Építkezések elé gördített akadály

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Váratlan akadályokkal kell szembesülniük azoknak, akik Csíkszentkirály száz négyzetkilométeres övezetében szeretnének építkezni. Ugyanis a szóban forgó terület egy hidrológiai védelmi zóna részét képezi, így a szokásos engedélyeztetési folyamaton kívül a terveket az Altalajkincsek Országos Ügynökségének is láttamoznia kell. Ez minden olyan tevékenységre vonatkozik, amelyhez építkezési engedély kell.

Rédai Botond

2012. február 09., 17:242012. február 09., 17:24

2012. április 25., 14:462012. április 25., 14:46

Csíkszentkirály száz négyzetkilométeres körzetében védik a föld alatti ásványvizet. Szigorúbban szabályozzák az építkezéseket

Ha egy kerítést akarok építeni, akkor arra is külön engedélyt kell kérnem? – fakadt ki a számára igencsak kellemetlen helyzetre egy csíkszentkirályi lakos. Az illető egy családi házat szeretne építeni a községben, a tervező hívta fel a figyelmet a két éve érvényben levő szigorításra.  

Még 2010 első felében történt, hogy a csíkszentkirályi Hargita Gyöngye Rt. az Altalajkincsek Országos Ügynökségétől kérte egy hidrológiai védelmi terület felállítását. Az erre vonatkozó engedély megszületett, a védelmi zónát Csíkszentkirály 100 négyzetkilométeres körzetére terjesztették ki azt. Ez magában foglalja Csíkszentimre minden külső és belső területét, illetve Csíkszentkirály és Csíkszentgyörgy egy részét.

Ez azzal jár, hogy ezeken a részeken bármilyen építkezés vagy infrastrukturális fejlesztés során, a szokásos engedélyeken kívül, szükséges a védelmi terület adminisztrátorának a beleegyezése, illetve a már említett hatóság jóváhagyása. Az említett szentkirályi lakos, saját bevallása szerint, mit sem tudott erről az állapotról. „Most ha egy méteres alapot akarok ásni, az ügynökséggel is láttamoztatnom kell a terveket. Ez egy hosszadalmas folyamatnak tűnik, és nem is olcsó” – méltatlankodott a panaszos. Úgy tudja, legkevesebb 1600 lejt kell fizetnie azért, hogy az említett ügynökség jóváhagyja az építkezést.

Nem gátolja a fejlesztést

– említette a hidrológiai védelmi terület meglétével kapcsolatban Topor Emil. Az Altalajkincsek Országos Ügynökségének területi megbízottja elmondta, mindössze annyiról van szó, hogy az építkezéseket szigorúbb feltételekhez kötik. Mint tájékoztatott, az érintettnek egy dokumentumcsomagot kell összeállítania, amelynek többek között az építkezés tervét is tartalmaznia kell. Ennek egy függőleges metszet is része kell legyen, amelyből kiderül az ásatások mélysége.

„Még egyszer hangsúlyozom, az ügynökség nem tiltja az építkezéseket. Mindössze minden esetben meghatározza azokat a feltételeket, melyeket az építőnek teljesítenie kell” – jegyezte meg az illetékes, hozzátéve, a láttamozásra 1632 lejt kell fizetni. Topor Emil kitért arra is, milyen jellegű építkezéseket kifogásolhat az ügynökség. Így például a védelmi területen szigorúan tilos kőolaj- vagy vegyszerraktárakat létesíteni, vagy éppen ipari létesítményeket építeni. Mint megtudtuk, bármilyen mezőgazdasági farm is kialakítható ezen a területen, ám ezeket az érvényben levő EU-s normák legszigorúbb betartásával lehet építeni. Az ügynökség a növényvédelmi szerek túlzott használatát sem nézi jó szemmel. A láttamoztatási folyamattal kapcsolatos bővebb információkat az említett ügynökség Csíkszeredában, Hargita utca 66. szám alatt található irodájában lehet megtudni, érdeklődni a 0266–315485-ös telefonszámon is lehet.

Nem okozott még problémát

„Egyelőre még nem vált hátrányunkra, hogy az infrastruktúra fejlesztését célzó projekteket az ügynökségnek is jóvá kell hagynia” – fogalmazott megkeresésünkre Székely Ernő. Csíkszentkirály polgármestere kifejtette, az elmúlt két évben egyszer sem fordult elő, hogy valamilyen építkezést, legyen az akár magánjellegű is, nem láttamozott volna pozitívan az országos ügynökség.

Hasonlóképpen nyilatkozott Kencse Előd, Csíkszentimre polgármestere. A községvezető kifejtette, egyelőre még nem volt olyan beruházás a településen, amelynek megvalósítása a védelmi terület miatt veszélybe kerülhetne. „Ebből azoknak származik hátrány, akik építkezni akarnak. Egy plusz teher az embereknek” – vélte az elöljáró. Hozzátette, gondot jelent az is, hogy a láttamozás sok időt vesz fel, és egyáltalán nem mellékes, hogy drága.

Kíváncsiak lettünk volna  a csíkszentkirályi Hargita Gyöngye Rt. álláspontjára is ebben a kérdésben. Tulajdonképpen az érdekelt volna minket, milyen típusú építkezésekbe nem egyeznének bele az általuk adminisztrált hidrológiai védelmi területen. A cég vezérigazgatóját nem tudtuk elérni, Puskás István marketingmenedzser pedig – arra hivatkozva, hogy nem illetékes ebben a kérdéskörben – nem kívánt reagálni megkeresésünkre.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei