborította az amazontermészetű leányzót, hogy elhatározta – csakazértis olyan férfihoz megy feleségül, aki nem szép, de eszes. Kérő lett volna tucatjával. Ám ő, fogadalmához híven – legyünk udvariasak – egy nem kellemes megjelenésűt választott, a havadi Máté Jánost, birtokkal rendelkező, tudományosan képzett férfit. Mondták, a 19 éves arának volt egy kikötése, miszerint férje neki teljes szabadságot biztosít, szerelmére nem tart igényt. És így lett. Máté mezőcsávási birtokára költöztek, itt élt a fiatalasszony – bizonyára bosszantó unalomban. Már korábban is voltak irodalmi próbálkozásai, itt aztán teljesen a verselésnek szentelte idejét. Így lett egyike az első magyar költőnőknek is.
Nyughatatlan természete, a „nagyvilági élet” utáni vágy hajtotta. Rövidesen Marosvásárhelyre költözött, majd onnan Kolozsvárra, ahol az idő tájt pezsgett az irodalmi élet. Jó harminc év elteltével azonban Máté János megbetegedett. Amikor ezt Krisztina hírül vette, sietett haza Csávásra ápolni a férjet. És tette ezt két éven keresztül olyan kitartó hűséggel, odaadással, hogy még azok is tisztelni kezdték, akik korábban görbe szemmel néztek rá. Így esett, hogy – üresedés lévén – megválasztották a falu jegyzőjének. Azazhogy jegyzőnőjének. És így lett ő a világtörténelem első jegyzőnője. Ebben bizonyára amellett, hogy férfias, határozott jelleme lenyűgözte a környék lakóit, szerepet játszhatott az is, hogy a csávásiak megbizonyosodtak róla – bármennyire is amazontermészetű volt fiatal korában, bármit is mondtak róla, viszonyairól, ő mindenek ellenére kitartott a beteg férj mellett, önfeláldozóan ápolta betegségében.
Időközben Klára nevű leányát férjhez adta a sepsiszentiványi Kispál László, királyi táblai ülnökhöz.
Krisztina után kutatva
Máté János 1815 márciusában meghalt. Az akkor 54 éves asszony megírta a férj gyászjelentését, az akkori kor szokásának megfelelően, benne elpanaszolta szerencsétlen házasságuk történetét is. Aztán 1818. január 29-én meghalt Krisztina is. Előtte még megírta a saját maga gyászjelentését is. Férje mellé temették, a csávási templom közelébe. A temetés sem zajlott csendesen. Hű szolgája, talán féjdalmában, eszét vesztette s felugrott a zárt koporsóra meglovagolva azt.
Pár éve kutakodni kezdtem Csáváson az első magyar jegyzőnő után. Sem a községházán, sem a református parókián nem volt adat róla. És akkor találkoztam a helyi nyugalmazott iskolaigazgatóval, Nagy Alpárral. Szerencsémre.
Ma már nem tudni, hol volt a faluban a Máté-ház, a kúria, sem azt, hogy az ápolás alatt hol lakott Krisztina – mert azt viszont igen, hogy nem a férj házában. Ám az igazgató úr tudott valamit. Tanulmányozta az úrbéri összeírásokat, s azokból kiderül – Máté János a falu második leggazdagabb embere volt, 15 zsellérrel és 12 jobbággyal szerepel az 1785-ös lajstromban. És akkor elindultunk a sírt megkeresni. Sikerült.
A domb peremén, húszméternyire a haranglábtól bukkantunk rá egy düledező, mohával belepett homokkőből faragott sírkőre, melynek alsó, alig olvasható részén még nehezen ki lehet betűzni a Máté nevet s az 1815-ös évszámot. Sikerült hát azonosítani a sírt, melyben Máté János nyugszik, s mellette Újfalvi Krisztina is.
Akkor alig lehetett rátalálni a sírkőre a bokrok, gyomok között. Ezen a héten, szerdán ismét ott jártam. A bokrok, a gaz eltűnt a sírkő mellől. A felirat kopott még egy jottányít, de nehezen kibetűzhető. A csávásiak gondoskodtak arról, hogy ha már új kő nem is lett, de a régi legalább fellelhetően álljon a temetődomb peremén.
Ennyit megérdemel a világ első magyar jegyzőnője, aki egyben – Kazinczy kortársaként – az első költőnőink közé is tartozott.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
Az oktatási törvény szerint a kisebbségi oktatásban minden tantárgyat – a román nyelv és irodalom kivételével – az adott kisebbség nyelvén kell oktatni. A magyar tagozattal ellentétben azonban a német tagozatokon ez nem érvényesül.
Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
szóljon hozzá!