Fotó: Haáz Vince
A MOL gyermekgyógyító programjának egyik nyertese a marosvásárhelyi Piros Orr Egyesület, amely sikeres pályázata révén zeneterápiával és zeneterápiás eszközökkel való játék útján segíti a súlyos fogyatékkal élő gyermekeket.
2021. február 08., 17:422021. február 08., 17:42
A halmozottan sérült gyerekek fejlesztésével foglalkozó egyesület tavaly jött létre abból a meggondolásból, hogy
Csatlos Tünde, az egyesület létrehozója a Székelyhonnak elmondta, az államtól semmilyen segítséget nem kapnak, az összes terápiát nekik kell megfizetniük. „Ha mi, szülők nem lépünk, ki tudja meddig kell várnunk” – tette hozzá, majd azt is elárulta, hogy öt évet vett fel, mire megállapították, hogy kisfiuk, Marci milyen betegségben szenved.
Egyébként nemcsak a pályázati lehetőségek miatt hozták létre az egyesületet, hanem azért is, hogy segíteni tudják információkkal, tanácsokkal a hasonló helyzetben lévő családokat. „Hogy ne kelljen olyan sokat várniuk egy-egy diagnózisra, vagy hogy egyáltalán tudomást szerezhessenek a lehetőségekről, hogy hová fordulhatnak, ha kezelésre van szükségük, milyen terápiák léteznek, hol érhetők el” – részletezte az egyesület alapítója.
Csatlos Tünde és kisfia, Marci
Fotó: Haáz Vince
A nyertes projekt révén a Piros Orr Egyesület zeneterápiával szeretné fejleszteni a sérült gyerekeket. Csatlos Tünde kifejtette,
„Marci fiúnk és még egy kislány vett részt az online zeneterápiákon, most ezt szeretnénk nyolc kisgyerek számára elérhetővé tenni” – mondta az édesanya, aki a további tervek között olyan hangszerek beszerzéséről beszélt, amelyet a sérült gyerekek számára készítenek, és amelyeket minden hónapban egy közös zenéléshez használnának.
Nyár végén a projekt befejező lépéseként a Vásárhelyi Forgatagon tervezik, hogy közönség elé lépnek, bemutatják, mit tudnak, mire jó a zene a halmozottan sérült gyerekek számára. A tervek között szerepel ugyanakkor egy zeneterápiás képzés gyógypedagógusok számára is, akik a tanultakat saját munkájukban tudják majd alkalmazni.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
szóljon hozzá!