A középvállalkozások országos rangsorolásában második és harmadik helyezést értek el
Fotó: Gordon Prod
Huszonötödik születésnapjára készül a székelyszentléleki Gordon Prod Kft., Románia egyik legnagyobb tejfeldolgozója. A cégalapító Magyari és Péter család tagjai a bogárfalvi családi házban negyedszázada kézzel gyúrták sajttá a környék gazdái által biztosított napi 500 liter tejet. Ha első munkatársaiknak előrevetíthették volna a mai tejfeldolgozó arculatát, azt mondták volna rá: „leányálom”.
2019. január 30., 14:482019. január 30., 14:48
2019. január 30., 21:382019. január 30., 21:38
Negyedszázada, 1994 február 14-én indult el a Gordon Prod Kft. termelése. Mi a fejlődés titka? Az, hogy a megtermelt nyereséget fejlesztésekbe fordították vissza. A Székelyszentlélek határában létrehozott új tejfeldolgozó, a két saját farm, a termékskála- és termelésnövekedés modern technológia és élelmiszer-biztonsági rendszer bevezetését eredményezte.
A tulajdonosok vallják, hogy a Gordon nemcsak egy családi vállalkozás, hanem nagy közösség, amelyet emberek alkotnak. „Emberek, akik a gyárban dolgoznak, akik a háztáji farmokon szorgoskodnak és biztosítják a legízletesebb tejet, és azok a vásárlók, akik szeretik termékeinket. Ez a közösség mindent megtesz, hogy a lehető legízletesebb és legegészségesebb falatok kerüljenek a családok asztalára.”
A cég legrégebbi dolgozóin, Ádám Mária Magdolnán (Babi nénin), Miklós Klárán és Miklós Erzsébeten nem fogott az idő. Úgy mesélnek a bogárfalvi-szentléleki tejfeldolgozás kezdeteiről, mintha csak tegnap történt volna. A „tehenekkel mentek dolgozni”, sajtot gyúrtak, ordát főztek – átlátták és részesei voltak a teljes folyamatnak. Fiatalok, kíváncsiak és fáradhatatlanok voltak, az újításokat meg akarták tanulni.
– mondják. Nem is képzelték volna, hogy mivé fejlődik a kis családi üzem. Jelenleg mindhárman váltásvezetők, de szemükben ott csillog az úttörők lelkesedéstüze.
Magyari Piroska, az egyik tulajdonos legnagyobb büszkeségüknek az induláskor vállaltakat tartja: bár megtehetnék, sőt olcsóbb is lenne a külföldi tej felvásárlása,
Így állnak helyt mind a hazai, mind a nemzetközi piacon. „Nagyon szeretjük a szülőföldünket, a gyönyörű tájat, ahol élünk, a Gordon-hegyet, a földeken dolgozó embereket. Itt születtünk, ide kötnek gyermekkori emlékeink, hiszen szüleinkkel itt műveltük meg a földet és itt legeltettük teheneinket. Szívügyünknek tartjuk, és próbáljuk felkarolni a környékbeli tejtermelő gazdákat, hiszen a tőlük beszállított tejnek megvan az eredeti íze. Igaz, hogy az 1400 tejtermelőtől érkező tej feldolgozása sokszor nehézséget okoz és nagyon költséges, de kárpótol bennünket az a tény, hogy termékeink nagyon finomak és egészségesek. A Nyikó, Homoród, Küküllő menti falvakból, de Szentegyháza környékéről, a Csíki- és Gyergyói-medencéből, Maros és Szeben megye településeiről is érkezik hozzánk tej. A székelyszentléleki új üzem építésekor a technológiai vonalak kiválasztásánál nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy a tejnek megmaradjon az eredeti íze és ne változtassunk a hagyományos recepteken.”
Péter Jánostól, a másik tulajdonostól megtudtuk:
„Nálunk munkanap a szombat, a vasárnap és az ünnepnapok is, hiszen a tehenek nem tudják, hogy ünnep van, érkezik a tej, és azt frissen kell feldolgozni. Vásárlóink elvárják, hogy termékeink frissen és időben érkezzenek az üzletekbe.”
Magyari Piroska kiemelte, „hazai vállalkozók vagyunk, és egy ilyen vállalkozás hatalmas felelősséggel jár, mivel nagyon sok erdélyi család megélhetése függ tőlünk. Mi, tulajdonosok mindent megteszünk cégünk jó működéséért és dolgozóinkért, ugyanakkor alkalmazottaink is mindent megtesznek annak érdekében, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű termék kerüljön ki a gyár kapuján, a vásárlóinkhoz. Cégünket folyamatosan fejlesztjük mind infrastruktúra, mind termékfejlesztés, brandépítés és innováció szempontjából.
Jelenleg közel 300 terméket kínálunk a vásárlói közönség különböző szegmenseinek, mind a hipermarketeknek, mind a hagyományos piacnak, a viszonteladóknak, a kisüzleteknek és a HoReCa-nak (Hotel, Restaurant, Catering) is.
A 2016-os esztendő a megújulás éve volt a Gordon Prod életében. Az új üzem korszerűsítésével és a logisztikai raktár átadásával új kapuk nyíltak meg a cég életében. „Szakemberek bevonásával piackutatást végeztettünk, melynek eredménye azt mutatta, hogy fogyasztóink szeretik termékeink ízvilágát, elismerik azok minőségét, ezért mi nagyon hálásak vagyunk. Cégünk átszerveződött és új arculatot kapott.
Az újonnan átadott logisztikai raktár mellett, amely a kész- és félkész termékek tárolására és csomagolására szolgál, még két raktárt működtetünk – Kolozsváron és Bukarestben –, hogy az ország teljes területén rövid időn belül ki tudjuk szolgálni klienseinket, mert a megfelelő szolgáltatás az egyik útja annak, hogy megnyerjük és bővítsük a vásárlói közönséget.”
Jelenleg egy négymillió eurós beruházás során technológiai berendezéseket, laboratóriumi felszereléseket, áruszállító autókat vásárolnak, valamint egy teljesen új szennyvíztisztító állomást és egy utolsó generációs savófeldolgozót építenek. Ez a modern, környezetkímélő technológia lehetővé teszi a savó teljes feldolgozását.
A cégalapító Magyari Árpád szellemi hagyatéka a zarándokközpont kialakítása. A bogárfalvi templomot és a Jézus Szíve-kilátót az egyre jobban benépesülő, Gordon-hegyre vezető kálvária kialakítása követte. 2020-ra megépül a Makovecz-kápolna is – így válik valóra a néhai Magyari Árpád térségfejlesztő álma. Öröksége kötelezi a Gordon Prod Kft.-t és a Protemp Alapítványt.
Nagy élmény volt a Gordon-termékekért rajongó gyermekekkel szemügyre vennünk az új logisztikai központot, az új arculatot. Egymás szájából vették ki a szót: Látod a tehenet? Látod a kockás abrosszal megterített asztalt? Nem tudták eldönteni, ki „látja” jobban a Gordon-brandet. Achim Zoltán kereskedelmi igazgató nagy büszkeséggel és részleteiben mutatta be az új logókoncepciót, ami szakemberek bevonásával készült. „Az új arculat támogatja folyamatos erőfeszítéseinket abban, hogy egy fontos és megbízható helyi termelő legyünk mind a modern és hagyományos piacon, mind a HoReCa szegmensben, illetve hogy továbbra is valós támasza legyünk a helyi közösségnek és partnereinknek” – fogalmazott a kereskedelmi igazgató.
A cégtörténet meghatározó évfordulóján azért is hálásak, hogy a Gordon nem csak egy üzlet, a Gordon egy asztalközösség. Együttesen vallják, hogy
A hazai Gordon-termékskála és a magyar termékcsalád, az Erdély Kincse egyszerre múlt, jelen és jövő. Múlt, amelyre támaszkodni lehet, jelen, amely meghatározza a Gordon közösségét, és jövő, amelynek középpontja a család.
(X)
Több részlet is kiderült a Transzfogarasi úton történt tegnapi halálos medvetámadást követően, aminek következtében egy olasz motoros vesztette életét.
Teherautó és személygépkocsi ütközött össze Ludason, a helyszínre nagy erőkkel szálltak ki a mentőegységek.
Tűzesethez riasztották a tűzoltókat Székelyvarságra az elmúlt éjszaka, ahol egy garázs kapott lángra – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság.
A deficitcsökkentő intézkedések részeként augusztus elsejétől megnövelné az áruforgalmi adót a kormány, és ezzel párhuzamosan áttérne a kétkulcsos áfára az ország. De mit hoz ez a gyakorlatban, mekkora lesz a drágulás jövő hónaptól?
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.