Kilencedik alkalommal osztották ki a hét végén a Hargita megye legtisztább és leggondozottabb települése díjakat, az udvarhelyszéki községek közül Oroszhegy érdemelte ki ezt a díjat, megyei szinten Csíkkarcfalva lett az első. (Tavaly Parajd volt a második Csíkszentkirály mögött, Oroszhegy különdíjban részesült.) A díjjal kapcsolatosan Bálint Elemér Imre, oroszhegyi polgármesterrel beszélgettünk.
2011. június 27., 17:242011. június 27., 17:24
2011. június 27., 17:482011. június 27., 17:48
– Ötödik alkalommal neveztünk be a versenybe - mondja Bálint Elemér Imre, - voltunk már „legdinamikusabban fejlődő község”, de hát az ember mindig szeretné fennebb tornászni magát egy-két hellyel. A legtisztább és leggondozottabb kifejezés részben megalapozott, de azt is figyelembe vették, hogy a község mennyire életképes, s én főleg erre vagyok büszke.
– Van lehetőség, hogy még feljebb tornásszák magukat?
– Az infrastrukturális fejlesztéseink rendben vannak, e téren elég magas szintet értünk el. Van egy 36 pontos fejlesztési stratégiánk, több pontot nem is nagyon bír el, annyira „ki vannak zsigerelve” a lehetőségek. Ezt próbáljuk követni, remélve, hogy pénzügyileg tudjuk fedezni, logisztikailag az ütemet tartani. Ezen dolgozunk, kihangsúlyozva, hogy ez mindenek fölött csapatmunkát jelent, mi csak irányítunk, felügyelünk, segítünk, ha szükséges.
– Egyike azon kevés udvarhelyszéki polgármestere, aki felfedezte a közösségi portálok előnyeit, esetleg PR-lehetőségeit.
– Megosztom mindazt, ami szép és jó, persze van benne némi személyes jelleg is, attól függ, ki mit olvas ki belőle. De amúgy van még három olyan pályázatunk, amely részben vagy teljes egészében a falu PR-járól szól, a hírnevét, imidzsét ápolja. A Vidékfejlesztési Alap 313-as kiírása keretében van egy projekt turisztikai központ kialakítását tervezzük, meg is vásároltunk egy régi parasztkúriát, ezt szeretnénk felújítani. Említhetem a Robinwood-programot, ebben olaszokkal, franciákkal, finnekkel együtt dolgozunk egy szép terven, voltunk már tapasztalatcserén Olaszországban, számomra rendkívül érdekesnek bizonyult, hogy különböző nemzetek mennyire másképp viszonyulnak az erdőgazdálkodás fogalmához. Lenne még a Regionális Operatív Program 5.3-as részeként az oroszhegyi Kék szilva pályázatunk a turisztikai potenciál értékesítésére, Oroszhegy híres gyümölcsén keresztül próbáljuk a község PR-ját kiteljesíteni. Ez egy 130 ezer eurós pályázat, a szerződést a közeljövőben írjuk alá.
Eddigi díjazottak:
2010
Városok: 1. Csíkszereda, 2. Székelykeresztúr
Községek, falvak: 1. Csíkszentkirály, 2. Parajd, 3. Gyergyóditró, 4. Kászonaltíz, 5. Gyergyócsomafalva, 6. Csíkkarcfalva.
2008
Városok: 1. Csíkszereda, 2. Balánbánya.
Községek, falvak: 1. Korond, 2. Gyergyóremete, 3. Csíkszentkirály
2007
Városok: 1. Csíkszereda, 2. Tusnádfürdő.
Községek: 1. Korond, 2. Gyergyóremete, 3. Gyergyóditró, 4. Csíkszentkirály, 5. Parajd, 6. Csíkkozmás
2006
Városok: 1. Tusnádfürdő, 2. Székelykeresztúr.
Községek: 1. Gyergyóremete, 2. Csíkkarcfalva, 3. Csíkkozmás, 4. Gyergyóditró, 5. Parajd, 6. Székelyvarság
2005
Városok: 1. Balánbánya, 2. Tusnádfürdő, 3. Csíkszereda.
Községek: 1. Gyergyóremete, 2. Székelyvarság, 3. Csíkkozmás
2004
Városok: 1 Székelykeresztúr, 2. Balánbánya, 3. Borszék.
Községek: 1. Csíkkozmás, 2. Gyergyóremete, 3. Székelyvarság
2003
Városok: 1. Székelykeresztúr, 2. Csíkszereda, 3. Gyergyószentmiklós. Községek: 1. Csíkkarcfalva, 2. Gyergyóremete, 3. Székelyvarság
2002
Városok: 1. Székelykeresztúr. 2. Székelyudvarhely.
Községek: 1. Csíkkarcfalva, 2. Gyergyócsomafalva, 3. Gyergyóalfalu
* 2009-ben nem osztottak díjakat
Jövőre elkezdődhet a Harvíz Rt. vízhálózattal kapcsolatos udvarhelyszéki nagyberuházása, több mint 40 millió lejre növeli a város az EU-s beruházások önrészének biztosítására szánt hitelvonalát – derült ki a székelyudvarhelyi képviselők ülésén.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
szóljon hozzá!