Fotó: Gecse Noémi
Civil kezdeményezésre történt az a szemétgyűjtési akció, amelyet szombaton tartottak Csíkszenttamáson. A helyi önkormányzat felkarolta az ötletet, biztosítva a szükséges zsákokat és kesztyűket a munkához.
2015. november 08., 18:482015. november 08., 18:48
2015. november 08., 19:072015. november 08., 19:07
Az előzetesen tanúsított nagy érdeklődés ellenére szombat délelőtt kevesebb mint tizenöt személy – többnyire fiatalok – jelent meg a szemétgyűjtésen. Ez azonban nem szegte kedvét a kis csapatnak, a piactól elindulva a temető felé, majd a Csonka torony mellett tisztították meg a helyet.
A két főszervező, Albert Noémi és Biró Brigitta elmondta, az egész onnan indult, hogy egy barátnőjük – aki szintén ott volt a takarításon – a Csonka torony közelében sétáltatta a kutyáját, és sok szemétkupacot látott. Lefényképezte, majd feltöltötte a fotókat a Facebookra. Nagyon sokan reagáltak a látottakra, sokan fel is voltak háborodva.
A tettre kész fiatalok abban mindannyian egyetértettek, nevelés kérdése, hogy valaki szétdobálja-e a szemetet. Úgy vélik, egy gyereknek úgy kell felnőnie, hogy tudatosuljon benne, mi a jó és mi a rossz. „Meg kell szólítani a gyereket, hogy ne dobja el a szemetet. A mostani középkorúakat nehezen lehet már meggyőzni, hogy ne dobálják szét. Hiába mondom egy velem egyidősnek, hogy ne dobja el a szemetet, a reakció az, hogy én milyen alapon szólok bele abba, hogy ő mit csinál, úgy veszi, hogy kötekedek” – osztotta meg velünk Szabó Attila, az egyik résztvevő.
A fiatalok értetlenül állnak azon jelenség előtt, hogy az emberek képesek kivinni a mezőre a szemetüket. Hiába viszik el kéthetente a faluból a hulladékot, inkább ezt a megoldást választják, holott az úgynevezett szemétdíjat mindenki kifizeti. A helyi önkormányzat a tavaly szelektív hulladékgyűjtőpontot is létrehozott üvegnek, papírnak, műanyagnak. Aki szeretne ilyesmitől megszabadulni, az könnyedén megteheti, mégis kevesen élnek a lehetőséggel. „Megvan egy bizonyos ára az újrahasznosítható hulladéknak. Szerződést kötöttünk egy céggel, amelyik fizet érte. Év végén összeszámoljuk, hogy ki mennyit hozott be, és annak az értéknek a függvényében kiszámítjuk és a következő évben a szemétdíjából levonjuk. Mégis az emberek inkább kiviszik a Csonka toronyhoz. Kérdem én, a hivatal nincs közelebb?” – tette fel a kérdést Kedves Róbert, Csíkszenttamás alpolgármestere. Mint mondta, természetes volt, hogy ezt a civil kezdeményezést felkarolják.
Viccelődve indult el a csipet-csapat szemetet gyűjteni, hamar megteltek a zsákok pillepalackkal és mindennemű szeméttel, amelyek a patakba, az út szélére és a mezőre voltak szétdobálva. Az akció végén 37 zsák szemetet számoltak össze. A lelkesedés nem lankad, fognak még szervezni hasonló megmozdulásokat.
„Régebb az ifjúsági szervezet tartott falutakarítást tavasszal és ősszel, hagyomány volt, éveken keresztül csináltuk. Aztán a lelkesedés elmaradt, de hátha most valami fellobban, és tudjuk folytatni. A környezetünkért mi vagyunk a felelősek” – hívta fel a figyelmet Szabó Attila.
Csíkszeredában a 308 tömbházból 158 már teljesen, öt pedig részben hőszigetelt. A munkálatokat folytatják: csütörtökön a városvezetés és a kivitelező cég aláírta a szerződést a Decemberi Forradalom utca 34/A házszám alatti tömbház hőszigetelésére.
B. Kovács András legújabb kötetét mutatják be Csíkszeredában csütörtök délután, a könyvbemutató előtt dokumentumfilm-vetítés is lesz.
Noha az Anghel Saligny-program biztosította támogatás felhasználásával kapcsolatos egyeztetések még mindig tartanak, a csíkszeredai városvezetés nem vár tovább a Nagy István festő sétány felújításával, nemsokára kiírják a közbeszerzési eljárást.
Hamarosan sztrókközponttá fejlődik a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sztórkegysége, ahol az eddig alkalmazott intravénás trombolízis mellett trombektómiát, azaz a vérrög katéteres eltávolítását is el fogják tudni végezni.
Csíkszereda egyetlen okos közvécéje újra használható a téli szünet után. A helyi önkormányzat újabb közvécék kihelyezését, kialakítását tervezi a jövőben a városban, ugyanis a lakók jelzései szerint nagy igény van erre a szolgáltatásra.
Tizenöt évig sértetlenül lobogott a tusnádi közbirtokosság épületénél elhelyezett székely és magyar zászló – egészen péntek reggelig, ekkor vették észre a községbeliek, hogy a lobogókat letörték. A Steaua Bukarest szurkolói lehetnek a tettesek.
Csíkszeredai lakókat ijesztgettek, székely zászlót gyaláztak, a területi autonómia igényével kapcsolatban élcelődtek, két órán keresztül pedig magyarellenes rigmusokat skandáltak a bukaresti Steaua focicsapat szurkolói csütörtökön délután.
Elektronikus hulladékgyűjtést szerveznek Tusnádfürdőn április 10-én, csütörtökön – tájékoztatja a lakosságot a tusnádfürdői polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Letörték a csíkszentkirályi Turul-szobornál kihelyezett székely zászlót a Steaua Bukarest szurkolói Csíkszereda felé tartva.
Kilométeres kocsisor alakult ki pillanatok alatt szerdán délután Csíkszeredában a Tudor Vladimirescu utcában és a Testvériség sugárúton, mialatt a város néhány utcájában épp tavaszi nagytakarítás zajlott.
szóljon hozzá!