Farczádi Gabriella ma is élénken emlékszik, milyen volt megtudni, hogy fiát csontrákkal diagnosztizálták
Fotó: Haáz Vince
Annál rosszabb hírt talán nem is kaphat egy szülő, mint hogy gyermeke daganatos beteg. Egy ilyen hír változtatta meg 2005-ben Farczádi Gabriella és családja életét is, amikor kiderült, hogy 13 éves fiúknak csontrákja van: egy évig harcoltak a betegséggel, s miután sikeresen túl voltak a nehezén, elhatározták, hogy a hozzájuk hasonló sorsú családoknak, gyerekeknek kívánnak segíteni ezentúl. Így lett Farczádi Gabriellából az a nő, aki szinte minden daganatos kisbeteget ismer nem csak Maros, de a környező megyékben is.
2019. március 06., 16:182019. március 06., 16:18
2019. március 06., 16:242019. március 06., 16:24
„Ali akkor 13 és fél éves volt. Azt gondolom, hogy a szülőnek nincs ennél nagyobb tragédia, mint, hogy megtudja, hogy a gyereke daganatos beteg. Mi nem azért mentünk Magyarországra kezelésre, mert valami extrát akartunk, vagy nem tetszett volna itthon: eléggé komplikált volt a fiam helyzete, az itteni orvosok nem igazán tudtak mit kezdeni vele.
– meséli a kétgyermekes édesanya.
Végül gyorsan megtalálták, hogy hol és hogyan tudnak segíteni Alin, s így összességében egy évet töltött Magyarországon Gabriella a fiával. Ezidő alatt volt ideje szétnézni, hogyan működnek a dolgok, látta, hogy vannak a kórház mellett működő egyesületek, amelyek sok mindenben segítik a beteg gyereket és családját.
„Olyankor az anyagiak nem számítanak, mi is azt mondtuk, hogy eladjuk a házat, megyünk bérbe, vagy bármit bevállalunk, csak meglegyen a megfelelő kezelés. Románia akkor még uniós tagország sem volt, ami szintén nehezítette a kezelést.
– magyarázza Gabriella. Hozzáteszi: közben azonban végig azt érezte, hogy ha túllesznek a betegség nehezén, akkor abból a sok mindenből, amit kaptak, valamit vissza kell adniuk. Mivel Marosvásárhelyen nem működött a gyermekonkológia mellett egyesület, elhatározták, hogy ők kezdenek tevékenykedni, segíteni.
A túlélők tábora erőt ad a további mindennapokhoz
Fotó: Facebook/Együtt a Rákos Gyerekekért Egyesület
2005-2006-ban voltak Magyarországon, 2007-ben pedig elindították az egyesületet.
– eleveníti fel Gabriella az Együtt a Rákos Gyermekekért Egyesület létrejöttét, amelynek ma is ő az elnöke, és a Farczádi család apraja-nagyja kiveszi a részét a munkából. Két-három tétovázós év után, amikor gondolkodtak még, hogy milyen eseményeket szervezzenek, mi csináljanak, mit segíthetnek az onkológiai kórháznak, beindult a szekér, s kialakult az egyesület profilja is. Ma is a kórház partnere az egyesület, amellett, hogy az önkénteseik bejárnak a beteg gyerekekhez, az egyesület anyagilag is segíti a kórházat, megnézi, mikor, mire van szükség, arra gyűjt, azt vásárolja meg. Farczádi Gabriella elmondta, ma már nem lehet panasz a marosvásárhelyi kórházra, hiszen többek közt a Rotary Maris Egyesület projektje révén is teljesen megújult az intézmény,
Ebben is partner volt az egyesület, de emellett konferenciák szervezésében is részt vesznek, jótékonysági, adománygyűjtő eseményeket szerveznek, valamint egy-egy gyerek külföldi kezelésére gyűjtenek pénzt. „A konferenciák, továbbképzők szervezése azért is fontos, mert ezen a területen folyamatosan fejlődni kell az orvosoknak, de nagyon sok háziorvos is eljött, ami azért fontos, mert közülük sokan nem ismerik fel időben a gondot. Nem találkoznak gyakran ezzel a betegséggel, jól fogott nekik egy ilyen továbbképzés” – magyarázza Gabriella.
Szórakozás a túlélők táborában
Fotó: Facebook/Együtt a Rákos Gyerekekért Egyesület
Az egyesületben az utóbbi években azonban a kórházon kívüli tevékenységekre is nagy hangsúlyt fektettek, továbbá azokra a gyerekekre, akik túl vannak a kezelésen. Az év fénypontjának számít például a nyári tábor, amit ChampCampnek neveztek el:
Egy ilyen táborban szórakozás, relaxáció, kirándulás, elbeszélgetés vár a résztvevőkre, így feltöltődve térhetnek vissza a hétköznapokba. Egy ideje kihagyhatatlan program az OncoOlimpia is: Gabriella úgy véli, a Varsóban megszervezett daganatos és rákos gyerekeknek szervezett sportos megmérettetések sok szempontból hasznosak, de véleménye szerint a kirándulás csak másodlagos, a legfontosabb, hogy a gyerekek hónapokon keresztül készülnek rá, beépül a sport az életükbe.
Farczádi Gabriella úgy érzi, a 12 éves egyesület életében két éve volt a tetőpont, amikor a legtöbb rendezvényt, legtöbb programot szervezték, de kicsit le kellett lassítaniuk. „Mi önkéntesen dolgozunk, az egész család, emellett van egy családi vállalkozásunk, abból teremtjük meg a napi betevőt, s azt vettük észre, hogy lassan több időt fektetünk az egyesületbe, mint a cégünkbe. Úgyhogy kissé lelassítottunk, de a 2019-es év felfelé ívelő lesz, van már székhelyünk, fel is újítottuk, lesz egy alkalmazottunk, aki a napi dolgokat viszi.
– mutat rá az egyesület elnöke.
Fotó: 123RF
Amúgy idén a betegek, túlélők mellett hangsúlyt szeretnének fektetni a családtagokra is, a szülőkre például, akiknek elbeszélgető csoportot szeretnének indítani, oda például pszichológust és táplálkozási szakértőt elhívni. „Egy beteg gyerek mellett a szülő is túlélő, aki egyik pillanatról a másikra egyszerű hétköznapi emberből a legjobb színésszé kell változnia. Mert
Én például nem engedtem meg magamnak, hogy a gyerek előtt sírjak vagy rosszul nézzek ki, előtte pánikba essek. Hogy voltak-e ilyen epizódok? Persze. De csak miután becsuktam az ajtót” – tudjuk meg a ma már 27 éves Ali édesanyjától, aki állítja, minden, ami az Együtt a Rákos Gyerekekért Egyesületben történik, csapatmunka, egyre több az önkéntesük, s az is jellemző, hogy a túlélő gyerekekből később önkéntes lesz, aki segíteni kíván a hasonló sorsúakon.
Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Budapesten.
Egy hét alatt több mint 2600 akut felső légúti fertőzéses esetet jegyeztek fel Kovászna megyében, csaknem 900 alkalommal gyerekek körében. Ezzel egy időben a tüdőgyulladások száma is növekedett.
Őrizetbe vettek két kiskorú fiút a rendőrök, akik a megalapozott gyanú szerint bántalmazták egy iskolatársukat egy mezőrücsi oktatási intézményben – olvasható a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményében.
Erős szél, havazás és jegesedés miatt adtak ki sárga jelzésű időjárási figyelmeztetést péntek este 8 óráig, ami érinti Udvarhelyszéket és Gyergyószéket is. Csíkszereda térségére narancssárga riasztást adtak ki ugyanezért.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Gabonát szállító teherautó sodródott le az úttestről csütörtökön dél körül a 11B jelzésű országút Nyerges-tetőn áthaladó szakaszán – pénteken egy időre lezárják az érintett útszakaszt, ameddig kiemelik a járművet az árokból.
Az ország valamennyi ITP-műhelyében leállt a tevékenység péntek reggel egy központi meghibásodás miatt.
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
Vastag hótakaró alakult ki Székelyföld magasabb pontjain, ugyanis több helyen még csütörtök este is havazott. Ennek és a hajnali fagyoknak megfelelően a legtöbb helyen megmaradt a hó, sőt néhol jócskán gyarapodott.
Visszaállt estére az áramszolgáltatása annak a több mint tízezer fogyasztónak, akik csütörtök reggel maradtak áram nélkül Gyergyószéken – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság. Hozzátették, este már Udvarhelyszéken keletkeztek károk.