Ezer fenyő a végekről

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

A Julianus Alapítvány közreműködésével a csíkszépvízi közbirtokosság vezetősége ezer darab fenyőfacsemetét adományoz a Cserhalmi Emlékoszlop környékének a díszítésére. A Beszterce-Naszód megyei Cegőtelke határában található emlékhely Szent László királynak a pogány kunok felett aratott győzelmét hirdeti, az ezer fenyő pedig ezer éves dicső történelmünkre kíván emlékeztetni.

Létai Tibor

2011. április 12., 15:592011. április 12., 15:59

2011. április 12., 19:222011. április 12., 19:22

Jakab Ferenc, Gál Antal, Ferencz Tibor

Az adományozás ötletét 2009-ben vetette fel Jakab Ferenc erdészmérnök, aki részt vett a Beder Tibor vezette Julianus Alapítvány közreműködése által felépített Cserhalmi Emlékmű felavatásán. A közel két esztendeje született ötlet a napokban érett tettekké, a Beder Tibor által írt Az utolsó csata című könyv szépvízi bemutatóján, amikor is a helyi közbirtokosság felajánlotta a kellő számú csemetét.

A csíkszépvízi polgármesteri hivatalban kedden Ferencz Tibor polgármester, Gál Antal közbirtokossági elnök és Jakab Ferenc erdészmérnök számolt be az örökzöldek adományozásáról. Elmondták: a szépvízi közbirtokosság jóvoltából sikerült megvalósítani az ötletet, így az ezer darab fenyőfacsemetét a csíkszéki község elöljárói csütörtökön szállítják és adják át a cegőtelki település egyházi és világi vezetőségének. Jakab Ferenc erdészmérnök, mint ötletadó elmondta: homoródszentmártoni születésűként Szent László kultusza mélyen beleivódott, ezért is örül, hogy az egyik legkeletibb, Szent László emlékhelyekkel rendelkező település, Csíkszépvíz ajándékozza egy másik, ugyancsak a nagy királyhoz kötődő falunak a fákat.

Szépvíz polgármestere, Ferencz Tibor kifejtette: szeretné, ha szoros kapcsolat épülne ki a lovagkirályhoz kötődő települések között, sőt felvetődött benne egy Szent László út kiépítésének a gondolata is, amely összekötné a nagy uralkodóhoz kötődő helységeket.

A csíkszépvízi Szent László-szobor

Gál Antaltól, a helyi közbirtokosság elnökétől megtudtuk, hogy a fenyőfacsemetéket Jakab Ferenc kérésére, a Julianus Alapítvány közreműködésével adományozzák Cegőtelkének. Az ezres szám az ezeréves dicső magyar történelmet szimbolizálja. Gál érdekességként a Szépvíz és a Szeret folyó nevének eredetéről szóló Szent László legendát is felelevenített, ami több változatban is él. Elmesélte: Szent László a környéken járva megkérdezte táltos lovát, hogy iszik-e? A paripa így válaszolt: iszok, mert ez szép víz. Továbbmenve keletre, újabb vízfolyáshoz értek, és a lovagkirály ugyancsak megkérdezte lovát, hogy iszik-e? A táltos pedig azt válaszolta: iszok, mert szeretem. Azóta hívják a folyót szeretnek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei