Fotó: Friss Zsuzsa
A nagyadorjáni Fekete család tejtermelésből él: már többféle terméket értékesítenek, az ügyfélkörük pedig újabb vásárlókkal bővül a napokban. Legutóbb egy autóbusznyi marosvásárhelyi utazott Nagyadorjánba, meglátogatni Fekete Árpád gazdaságát és személyesen megtapasztalni, hogy mit szokott vásárolni.
2010. október 14., 08:582010. október 14., 08:58
2010. október 14., 15:302010. október 14., 15:30
Fotó: Friss Zsuzsa
A látogatók jó része már régi ügyfél, a Fókusz Öko Központ (FÖK) pedig most alkalmat biztosított számukra, hogy megismerhessék azokat a körülményeket, amelyek között a termékek készülnek: van itt fejőgép, tejfölöző, hűtőberendezés egyaránt. A látogatás célja az is, hogy a termelő és a vásárló között kölcsönös bizalom alakuljon ki – mondta el Friss Zsuzsa programvezető. A FÖK közvetlen termékértékesítési projektjét – amelynek keretében ezt a látogatást is szervezték a városlakók számára – Izland, Norvégia és Liechtenstein kormányai finanszírozzák az Európai Gazdasági Térség Fejlesztési Mechanizmusa program keretében.
Házi kenyér, tejföl, tehéntúró
A vendégek az adorjáni családnál megkóstolhatták azokat a termékeket, amelyeket a gazda hetente beszállít számukra Marosvásárhelyre: házikenyeret, olvasztott sajtot, tejfölt, tehéntúrót, de a hagyományos Nyárád menti vendéglátásból nem maradhatott ki a kürtős kalács, bor és pálinka sem. A látogatók többsége már ismeri Feketéék termékeit, de akadtak olyanok is, akik csak ezután kapcsolódnának be a FÖK által kezdeményezett értékesítési rendszerbe.
Fotó: Friss Zsuzsa
Demeter Anna most ismerkedett meg a gazdával, és elégedetten nyilatkozott a tapasztaltakról. „Hűséges vásárlója leszek a családnak akkor is, ha tovább bővítik majd a termékskálát. És biztosan ajánlani fogom őket mások figyelmébe is.” Nemcsak a vendégek, hanem a házigazdák is elégedettek lehettek a nap végén: az összes készleten levő termék elfogyott szombaton.
Hetente kétszer szállítanak
Fekete Árpád és családja tavaly márciusban csatlakozott a FÖK termékértékesítési rendszeréhez: hetente kétszer, kedden és pénteken szállítanak Marosvásárhelyre. Kezdetben csak tejjel, utána kenyérrel és helyben feldolgozott tejtermékekkel szolgálták ki a vásárlókat. A család nyolc fejőstehénnel rendelkezik, és jelenleg inkább megéri eladni a feldolgozott termékeket, mint eladni a felvásárlónak a nyers tejet – tudtuk meg a Nyárád menti gazdától. A napi 80–100 liter tejből a család 60-at feldolgoz. A tej literét 2,50, a tehéntúró kilóját 10, a 200 grammos vajat 3, az ugyanakkora kiszerelésű tejfölt 2 lejért vásárolják fel a marosvásárhelyiek. Hetente tíz, egyenként 2 kg-os házikenyérre is igény van, ennek 7 lej darabja, míg a szilvalekvár kilója 10 lejbe, a tojás darabja 40 baniba kerül Feketéék farmjáról.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.