Fotó: Veres Nándor
A Bükkloka közelében juhnyájra támadó farkasok 41 állatot elpusztítottak, több eltűnt, a megmaradtak közül is több súlyos sérüléseket szenvedett. A károsult gazda 150 darabos juhállományából csupán 50 állat maradt sértetlen.
2016. november 25., 11:372016. november 25., 11:37
Antal Béla, a károsult gazda mindig is juhászkodással foglalkozott. „Idén elég rossz ősz volt, talpaltam az állatok mellett, hogy szedjem rendbe őket, s mire sikerült, megtámadtak a vadak. Hétfő hajnalban történt az eset, 41-et megkaptunk megdögölve, 25 sehol nincs, a többi is ami megmaradt beteg, nem eszik. Legalább hússzal van probléma, meg vannak marcangolva, a torkukon sebek vannak. Mikor megkaptuk őket, úgy meg voltak ijedve, hogy alig tudtuk megközelíteni. Megvizsgálta szerdán az állatorvos, azt mondta, ha megdögölnek, kell jelenteni, és hogy a kezelés felesleges, mert belső vérzésük van. Nagy a kár, a 150 juhból csak harmada maradt meg. A kárfelmerők nem mondták meg, hogy mekkora a kár. Az a baj, hogy a törvény az állatot jobban védi, mint az embert. Nem baj, ha az ember meghal, de kutyát nem szabad tartani, ugye koloncot kell tenni rá, mert a vadállatok kell éljenek. Nem hinném, hogy megkerülnek az eltűntek, mert már összejártunk mindent, de nem találtuk” – hangsúlyozta Antal. A gazda hozzátette, volt még eset rá, hogy állatállományát megdézsmálták a farkasok vagy a medve, de általában egy-két juhot vittek el, soha nem tettek ekkora kárt.
Ferencz Tibor, Szépvíz község polgármestere ottjártunkkor elmondta, saját költségükre elszállíttatták a tetemeket, pedig védett állatok esetében a megyei környezetvédelmi ügynökséget kellene terhelje ez az összeg. „Szerződésünk van az elhullott állatok elszállítására, de az, hogy a farkasok a hanyagul őrzött nyájat szétverték, az nem kellene ránk tartozzon. Szerdán történt a kárfelmérés, aztán vagy kifizetik, vagy nem, mindkettőre volt már példa. Elég nagy falka kellett legyen ahhoz, hogy ekkora kárt okozzon. A farkas azért veszélyes, mert ravasz, és kitartóan harcol. Akár napokig lesben áll, és megvárja a megfelelő pillanatot, csapatban, szervezetten támadnak. Azonban az is igaz, hogy ha megfelelően őriznek egy nyájat, akkor nem támadnak, ahol kutyák vagy emberek vannak, oda nem mennek közel” – tette hozzá a polgármester.
Az előírások szerint kártérítést abban az esetben lehet igényelni, ha védett állatok okoznak károkat. Domokos László, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség igazgatója érdeklődésünkre elmondta, a vadkárok esetében mindig ugyanazt az eljárást folytatják.
„A helyi önkormányzat összehív egy bizottságot, ebben mi képviseljük a környezetvédelmi ügynökséget a védett állatok által okozott károk esetében. A bizottságban továbbá részt vesz a károsult, az önkormányzat képviselője, az állatorvos, az erdészeti felügyelőség, egy agrárszakember, és megállapítják a kár mértékét. Ha védett állatok okozták a kárt (a farkas védett állat), akkor az aktacsomót továbbítják az erdészeti felügyelőséghez, amelyik elbírálja, és ezután elküldik a környezetvédelmi minisztériumba, ahol újra elemzik, és visszafizetik a kárt, amit a bizottság megállapított. Az elpusztul állatok piaci értékét becsülik fel, ez alapján számolják ki az összeget. Jelen esetben azonban egyelőre nem lehet megállapítani a pontos összeget, ugyanis nincs lezárva az ügy, mivel nem került meg az összes állat, illetve van két olyan juh, amelyik nem az említett nyájhoz tartozik, s azoknak külön jegyzőkönyvet kell írni. Az állatorvos sem tudta leadni a látleletet, mert egyes állatoknak nem volt fülszáma, így lehetséges, hogy nem is voltak bejegyeztetve a mezőgazdasági nyilvántartásba, s ezekre akkor nem kell kártérítést fizetni. A piaci értékük egyébként egyedenként 270–300 lej között van” – tájékoztatott Domokos.
Hátrányos helyzetű személyeknek nyújtanak majd egészségügyi és szociális szolgáltatást a csíkszeredai Goscom egykori épületében. Az ingatlan felújításához szükséges megvalósíthatósági tanulmányt pénteki ülésén fogadta el a képviselő-testület.
Már több hónapja, hogy bevezették az új okoskukákat Csíkszeredában, a hulladék 70 százalékát mégis még mindig a tárolók mellől gyűjti be a hulladékkezelő cég. Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. igazgatója abban bízik, hogy ez csak átmeneti állapot.
Elment otthonról és azóta se jelentkezett egy csíkszeredai kiskorú lány, családja bejelentése után kedden a rendőrség is a keresésére indult.
Nyitott kapukkal várják a látogatókat a csíkszentimrei Henter-kúriába június 28-án, szombaton. A szervezők különféle programokkal készülnek az érdeklődőknek, de arra is lesz lehetőség, hogy a kúria festői kertjében pihenjenek.
Végrehajtókkal lakoltattak ki öt családot Csíkszereda központjában egy állami tulajdonú, de városi ügykezelésű épületből. Már régebb meg kellett volna lépni, de most az ingatlan is életveszélyes állapotba került.
Egy pótkocsit vontató jármű, illetve egy személyautó ütközött össze hétfőn délután Csíkszereda és Csíkszentmárton között, egy embert kórházba kellett szállítani – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Telnek a medencék, kinyitott a zsögödi strand. A létesítmény a tavalyi jegyárakkal várja a látogatókat.
Újra megnyílnak a Mikó-vár kapui a Szent Iván-éjhez legközelebbi szombaton: a Csíki Székely Múzeum idén is csatlakozik a Múzeumok Éjszakája országos programsorozathoz. A látogatók sokszínű kínálatra és izgalmas élményekre számíthatnak.
Különleges kulturális eseményre várják az érdeklődőket Csíkszeredában: az Etnospot – Múzeumok Éjszakája szombaton színes, élményközpontú programokkal készült látogatóknak.
Aláírták a kivitelezési szerződést a csíkszeredai Kós Károly és a Szentkirály utcák felújítására, így a kivitelező helyi cég hamarosan hozzáfog a munkálatokhoz, amelyeket még ebben az évben szeretnének befejezni.
szóljon hozzá!