Június utolsó szombatja fogadalmi, dologtiltó nap, amelyet különleges áhítattal és istentisztelettel ülnek a derzsiek és vendégeik. A mellette álló vasárnappal kispünkösdként élik – az utóbbi évtizedben falunappal is ünneplik. Idén hetedik alkalommal kerül megrendezésre június 26–27-én a rendezvénysorozat, amely egy régi hagyomány köré épül.
2010. június 24., 10:342010. június 24., 10:34
Az 1800-as évek elején több éven keresztül elverte a jég a falu határát. Egy asszony álmot látott, amelyben az állt, hogy minden esztendőben meg kell kerülni a határt, hogy a falu ne maradjon termény és betevő falat nélkül.
Az 1815. esztendőről Uzoni Fosztó Pál, akkori derzsi lelkész így ír: „Ez az esztendő Dersnek az az emlékezetes szomorú esztendő, melyben a kétszeri jégeső miatt nem aratott búzát, nem szedett törökbúzát, aratott penig csak zöld zabot október végin. Bár ilyen esztendeje soha még az ő hajnalára se virradna. Ennek emlékezetére kivánja az Eccla Innep gyanánt szentelni junius utolsó szombattyát.”
Azt is feljegyezték, hogy 1902. május 19-én és június 17-én tyúktojás nagyságú jég verte el a határt. Emlékezetes a Viharsarokban 1996 nyarának tomboló ítéletideje is. Az emlékező és ülőünnep formájában változott ugyan – mert kezdetben csak a férfiak járták a határt, az asszonyok pedig időközben koszorúkötéssel foglalatoskodtak –, de tartalmában és üzenetében nem. Az egyházközség keblitanácsának határozatát máig betartják.
Az ünneplés rendje
Három fiatal lóháton, dobszóval behívja a falut. A déli harangszó előtt a vártemplom körül gyülekeznek a lakosok és vendégeik, majd lóháton, szekereken, zsoltárokat énekelve kivonulnak a határba. Visszafelé a barázdák között a konfirmandusok szüleikkel koszorút kötnek, amelyeket a későbbiekben is a templomban tartanak.
Az ünnepélyes határjárás után harangzúgás kíséri az érkezőket az ősi várfal megnyitott kapuján át az istentiszteletre. A hagyomány része, hogy asszonyok kürtőskalácsot sütnek, és a istentisztelet után megkínálják a résztvevőket. Jégkár ellen és a termésért, közvetve az életminőségért ajánlják fel a megjelölt nap cselekvéseit, szentelményeit és alamizsnáját.
VII. Székelyderzsi Falunapok programja
A déli harangszót követi a polgármesteri megnyitó és a köszöntések után indul a lovas, szekeres határjárás. Az ünnepi istentisztelet 15 órakor kezdődik és megkoszorúzzák az I. világháborús emlékművet. Majd a Művelődési Házban felavatják a turisztikai irodát. 17 órától, az ünnepi műsor keretében fellép a székelyderzsi unitárius egyház gyermeknéptánc csoportja valamint Asszonykórusa, amit a János Zsigmond általános iskola I–IV. osztályának műsora követ. 21 órától szabadtéri bál kezdődik a régi iskola udvarán.
Június 27-én, vasárnap a 11.30 órától az istentisztelet keretében Pál Péter falképrestaurátor előadást tart a vártemplom nyugati karzatának feltárási és restaurálási munkálatairól, a falfeliratokról.
14.30 órától a régi iskola udvarán vetélkedőket, sportjátékokat szerveznek és 16.30-tól kezdődnek a labdarúgó mérkőzések.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
szóljon hozzá!