Áldás a borvízkútra és azokra, kik vizét isszák

A Mária Magdolna-napi búcsút követően szentelték fel hétfőn Kilyénfalván, a Visszafolyó partján a másfél évtized után újra felszínre hozott gyógyhatású borvíz ivókútját.

Gergely Imre

2013. július 22., 17:332013. július 22., 17:33

2013. július 22., 17:492013. július 22., 17:49

Még vannak ugyan elvégzendő utómunkák a környezetében, de már így is számíthat arra a borvízkút, hogy Kilyénfalva egyik büszkeségévé válhat. A víz pedig várhatóan sokaknak lesz mindennapi itala kénes, különleges íze miatt. Mások pedig minden bizonnyal a gyógyulás reményében fogják ezt fogyasztani. Azt még korai lenne kijelenteni, hogy orvosi javaslatra, „receptre” fogják inni a különböző betegségekkel küszködők vagy éppen ezt megelőzni szándékozók, hiszen egyelőre nincs még hivatalos vizsgálat, ami kimutatná, hogy pontosan milyen összetételű a több mint 100 méterről feltörő víz.

Amint Egyed József, Gyergyóújfalu község polgármestere elmondta, folyamatban van a balneológiai vizsgálat, ami majd pontosan kideríti, hogy milyen egészségügyi hatása lehet a kilyénfalvi borvíznek. Az azonban tény, és erre utaló hivatalos szakértői vélemény is van, hogy a víz iható, és azt is tudják, hogy bázikus hatású, vagyis a savas szervezetnek hasznos.

A kútnak ugyan hivatalos neve nincsen, de a környékbeliek Árpád-forrás néven ismerik, vagy legalábbis így hívták a régi, 1997-ig létezett és akkor ismeretlen okból elapadt, eltömődött kutat. „Hogy szeretik-e a vizét, arra az a válasz, hogy amióta ismét sikerült felszínre hozni a vizet, és a kút formájának kialakítása, a területrendezés zajlott, nem egyszer komolyan lassította a munkát, hogy sorban érkeztek az emberek bödönökkel, palackokkal. Egyébként úgy gondoljuk, nem pusztán a szomjúság oltására lesz alkalmas ez a kút, hanem arra is, hogy a jellegzetes íze megmarad a kilyénfalvi emberek szájában, és ha bárhol is élnek a világban, erről az ízről eszükbe jut a falujuk, szülőföldjük. Ilyenformán közösségépítő szerepe is van” – mondta a polgármester.

A kút újrafúrása, feltámasztása Székely István geológus ötlete alapján történt meg; 135 méteres mélységből tör fel a borvíz, a mélyben dolgozó gázok nyomásának hatására. A kútfúróknak azt is meg kellett oldaniuk, hogy a nagy erővel felzúduló víz erejét „megfojtsák” éppen annyira folyjon csak a víz, amennyire szükséges, hiszen ellenkező esetben szabadon hagyva egy évtized alatt el is fogyna a föld alatti vízkészlet – vélik a szakemberek. Így viszont hosszú időkre biztosított a kilyénfalviak vize.

Áldás a kútra és vizét fogyasztókra

A borvízkútra és a vizét fogyasztókra a búcsús szentmise után áldást mondott a papság. A szentmise szónoka Bajkó Norbert újmisés pap volt, és elhangzott, a kis falusi közösségek számára kiemelkedően nagy dolog a búcsú ünnepe, a nap, amikor az innen elszármazottak bárhol is éljenek, hazajönnek, és lehetőség nyílik a találkozásra az itthon élő családtagokkal, barátokkal, falusfelekkel. A szürke hétköznapok sorában a búcsús mise arra is lehetőség, hogy az ember megvizsgálja életét, lelkét, lehetőség, hogy számba vegye azt, amin változtatni kellene. Prédikációjában Mária Magdolna életútját idézte fel Bajkó, azt, hogy a bűnös lélek fel tudta ismerni, hogy rossz az út, amelyen jár, és volt ereje Jézus követőjévé válni, a sokkal nehezebb, de jó utat választani.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei