Fotó: Jancsó László
A borzsovai patak völgyében vasárnap ünnepélyes keretek között átadták az újonnan felépített fürdőt, mely egy nagy és három kisebb medencéből áll. A létesítményt kalákában építették fel, erősítve a helyi közösség összetartozását.
2011. augusztus 14., 14:122011. augusztus 14., 14:12
2011. augusztus 22., 16:132011. augusztus 22., 16:13
Az idősek gyógyhatást tulajdonítanak a víznek
Ferencz Tibor, Szépvíz község polgármestere a borzsovai fürdővel kapcsolatban elmondta: a terveket Sólyom Barbara budapesti kertépítő készítette el. A munkálatokat június elején kezdték, és a filagória kivételével minden elkészült: a négy medence, az öltöző és az illemhely. A fürdő felépítését anyagiakkal támogatta Hargita Megye Tanácsa, körülbelül 30 ezer lejjel, a borzsovai közbirtokosság megközelítőleg 25 ezer lej értékű faanyagot biztosított, valamint az önkormányzat is 30 ezer lejjel járult hozzá, így hozzávetőleg 85 ezer lejbe került a beruházás. A falubeliek kalákában dolgoztak, mindenki a maga módján segédkezett. Az elöljáró köszönetét fejezte ki a tevékeny közösségnek, mindazoknak, akik bármilyen formában is, de részt vettek a munkában.
Ferencz Tibor a borzsovai fürdőről elmesélte: mint minden népi fürdőt, az emberek ezt is szabadon használhatják, ugyanis a közösségnek, a közösségért épült. A környék (a Borzsova patak völgye) kedvelt kirándulóhelye a borzsovaiaknak. A fürdőt először 1895-ben alakították ki, de Orbán Balázs leírásában már szerepel, és közkedvelt, népszerű fürdőként jelenik meg, viszont a szocializmusban megszűnt működni – magyarázta az elöljáró. Területen három nagy hozamú, hideg vizű forrás van, melyeknek az idős emberek gyógyhatást tulajdonítanak. Tudományosan mindez nincs bizonyítva, viszont úgy tartják, hogy ízületi betegségekre és a szemre gyógyhatással bír.
Pénteken már az utómunkálatokat végezték
Ferencz megjegyezte: „szeretném, ha az emberek használnák, megőriznék, gondoznák és a magukénak éreznék. Remélhetőleg hosszú ideig fenn tudjuk tartani, közösen a közbirtokossággal”.
Az átadó ünnepségen a nagyszámú érdeklődő mellett jelen volt Becze István megyei tanácsos, Gergely Géza helyi esperes-plébános, aki felszentelte a létesítményt. Beszédet mondott Ferencz Tibor polgármester, aki örömét fejezte ki, hogy teljesíthette a borzsovaiak egy kérését. „Örvendek annak, hogy a falusiak részt vettek a létesítmény megvalósításában, mert így jobban magukénak érzik. A megvalósításnak üzenete van, ugyanis, hogy mi itt ezen a földön meg tudjunk maradni, szükség van az értékmegőrzésre, a közösségi munkára, amely székely mivoltunkban is megerősít és az összetartozás érzését növeli. Ha a munkában közösen tudunk lenni, akkor a szabadidőt is közösen tudjuk eltölteni.”
A fürdő bejáratához felkerült a Sapientia EMTE tanára, Demeter László által készített háromnyelvű (magyar, román, angol) pannó is, amely Borzsovafürdő és környéke természeti értékeit mutatja be. Az információs jelleggel kihelyezett táblán szót ejtenek a Borzsova patakról, a patak menti lápról, a környező területekről, valamint annak élővilágáról.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!