Fotó: Veres Nándor
Nem fejeződik be idén az évekkel ezelőtt beszakadt csicsói Olt-híd építése, jóllehet télies időjárási viszonyok között is dolgozik a kivitelezéssel megbízott cég. Leginkább a betonozással késtek meg az ősz folyamán – tájékoztat csütörtöki címlaptörténetében a Csíki Hírlap.
2015. november 26., 12:142015. november 26., 12:14
Az autósok és gyalogosok továbbra is csak a meglévő ideiglenes átkelőn tudnak áthaladni, és ez nem fog változni a tél folyamán sem. A híd egyik lábának elkészítése, amelynek alapozását augusztus végén kezdték meg, most már a végéhez közeledik, de a keleti oldalon még a másik láb számára kiásott mély gödör alján tart az alapozás, ott kell betont önteni. Ez még az első szint, és ezt sem fejezték be.
Az elvégzett munkálatok késlekedő kifizetése a legfőbb oka az elmaradásnak – mondta a Csíki Hírlap kérdésére Ioan Moldoveanu építőmester. Az új híd építésével megbízott jászvásári cég csoportvezetője szerint nem kapták meg időben a pénzt, és ők sem tudtak fizetni a betonért, és más cégeknek is tartoznak.
„180 ezer lejre végeztünk munkát, de csak a múlt héten kaptunk 100 ezer lejt. Ezért nem tudtunk időben tovább betonozni, hogy a másik hídláb is elkészüljön. Most az első réteget kiöntöttük, jövő héten még két méteres vastagságú réteget kell önteni az első szint eléréséig” – magyarázta. A folytatás viszont nemcsak a hiányzó összegtől, hanem az időjárástól is nagyban függ. Moldoveanu szerint ha nem hűl le az idő, és nem lesz 0 Celsius-foknál hidegebb, a másik hídlábat is be tudnák fejezni karácsony előtt.
Ha viszont hideg lesz, abba kell hagyniuk a munkát, amit csak tavasszal lehet majd folytatni. „Idén semmiképp sem lehet közlekedni az új hídon, még akkor sem, ha a betongerendákat felszereljük. Ezekre további 25 centiméteres betonréteg kell, amit csak jövő április-májusban lehet megönteni, ezt követi a szigetelés, majd az aszfaltozás” – vázolta a tennivalókat a csoportvezető. Hozzátette, az ütemezés szerint a híd 2016 júniusára készül el.
A Hargita megyei önkormányzattól is érdeklődtünk. Barti Tihamér, az intézmény beruházásokért felelős alelnöke válaszában nem a késlekedő kifizetésekkel, hanem az időjárással indokolta a kivitelezési határidő meghosszabbítását. „Vízben kell dolgozni, ami nehezíti a munkát, és az időjárás miatt hosszabbítani kell a kivitelezési határidőt. A tervek szerint jövő tavasszal befejezik az építkezést”– közölte. Az új betonhíd építésére tavaly szeptemberben kötöttek kivitelezési szerződést, de a földmunkák megkezdése után idén csak hosszabb szünet után, nyáron kezdtek dolgozni, mert kiegészítő szerződésre volt szükség talajminőségi problémák miatt. Idén nyáron még egy leállás volt, majd augusztus végétől folytatták a munkát.
Az Oltfalut, Csibát és Csaracsót Csíkcsicsóval összekötő 123F jelzésű megyei úton azért volt szükség új hídra, mert a korábbi cserefa építmény tartógerendái 2012 novemberében egy billenőkocsis teherautó súlya alatt beszakadtak. Az építkezés összköltsége meghaladja az 1 millió lejt, a korábbinál nagyobb teherbírású, egynyílású betonhíd 30 méter hosszú és 11 méter széles lesz, és 8 feszített vasbeton gerendát használnak fel a szerkezetépítéshez. A védőkorlátok két oldalán járdát is kialakítanak a gyalogosok számára.
Közel 8,5 millió lejt szavazott meg Hargita Megye Tanácsa pénteki rendkívüli ülésén a Csík-térségi településeknek. A hatszázalékos adóvisszaosztásból származó pénzt az infrastrukturális és európai uniós projektek fejlesztésére szánják.
Ha április 11-e, akkor Tizenegy: a magyar költészet napján ismét megrendezték a Csíki Játékszín hagyományos irodalmi eseményét. Idén Szabó Lőrinc munkássága előtt tisztelegtek, az ünnepség különleges apropója a költő születésének 125. évfordulója.
Csíkszeredában a 308 tömbházból 158 már teljesen, öt pedig részben hőszigetelt. A munkálatokat folytatják: csütörtökön a városvezetés és a kivitelező cég aláírta a szerződést a Decemberi Forradalom utca 34/A házszám alatti tömbház hőszigetelésére.
B. Kovács András legújabb kötetét mutatják be Csíkszeredában csütörtök délután, a könyvbemutató előtt dokumentumfilm-vetítés is lesz.
Noha az Anghel Saligny-program biztosította támogatás felhasználásával kapcsolatos egyeztetések még mindig tartanak, a csíkszeredai városvezetés nem vár tovább a Nagy István festő sétány felújításával, nemsokára kiírják a közbeszerzési eljárást.
Hamarosan sztrókközponttá fejlődik a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sztórkegysége, ahol az eddig alkalmazott intravénás trombolízis mellett trombektómiát, azaz a vérrög katéteres eltávolítását is el fogják tudni végezni.
Csíkszereda egyetlen okos közvécéje újra használható a téli szünet után. A helyi önkormányzat újabb közvécék kihelyezését, kialakítását tervezi a jövőben a városban, ugyanis a lakók jelzései szerint nagy igény van erre a szolgáltatásra.
Tizenöt évig sértetlenül lobogott a tusnádi közbirtokosság épületénél elhelyezett székely és magyar zászló – egészen péntek reggelig, ekkor vették észre a községbeliek, hogy a lobogókat letörték. A Steaua Bukarest szurkolói lehetnek a tettesek.
Csíkszeredai lakókat ijesztgettek, székely zászlót gyaláztak, a területi autonómia igényével kapcsolatban élcelődtek, két órán keresztül pedig magyarellenes rigmusokat skandáltak a bukaresti Steaua focicsapat szurkolói csütörtökön délután.
Elektronikus hulladékgyűjtést szerveznek Tusnádfürdőn április 10-én, csütörtökön – tájékoztatja a lakosságot a tusnádfürdői polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!