Fotó: Veres Nándor
A rendelkezésre álló 1,8 millióból 180 ezer lejt költöttek el a csíkszentgyörgyi szennyvízhálózat kiépítésére. Az önkormányzat elégedetlen a kivitelező teljesítményével, a kivitelező a hozzájuk el nem juttatott dokumentációkkal magyarázza a leállást.
2015. december 22., 11:382015. december 22., 11:38
Tovább kell várakozniuk a szennyvízrendszer beüzemelésére Csíkszentgyörgy község lakóinak, ugyanis a nyár elején az Országos Helyi Fejlesztési Programból jóváhagyott (PNDL) 1,8 millió lej mindössze 10 százalékát használta fel a kivitelező. Csupán a derítőállomás épületeit fejezték be idén a munkát vállaló csíkszeredai Glover Constructs Kft. alkalmazottai, a gépek beszerelésével, a belső rendszer kiépítésével és az utolsó 960 méternyi vezeték lefektetésével egyáltalán nem foglalkoztak – számolt be érdeklődésünkre György József. Csíkszentgyörgy község polgármestere hozzátette, hiába szólították fel többször is a kivitelezőt, az nem volt hajlandó változtatni a munka ütemén, egy ideje pedig leállt a kivitelezés.
„A hivatal át fogja gondolni a további együttműködést a céggel” – jelentette ki a községvezető. Megjegyezte, eddig az akadozva érkező pénz miatt nem tudtak megfelelőn haladni, most hiába a rendelkezésre álló pénz és a megfelelő időjárási viszonyok, mégsem történt jelentős előrelépés.
Sikerült a kivitelezési határidőt meghosszabbítani, így az idén jóváhagyott pénzösszeget nem kell visszaadni a kormánynak, jövőben is felhasználható lesz – tudatta György József. „A minisztériummal aláírt szerződés értelmében a finanszírozást nem veszítjük el, azonban nem szeretnénk ezzel a munkaütemmel folytatni a teendőket.” Az idénre tervezett munkálatok által a teljes beruházás mintegy 95 százaléka elkészülhetett volna. A fennmaradó tennivalókhoz pedig további egymillió lejre van szükség, azáltal válhat üzembe helyezhetővé a rendszer.
Ferencz Attilát, a kivitelező cég ügyvezetőjét arról kérdeztük, mi az oka a késlekedésüknek. Mint elmondta, mindeddig elvégezték azt a munkát, amelyre megvolt a tervdokumentáció, a hátralévő tennivalókra − beleértve a gépek beszerelését, beüzemelését, a vezetékek lefektetését − azonban egyelőre nem állnak rendelkezésükre a szükséges dokumentumok. „Tehát nekünk arra a munkálatra van teljes körű dokumentációnk, ami a mai napig el is van számolva és el is van végezve” − nyomatékosított.
Hozzátette, tudni kell azt is, hogy egy régi munkálatról van szó, amelynek terveiben az elmúlt években több módosítást is eszközöltek, így például más helyre került a derítőállomás, mint ahol az eredeti elképzelésben szerepelt. A módosítással egy időben pedig változtak a kivitelezés műszaki megoldásai is. Emellett a fennmaradt egy kilométernyi szakasz terveiben változott a pumpaházak száma: négy új pumpaház megépítését javasolta a tervező, ennek költségvetését azonban azóta sem vitatták meg. Az átemelők kivitelezéséhez − a rendszer üzemképessé válásához − pedig tudniuk kell a pumpaházak pontos helyét, részletrajzait és költségvetését − ismertette Ferencz, mintegy magyarázva a munka leállításának okait.
A munkálat révén a község öt falujában – Csíkbánkfalván, Szentgyörgyön, Csíkmenaságon, Újfaluban és Pottyondon – csatlakozhatnának a szennyvízrendszerre a helyiek. Ahogyan arról már beszámoltunk, a csíkszentgyörgyi csatornahálózat kiépítése 2010 nyarán kezdődött, 2012 őszéig a finanszírozásban nem voltak fennakadások. A négy évvel ezelőtt 8,5 millió lejesre becsült beruházásból addig 5,1 milliót költöttek el. Azt követően azonban a kormány nem finanszírozta a munkálatokat, így leálltak. Tavaly ősszel viszont 800 ezer lejt utaltak a rendszer kiépítésének folytatására, idén pedig újabb 1,8 millió lejt kapott a község.
Közel 8,5 millió lejt szavazott meg Hargita Megye Tanácsa pénteki rendkívüli ülésén a Csík-térségi településeknek. A hatszázalékos adóvisszaosztásból származó pénzt az infrastrukturális és európai uniós projektek fejlesztésére szánják.
Ha április 11-e, akkor Tizenegy: a magyar költészet napján ismét megrendezték a Csíki Játékszín hagyományos irodalmi eseményét. Idén Szabó Lőrinc munkássága előtt tisztelegtek, az ünnepség különleges apropója a költő születésének 125. évfordulója.
Csíkszeredában a 308 tömbházból 158 már teljesen, öt pedig részben hőszigetelt. A munkálatokat folytatják: csütörtökön a városvezetés és a kivitelező cég aláírta a szerződést a Decemberi Forradalom utca 34/A házszám alatti tömbház hőszigetelésére.
B. Kovács András legújabb kötetét mutatják be Csíkszeredában csütörtök délután, a könyvbemutató előtt dokumentumfilm-vetítés is lesz.
Noha az Anghel Saligny-program biztosította támogatás felhasználásával kapcsolatos egyeztetések még mindig tartanak, a csíkszeredai városvezetés nem vár tovább a Nagy István festő sétány felújításával, nemsokára kiírják a közbeszerzési eljárást.
Hamarosan sztrókközponttá fejlődik a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sztórkegysége, ahol az eddig alkalmazott intravénás trombolízis mellett trombektómiát, azaz a vérrög katéteres eltávolítását is el fogják tudni végezni.
Csíkszereda egyetlen okos közvécéje újra használható a téli szünet után. A helyi önkormányzat újabb közvécék kihelyezését, kialakítását tervezi a jövőben a városban, ugyanis a lakók jelzései szerint nagy igény van erre a szolgáltatásra.
Tizenöt évig sértetlenül lobogott a tusnádi közbirtokosság épületénél elhelyezett székely és magyar zászló – egészen péntek reggelig, ekkor vették észre a községbeliek, hogy a lobogókat letörték. A Steaua Bukarest szurkolói lehetnek a tettesek.
Csíkszeredai lakókat ijesztgettek, székely zászlót gyaláztak, a területi autonómia igényével kapcsolatban élcelődtek, két órán keresztül pedig magyarellenes rigmusokat skandáltak a bukaresti Steaua focicsapat szurkolói csütörtökön délután.
Elektronikus hulladékgyűjtést szerveznek Tusnádfürdőn április 10-én, csütörtökön – tájékoztatja a lakosságot a tusnádfürdői polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!