Fenyéd: együtt utaztunk a királlyal

Ha valakinek felajánlják a lehetőséget, hogy együtt furikázhasson egy királlyal, biztosan nem mond nemet. Talán még akkor sem, ha nem egy egész alakos nemesről van szó, hanem „csak” egy bronzból készült mellszoborról.

Szász Csaba

2011. május 04., 15:412011. május 04., 15:41

2011. május 04., 18:342011. május 04., 18:34

Bokor Botond fenyédi polgármester hívott meg a „királyi fuvarra”, melynek során Szent László mellszobrát készült „hazavinni”. Ha azt mondom, hogy Lázár Imréhez, a székelyudvarhelyi Select Metlemnplast Kft. vezérigazgatójához igyekeztünk, tisztában vagyok vele, hogy ez mennyire ridegül hangzik, ezért inkább fogalmazzunk úgy, hogy Lázár Imre harangöntő mestert készültünk meglátogatni.

A lövétei születésű mérnök neve akaratlanul is felcsendül, ha mondjuk a harangöntés kerül szóba, hisz műhelyében a kezdetek óta már több mint száz harang készült (a legkisebb 30, a legnagyobb 1730 kilós volt). És illik tudni, hogy a harangöntés után a szoboröntés az egyik legfontosabb tevékenységük. Lázár Imre szerencsés embernek tartja magát. És büszke arra, hogy nála készült az udvarhelyi Patkóban álló Vasszékely szobra. A mellszobrok közül pedig a Baróti Szabó Dávidé, a Baczkamadarasi Kis Gergelyé, legutóbb pedig gróf Mikes János püspök mellszobra, az udvarhelyi katolikus plébánia rendelésére. „A harangöntéshez képest ezek a mellszobrok kisebb kihívást jelentenek, de természetesen ezeknek is örülünk” – mondja a mester.

Mesterhármas: a polgármester, az öntőmester és a mestermű

Elkészül a szobor

A műhelyben megpillantjuk Szent László mellszobrát. Súlya 123 kiló, bronzból készült a sepsiszentgyörgyi Petrovits István szobrászművész alkotása alapján. Információink szerint legalább kettőt öntöttek belőle, hisz június 26-án egyszerre két Szent László-szobrot avatnak majd, egyet a Székelyudvarhely melletti Fenyéden, egy másikat pedig a Kézdivásárhelyhez közeli Gelencén.

„Valahol a szoboröntés is művészet” – vélekedik Lázár Imre, aki szerint egy művész munkájának visszaadása nem csak egyszerű öntésből áll, ezt követi a cizellálás, a barnítás, végül a talapzat megtervezése és elkészítése, a szobor ezzel együtt jelent értéket. Csapatmunkáról van szó, össze kell dolgozni a művésszel, akinek előzőleg helyszínelnie kell, alaposan szemügyre kell vennie, hogy hol lesz felállítva a szobor, kül- vagy beltéri, milyenek a fényviszonyok stb., sok tényező függvénye a munkája, és ezeket mind közös nevezőre kell hozni az öntővel is, hogy az eredmény minél jobb legyen.

A szobor elkészült, Bokor Botond polgármester pedig el is viszi első útjára, egyelőre Fenyédre. Szent László bronzszobrának második útja egyben az utolsó lesz, amikor június 26-án Küküllőkeményfalván fel is avatják. Ez persze csak egy része az ünnepségnek, hisz ugyanazon a napon a neves királyunk tiszteletére épített küküllőkeményfalvi templom terét is Szent László után fogják elnevezni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei