Fotó: Kristo Robert
Kászonaltíz önkormányzata, közösen a magyarországi Abasár, a csehországi Jaroslevice és Dobsice, valamint az ausztriai Seefeld Kadolc települések önkormányzatával, négy évvel ezelőtt elhatározta, hogy a települések 12 és 16 év közötti ifjai számára, rotációs alapon egy ifjúsági, keresztény szellemiségű tábort indít.
2010. augusztus 24., 15:552010. augusztus 24., 15:55
2010. augusztus 24., 16:572010. augusztus 24., 16:57
Fotó: Kristo Robert
Első alkalommal Abasáron rendezték a találkozót, majd az ausztriai Seefeld Kadolc következett, idén pedig a Kászonokban verték fel sátraikat az ifjak. Hétfőn a falu szélén, festői környezetben, az erdő alatt táboroztak le az ifjak – mesélte érdeklődésünkre András Zoltán, Kászonaltíz polgármestere, azt is elmondva, hogy kísérőkkel együtt 90–100 főre tehető a résztvevők száma. A programok változatosak, finanszírozásuk a kászonaltízi önkormányzatnak és a Hargita Megyei Tanácsnak köszönhető. A szervezők a Kászonok nevezetességeinek bemutatására fektetik a hangsúlyt, ezzel párhuzamosan pedig a székely ember életmódját, szokásait ismertetik.
Kedden délelőtt a kenyérsütéssel ismerkedhettek meg a táborlakók. Kivehették részüket a dagasztásból, majd egy fával fűthető kemencében meg is süthették a házilag készített cipókat. A kenyérsütést követően a kaszálást is kipróbálhatták, megtanulva takarni is. Délután a híres székely kürtőskalács elkészítésének módjában jeleskedhettek a négy ország ifjai.
Szerdán Kézdivásárhelyre és környékére látogatnak el a táborozók, de a héten kirándulást szerveznek még számukra a Szent Anna-tóhoz, a Gyilkos-tóhoz és a Békási-szorosba. Emellettl lesz még lovasíjász-bemutató és számos sportvetélkedő. A pénteki búcsúesten a Zergeboglár nevű kászoni néptánccsoport lép fel, az együttes nemrég érkezett vissza Magyarországról egy sikeres előadást követően.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!