Fotó: Jancsó László
A borzsovai patak völgyében vasárnap ünnepélyes keretek között átadták az újonnan felépített fürdőt, mely egy nagy és három kisebb medencéből áll. A létesítményt kalákában építették fel, erősítve a helyi közösség összetartozását.
2011. augusztus 14., 14:122011. augusztus 14., 14:12
2011. augusztus 22., 16:132011. augusztus 22., 16:13
Az idősek gyógyhatást tulajdonítanak a víznek
Ferencz Tibor, Szépvíz község polgármestere a borzsovai fürdővel kapcsolatban elmondta: a terveket Sólyom Barbara budapesti kertépítő készítette el. A munkálatokat június elején kezdték, és a filagória kivételével minden elkészült: a négy medence, az öltöző és az illemhely. A fürdő felépítését anyagiakkal támogatta Hargita Megye Tanácsa, körülbelül 30 ezer lejjel, a borzsovai közbirtokosság megközelítőleg 25 ezer lej értékű faanyagot biztosított, valamint az önkormányzat is 30 ezer lejjel járult hozzá, így hozzávetőleg 85 ezer lejbe került a beruházás. A falubeliek kalákában dolgoztak, mindenki a maga módján segédkezett. Az elöljáró köszönetét fejezte ki a tevékeny közösségnek, mindazoknak, akik bármilyen formában is, de részt vettek a munkában.
Ferencz Tibor a borzsovai fürdőről elmesélte: mint minden népi fürdőt, az emberek ezt is szabadon használhatják, ugyanis a közösségnek, a közösségért épült. A környék (a Borzsova patak völgye) kedvelt kirándulóhelye a borzsovaiaknak. A fürdőt először 1895-ben alakították ki, de Orbán Balázs leírásában már szerepel, és közkedvelt, népszerű fürdőként jelenik meg, viszont a szocializmusban megszűnt működni – magyarázta az elöljáró. Területen három nagy hozamú, hideg vizű forrás van, melyeknek az idős emberek gyógyhatást tulajdonítanak. Tudományosan mindez nincs bizonyítva, viszont úgy tartják, hogy ízületi betegségekre és a szemre gyógyhatással bír.
Pénteken már az utómunkálatokat végezték
Ferencz megjegyezte: „szeretném, ha az emberek használnák, megőriznék, gondoznák és a magukénak éreznék. Remélhetőleg hosszú ideig fenn tudjuk tartani, közösen a közbirtokossággal”.
Az átadó ünnepségen a nagyszámú érdeklődő mellett jelen volt Becze István megyei tanácsos, Gergely Géza helyi esperes-plébános, aki felszentelte a létesítményt. Beszédet mondott Ferencz Tibor polgármester, aki örömét fejezte ki, hogy teljesíthette a borzsovaiak egy kérését. „Örvendek annak, hogy a falusiak részt vettek a létesítmény megvalósításában, mert így jobban magukénak érzik. A megvalósításnak üzenete van, ugyanis, hogy mi itt ezen a földön meg tudjunk maradni, szükség van az értékmegőrzésre, a közösségi munkára, amely székely mivoltunkban is megerősít és az összetartozás érzését növeli. Ha a munkában közösen tudunk lenni, akkor a szabadidőt is közösen tudjuk eltölteni.”
A fürdő bejáratához felkerült a Sapientia EMTE tanára, Demeter László által készített háromnyelvű (magyar, román, angol) pannó is, amely Borzsovafürdő és környéke természeti értékeit mutatja be. Az információs jelleggel kihelyezett táblán szót ejtenek a Borzsova patakról, a patak menti lápról, a környező területekről, valamint annak élővilágáról.
Hatvan gyermek befogadására alkalmas óvoda épült meg Tusnádfürdőn, amelynek avatóünnepségét pénteken tartották. A rendezvényen megemlékeztek az elhunyt Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős egykori államtitkárról is.
Megérkeztek az első digitális hulladékgyűjtő konténerek Csíkszeredába, ezek telepítése a helyszínek előkészítésével párhuzamosan történik. A rendszert idén be kell üzemelni, de még sok a kérdőjel az akadálytalan működtetést, használatot illetően.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.
szóljon hozzá!