Fotó: Gligor Róbert László
A Nyárád menti gyerekek mellett Hargita megyei kisiskolások is érkeztek szombaton Nyárádszeredába: közösen ünnepelték az ősz örömeit és emlékeztek történelmünk októberi pillanataira.
2010. október 27., 17:222010. október 27., 17:22
2010. október 27., 17:282010. október 27., 17:28
Fotó: Gligor Róbert László
Szombaton rendhagyó módon nemcsak a nyárádszeredai kisiskolások ünnepeltek, hanem meghívták más iskolák kisdiákjait is. A szervező tanítónők, Nagy Eszter és Marton Irén először csak osztályszintű eseményt terveztek, aztán mégis meghívták a csíkfalviakat, s mellettük a Hargita megyei Ivó iskolásait, akikkel a szülők hozzájárulásával testvériskolai kapcsolatot alakítottak ki. A közös esemény témáját az őszi játszóház képezte, de emellett történelmünk októberi eseményeire is emlékeztek: az aradi tizenhárom vértanúra, valamint az 1956-os magyarországi eseményekre.
Ikebanákat készítettek
Az őszi játszóházban résztvevő gyerekek előzetesen ikebanákat készítettek és ezekkel érkeztek a nyárádszeredai iskolába. Három tucatnyi szebbnél szebb alkotást állítottak ki a szervezők: mindent, amit ikebanának lehet nevezni, és amit fenyőtobozból, dióból, almából, dísztökből, virágból, kukoricából, gesztenyéből, falevélből, somból, nádból, gyékényből, csipke- és kígyóbogyóból el lehet képzelni.
Az alkotásokat nem a felnőttek, hanem maguk a gyerekek értékelték. Az eredmények pedig tükrözik a valóságot, az ötletességet nagyon díjazták a kiskolások – mondta el Nagy Eszter tanítónő. A nyárádszeredaiaik közül Kiss Krisztián és Szabó Mónika munkái bizonyultak a legjobbnak, a Balogh Tünde vezette csíkfalvi diákok közül Nagy Szilárd hozta a legszebb munkát, az ivói gyerekeket közül pedig Székely Andrea munkája kapta a legtöbb voksot. A verseny célja az volt, hogy a gyerekekben tudatosuljon: egyszerű, apró tárgyakból is milyen csodálatos dolgokat lehet teremteni – modták el lapunknak a pedagógusok.
A gyerekek számára a készségfejlesztő tantárgyak köréből szerveztek foglalkozást: fapálcika, dió, csuhé és rafiaháló felhasználásával mindenki ősztündért készített, amelyet haza is vihetett: a kis kabala bárhol elhelyezhető a lakásban, és annak dísze is lehet. A kézimunka mellett a gyerekek énekeltek is, majd egy Gryllus-dalt is megtanultak.
Lesz folytatás
A nyárádszeredai tanítók évente többször is rendeznek játszóházat, mindig az adott évszakhoz vagy egy ünnepkörhöz igazodva: az őszi mellett már az adventire készülnek. A hétvégi rendezvénynek lesz folyatatása: a tavaszi játszóházat a madarasi Hargitán rendezik. Az ivói gyerekek nagy örömmel jöttek a Nyárád mentére: az elszigetelt közösségből új gyerekcsoportok közé, akik szeretettel és ajándékokkal halmozták el őket, majd bemutatták nekik Nyárádszereda nevezetességeit és Bocskai fejedelem szobrát. „Kora reggel, még sötétben indultunk, a gyerekek kisé fáradtak, de nagyon jól érezték magukat” – összegezte Nagy Lenke ivói tanítónő.