Kilencedik alkalommal osztották ki a hét végén a Hargita megye legtisztább és leggondozottabb települése díjakat, az udvarhelyszéki községek közül Oroszhegy érdemelte ki ezt a díjat, megyei szinten Csíkkarcfalva lett az első. (Tavaly Parajd volt a második Csíkszentkirály mögött, Oroszhegy különdíjban részesült.) A díjjal kapcsolatosan Bálint Elemér Imre, oroszhegyi polgármesterrel beszélgettünk.
2011. június 27., 17:242011. június 27., 17:24
2011. június 27., 17:482011. június 27., 17:48
– Ötödik alkalommal neveztünk be a versenybe - mondja Bálint Elemér Imre, - voltunk már „legdinamikusabban fejlődő község”, de hát az ember mindig szeretné fennebb tornászni magát egy-két hellyel. A legtisztább és leggondozottabb kifejezés részben megalapozott, de azt is figyelembe vették, hogy a község mennyire életképes, s én főleg erre vagyok büszke.
– Van lehetőség, hogy még feljebb tornásszák magukat?
– Az infrastrukturális fejlesztéseink rendben vannak, e téren elég magas szintet értünk el. Van egy 36 pontos fejlesztési stratégiánk, több pontot nem is nagyon bír el, annyira „ki vannak zsigerelve” a lehetőségek. Ezt próbáljuk követni, remélve, hogy pénzügyileg tudjuk fedezni, logisztikailag az ütemet tartani. Ezen dolgozunk, kihangsúlyozva, hogy ez mindenek fölött csapatmunkát jelent, mi csak irányítunk, felügyelünk, segítünk, ha szükséges.
– Egyike azon kevés udvarhelyszéki polgármestere, aki felfedezte a közösségi portálok előnyeit, esetleg PR-lehetőségeit.
– Megosztom mindazt, ami szép és jó, persze van benne némi személyes jelleg is, attól függ, ki mit olvas ki belőle. De amúgy van még három olyan pályázatunk, amely részben vagy teljes egészében a falu PR-járól szól, a hírnevét, imidzsét ápolja. A Vidékfejlesztési Alap 313-as kiírása keretében van egy projekt turisztikai központ kialakítását tervezzük, meg is vásároltunk egy régi parasztkúriát, ezt szeretnénk felújítani. Említhetem a Robinwood-programot, ebben olaszokkal, franciákkal, finnekkel együtt dolgozunk egy szép terven, voltunk már tapasztalatcserén Olaszországban, számomra rendkívül érdekesnek bizonyult, hogy különböző nemzetek mennyire másképp viszonyulnak az erdőgazdálkodás fogalmához. Lenne még a Regionális Operatív Program 5.3-as részeként az oroszhegyi Kék szilva pályázatunk a turisztikai potenciál értékesítésére, Oroszhegy híres gyümölcsén keresztül próbáljuk a község PR-ját kiteljesíteni. Ez egy 130 ezer eurós pályázat, a szerződést a közeljövőben írjuk alá.
Eddigi díjazottak:
2010
Városok: 1. Csíkszereda, 2. Székelykeresztúr
Községek, falvak: 1. Csíkszentkirály, 2. Parajd, 3. Gyergyóditró, 4. Kászonaltíz, 5. Gyergyócsomafalva, 6. Csíkkarcfalva.
2008
Városok: 1. Csíkszereda, 2. Balánbánya.
Községek, falvak: 1. Korond, 2. Gyergyóremete, 3. Csíkszentkirály
2007
Városok: 1. Csíkszereda, 2. Tusnádfürdő.
Községek: 1. Korond, 2. Gyergyóremete, 3. Gyergyóditró, 4. Csíkszentkirály, 5. Parajd, 6. Csíkkozmás
2006
Városok: 1. Tusnádfürdő, 2. Székelykeresztúr.
Községek: 1. Gyergyóremete, 2. Csíkkarcfalva, 3. Csíkkozmás, 4. Gyergyóditró, 5. Parajd, 6. Székelyvarság
2005
Városok: 1. Balánbánya, 2. Tusnádfürdő, 3. Csíkszereda.
Községek: 1. Gyergyóremete, 2. Székelyvarság, 3. Csíkkozmás
2004
Városok: 1 Székelykeresztúr, 2. Balánbánya, 3. Borszék.
Községek: 1. Csíkkozmás, 2. Gyergyóremete, 3. Székelyvarság
2003
Városok: 1. Székelykeresztúr, 2. Csíkszereda, 3. Gyergyószentmiklós. Községek: 1. Csíkkarcfalva, 2. Gyergyóremete, 3. Székelyvarság
2002
Városok: 1. Székelykeresztúr. 2. Székelyudvarhely.
Községek: 1. Csíkkarcfalva, 2. Gyergyócsomafalva, 3. Gyergyóalfalu
* 2009-ben nem osztottak díjakat
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
Gyengébb virágzást hozott idén a Farcád és Sükő környéki cseresznyefák számára az áprilisi fagy.
Lezárta a polgármester hivatal a székelykeresztúri Erzsébet-kutat, miután lakossági bejelentés érkezett arról, hogy fonálférgekkel fertőzött a forrásvíz. Az egészségügyi szakhatóság munkatársai pénteken mintát vettek a vízből.
Kívül már lefestették, jelenleg pedig a belső részen dolgozik a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Ház felújításával megbízott kivitelező. Még bőven van munka, de néhány hónap múlva le kell záruljon a beruházás.
Miután hosszas jogi küzdelem után visszaszerezte a strandot a szentegyházi önkormányzat, el is kezdte annak kisebb fokú rendbetételét. Terveik szerint még idén nyáron újra megnyitják azt a látogatók előtt.
Több naposra tervezik, így már jövő szerdán megkezdődik a Szejkefürdőn a székelyudvarhelyi majális, amelyet a pénteki ifjúsági napokkal is egybekötnek. Lesz biciklis felvonulás, tombolahúzás, kulturális programok és koncertek is.
A községben élő fiatalokat célozza a farkaslaki önkormányzat új projektje: ifjúsági tömbházat építenek Nyikómalomfalván, ahol kedvezményes feltételekkel lehet majd lakást bérelni, és később meg is vásárolni.
Hamarosan elkezdődhetnek a székelykeresztúri Kossuth Lajos negyedben tervezett felújítások és korszerűsíthetik a korábbi járóbeteg-rendelőintézetet. Az önrészek előteremtése a legfontosabb feladat Székelykeresztúron.
szóljon hozzá!