Fotó: Bodnár Arthur
A lövétei Kisboldogasszony plébániatemplomban a Szent Mihály mellékoltár elé nagypéntekenként felállított szentsír, helyi nevén a „gyöngyös koporsó”, Erdélyben a legszebbek közül való. 1886-ban közadakozásból sikerült beszerezniük, és a második világháború után, György Árpád plébános bevezette, és azóta is gyakorolják a szentsír őrzésének szokását.
2010. április 04., 09:432010. április 04., 09:43
2010. április 04., 11:152010. április 04., 11:15
Fotó: Bodnár Arthur
Krisztus koporsójának őrzése délután hat órakor kezdődött, a nagypénteki szertartást követő szentségimádás előtt. Tizenöt perces váltásokkal egy órán át az idén nagykorúsított legények közül nyolcan álltak a strázsán. 21 órától szintén ők végezték a keresztutat a templom kertjében. Fáklyákkal kísérték a keresztet.
Nagyszombaton délután öt órától nyolc óráig szintén őrt álltak, majd a feltámadási körmeneten kísérik az Oltáriszentséget, ugyanakkor a baldachint is őrállók hordozzák. Nagycsütörtök délután tanulták a díszlépést, a mozdulatokat és gyakorolták az őrségváltást. A csoport betanítója hat éve Egyed Mátyás sekrestyés-harangozó. „Egyenruhájuk” a székely ruha. Fejfedőt nem viselnek hozzá, kezükben faalabárd van. A vezért egymás között választják meg, idén György István, aki lándzsát tart, aminek koppintásai jelentik a „vezényszavakat”. A hátsó ajtón katonasorban, díszlépésben, élükön a vezetővel, katonásan vonulnak be. Mindig ketten állnak őrt, a fordulásokat is a lándzsa koppintásai jelzik.
Az elmúlt évtizedekben néhányszor megváltozott az életkor szerinti kiválasztás rendje. Hosszú ideig regruták tiszte volt, a sorkatonaság megszűnésével, a nagykorúsítottak vállalható feladata napjainkban is.
Gábos István (70 éves) megyetanácsos-pénztáros az egyházközségben, ötször őrizte a szentsírt. István bácsitól megtudtuk, régen hosszabb ideig tartott az őrzés: reggel 6-tól éjfélig álltak strázsát, ezért a mainál többen vállalták a nagy tisztességgel járó feladatot. A katonaság előtti legények már dolgoztak is, ezért előfordult, hogy fiatalabbakat is bevontak. A rendszerváltás előtt, amikor nem mindenki járt templomba, állandó közösséget verbuváltak, melynek tagjai zömmel a kultúrcsoportból kerültek a védőcsoport alapembereiül. Általában aki „sokat volt minister”, azaz gyakran ministrált, őrzött is. A vezérnek „segédje” is volt a régi időben, aki felváltotta néha napközben.
Az 1962-es korosztály tagjai kezdték, hogy a csoport együtt járul szentáldozáshoz. Meg is lepődött az akkori plébános, „Gergely papbácsi” (Tornay) amikor egyszerre, áldozástatás alatt bevonultak mindanynyian, és lándzsakoppintásra felsorakoztak az oltár előtt.
Hagyomány: a szentsír állítása és őrzése
A Krisztus koporsójának beszerzése Jakab Lajos egykori lövétei plébános nevéhez fűződik, akinek 1876 és 1889 között volt állomáshelye Lövéte. Alapítványt, a Szent sír alapot létesített a Krisztus koporsója beszerzésért. Az alapítvány tőkéjét a község valamint magánszemélyek gyarapították annyira, hogy végül a plébános a szentsírt Budapestről a Gavora cégtől megrendelhette 1886-ban – tudtuk meg Mihály János helytörténésztől. A Krisztus koporsója nagyon imponzás. Az építmény gyöngyökkel díszített részei: a tetőzet, melyen két angyal térdepelve imádkozik, két őrkatona és a frigyláda. Belülről lámpákkal világítható meg. Alsó, sziklaszerű részében van a test, az ágyékkendős Krisztus-corpus.
Elkezdődnek a múlt hónapban bejelentett elbocsátások a székelyudvarhelyi könnyűiparban. A tömeges leépítés során e hónapban 170 alkalmazottja munkaviszonyát szünteti meg egy textilipari vállalat.
Több jármű is érintett volt abban a közúti balesetben, amely csütörtök délután történt a Szentegyháza és Székelyudvarhely közötti útszakaszon. Teherautók és személygépkocsik ütköztek, több jármű megrongálódott.
A székelyudvarhelyi húsvéti Portékát idén a Dávid Ferenc téren rendezik meg április 18–19-én. A családbarát vásárban közel hatvan kézműves kínál húsvéti portékát, a gyerekeket pedig tematikus foglalkozások is várják.
Az élményközpontú tanulásé volt a főszerep idén is a Heuréka programban résztvevőknek. A nyolcadik program záróeseményét a székelyudvarhelyi Agora Business Centerben tartották csütörtök délután.
Két hónapon belül aszfalt lesz a Homoródszentmárton községbeli utcák hetven százalékán egy zajló útmodernizálásnak köszönhetően. Már most egyszerűbben juthatunk el Lókodba, ugyanakkor Kénos megközelíthetősége is javult.
Egy tartálykocsi és egy haszongépjármű ütközött össze csütörtök délelőtt Székelyudvarhely Szejkefürdő felőli kijáratánál, az ülkei eltérőnél. Utóbbi jármű – egy szemtanú beszámolója szerint – a betonkorláton keresztül sodródott ki az útról.
Huszonhatodik alkalommal hívják életre a Kékiringó Néptáncfesztivált Székelyudvarhelyen a hétvégén.
Néhány héten belül elkészülnek a tervek, így elkezdődhet a Korondon elképzelt bölcsőde megépítése. A kivitelező nem fog unatkozni, hiszen még idén be kell fejezze a munkálatokat.
Az elapadó források miatt folyamatosan gondot jelentett az ivóvízhiány a Székelyderzshez tartozó településeken, így előbb Székelymuzsnára vezették be a Székelyudvarhelyen kitermelt vizet, majd nemrég a községközpontban is ugyanezt tették.
Gazdafórum-karavánra hívják az udvarhelyszéki gazdákat, ahol a szakemberek tájékoztatják az érdeklődőket pályázatokról. De az is céljuk, hogy segítsék őket a különböző támogatások megszerzésében, valamint a felmerülő problémák kiküszöbölésében.
szóljon hozzá!