Hamarosan elkezdődhet a csíkszentmártoni műemléktemplom felújítása. A rehabilitáció három lépésben valósul meg. Első körben a templom statikai megerősítését végeznék el, ami körülbelül 600 ezer lejbe kerül. A munkálatokat a helyi önkormányzat és közbirtokosság mellett Hargita Megye Tanácsa is támogatja 42 ezer lejjel, ugyanakkor mint megtudtuk egyéb forrásokra is szükség lesz.
2011. november 02., 17:072011. november 02., 17:07
2011. november 02., 17:102011. november 02., 17:10
A statikai megerősítés sürgőssé vált
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Vakaria Béla plébános és Gergely András polgármester jelenlétében, a csíkszentmártoni templom kertjében tartott sajtótájékoztatón elhangzott, hogy sürgős beavatkozást, strukturális megerősítést igényel az épület. Hargita Megye Tanácsa a történelmi műemlékek védelmét célzó programjával 42 ezer lejjel támogatja az isten házának felújítását. Az összeget a kezdeményezők pályázat útján nyerték el.
A megyei tanács a tavaly támogatta a kivitelezési tervnek az elkészítését. Sikerült az építkezési engedélyeket kiváltani és a műemlékvédelmi jóváhagyást is megszerezni a beavatkozáshoz, így most már nincs akadálya a munkálatok elkezdésének.
Vakaria Béla plébános szólt a templom történetéről és a környék lakóinak lelki életében betöltött fontos szerepéről. A jelenlegi Isten házát 1802-ben kezdték el építeni az előző templom alapjaira és 1814-ben fejezték be. A szent hajlék az egyik legértékesebb Mária-szobrot tudhatja magáénak, 1525-ben készítették. Egyes szakemberek véleménye szerint ugyanabból a műhelyből származik, mint a csíksomlyói Szűz Mária-szobor – magyarázta a plébános.
A templom boltíve behajlott
Gergely András polgármester kifejtette, a templom felújítását három fázisban tervezték meg. Az első lépés a statikai megerősítés, ami körülbelül 600 ezer lejt emészt fel. A munkálatokat minél hamarabb szeretnék elkezdeni, mert biztonsági problémák is vannak – a boltív behajlott és fennáll a leomlás veszélye. A finanszírozásba besegít a helyi közbirtokosság, adományozók és önkormányzat és mindemellett nagy segítség a megyei tanács által megítélt pénzösszeg is. Mindez biztonságot jelent a munkálatok elkezdéséhez – magyarázta az elöljáró.
Hozzáfűzte, az előkészületek már elkezdődtek, a faanyag, és egyéb anyagok beszerzése zajlik. A helyreállítási munka első fázisa néhány hónap alatt megvalósulhat, a másik kettő – a külső és a belső felújítás – hosszabb időt fog igénybe venni, a tetőszerkezetet is szeretnék visszaállítani az eredeti 45 fokos szögbe.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!