Fotó: Haáz Vince
A MOL gyermekgyógyító programjának egyik nyertese a marosvásárhelyi Piros Orr Egyesület, amely sikeres pályázata révén zeneterápiával és zeneterápiás eszközökkel való játék útján segíti a súlyos fogyatékkal élő gyermekeket.
2021. február 08., 17:422021. február 08., 17:42
A halmozottan sérült gyerekek fejlesztésével foglalkozó egyesület tavaly jött létre abból a meggondolásból, hogy
Csatlos Tünde, az egyesület létrehozója a Székelyhonnak elmondta, az államtól semmilyen segítséget nem kapnak, az összes terápiát nekik kell megfizetniük. „Ha mi, szülők nem lépünk, ki tudja meddig kell várnunk” – tette hozzá, majd azt is elárulta, hogy öt évet vett fel, mire megállapították, hogy kisfiuk, Marci milyen betegségben szenved.
Egyébként nemcsak a pályázati lehetőségek miatt hozták létre az egyesületet, hanem azért is, hogy segíteni tudják információkkal, tanácsokkal a hasonló helyzetben lévő családokat. „Hogy ne kelljen olyan sokat várniuk egy-egy diagnózisra, vagy hogy egyáltalán tudomást szerezhessenek a lehetőségekről, hogy hová fordulhatnak, ha kezelésre van szükségük, milyen terápiák léteznek, hol érhetők el” – részletezte az egyesület alapítója.
Csatlos Tünde és kisfia, Marci
Fotó: Haáz Vince
A nyertes projekt révén a Piros Orr Egyesület zeneterápiával szeretné fejleszteni a sérült gyerekeket. Csatlos Tünde kifejtette,
„Marci fiúnk és még egy kislány vett részt az online zeneterápiákon, most ezt szeretnénk nyolc kisgyerek számára elérhetővé tenni” – mondta az édesanya, aki a további tervek között olyan hangszerek beszerzéséről beszélt, amelyet a sérült gyerekek számára készítenek, és amelyeket minden hónapban egy közös zenéléshez használnának.
Nyár végén a projekt befejező lépéseként a Vásárhelyi Forgatagon tervezik, hogy közönség elé lépnek, bemutatják, mit tudnak, mire jó a zene a halmozottan sérült gyerekek számára. A tervek között szerepel ugyanakkor egy zeneterápiás képzés gyógypedagógusok számára is, akik a tanultakat saját munkájukban tudják majd alkalmazni.
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
szóljon hozzá!