Visszaadni valamit a sok segítségből

Farczádi Gabriella ma is élénken emlékszik, milyen volt megtudni, hogy fiát csontrákkal diagnosztizálták •  Fotó: Haáz Vince

Farczádi Gabriella ma is élénken emlékszik, milyen volt megtudni, hogy fiát csontrákkal diagnosztizálták

Fotó: Haáz Vince

Annál rosszabb hírt talán nem is kaphat egy szülő, mint hogy gyermeke daganatos beteg. Egy ilyen hír változtatta meg 2005-ben Farczádi Gabriella és családja életét is, amikor kiderült, hogy 13 éves fiúknak csontrákja van: egy évig harcoltak a betegséggel, s miután sikeresen túl voltak a nehezén, elhatározták, hogy a hozzájuk hasonló sorsú családoknak, gyerekeknek kívánnak segíteni ezentúl. Így lett Farczádi Gabriellából az a nő, aki szinte minden daganatos kisbeteget ismer nem csak Maros, de a környező megyékben is.

Szász Cs. Emese

2019. március 06., 16:182019. március 06., 16:18

2019. március 06., 16:242019. március 06., 16:24

Támogatott tartalom

A combcsonton lévő daganattal nem igazán tudnak mit kezdeni az itthoni orvosok, így az édesanya és fia egy évig Magyarországon volt műtéten, majd kezelésen.

„Ali akkor 13 és fél éves volt. Azt gondolom, hogy a szülőnek nincs ennél nagyobb tragédia, mint, hogy megtudja, hogy a gyereke daganatos beteg. Mi nem azért mentünk Magyarországra kezelésre, mert valami extrát akartunk, vagy nem tetszett volna itthon: eléggé komplikált volt a fiam helyzete, az itteni orvosok nem igazán tudtak mit kezdeni vele.

Idézet
Vagy drasztikus megoldást javasoltak, vagy menthetetlennek diagnosztizálták

– meséli a kétgyermekes édesanya.

Végül gyorsan megtalálták, hogy hol és hogyan tudnak segíteni Alin, s így összességében egy évet töltött Magyarországon Gabriella a fiával. Ezidő alatt volt ideje szétnézni, hogyan működnek a dolgok, látta, hogy vannak a kórház mellett működő egyesületek, amelyek sok mindenben segítik a beteg gyereket és családját.

Márpedig a segítség kell: a diagnózis, majd a kezelések ugyanis fizikailag és lelkileg is megviselik a családot, de anyagilag is.

„Olyankor az anyagiak nem számítanak, mi is azt mondtuk, hogy eladjuk a házat, megyünk bérbe, vagy bármit bevállalunk, csak meglegyen a megfelelő kezelés. Románia akkor még uniós tagország sem volt, ami szintén nehezítette a kezelést.

Idézet
Mi nagyon sok segítséget kaptunk, mégis akkora adósságba kerültünk, hogy kerek tíz évünkbe került, amíg azt vissza tudtuk adni

– magyarázza Gabriella. Hozzáteszi: közben azonban végig azt érezte, hogy ha túllesznek a betegség nehezén, akkor abból a sok mindenből, amit kaptak, valamit vissza kell adniuk. Mivel Marosvásárhelyen nem működött a gyermekonkológia mellett egyesület, elhatározták, hogy ők kezdenek tevékenykedni, segíteni.

A túlélők tábora erőt ad a további mindennapokhoz •  Fotó: Facebook/Együtt a Rákos Gyerekekért Egyesület Galéria

A túlélők tábora erőt ad a további mindennapokhoz

Fotó: Facebook/Együtt a Rákos Gyerekekért Egyesület

Akik hónapokig, évekig vannak kórházban

2005-2006-ban voltak Magyarországon, 2007-ben pedig elindították az egyesületet.

Idézet
Nem tudtuk konkrétan, mit akarunk, pénzünk nem volt, tapasztalatunk sem, a családon kívül ember se nagyon, de volt akarat, lelkesedés s egy álom, majd apránként lett belőle valami

– eleveníti fel Gabriella az Együtt a Rákos Gyermekekért Egyesület létrejöttét, amelynek ma is ő az elnöke, és a Farczádi család apraja-nagyja kiveszi a részét a munkából. Két-három tétovázós év után, amikor gondolkodtak még, hogy milyen eseményeket szervezzenek, mi csináljanak, mit segíthetnek az onkológiai kórháznak, beindult a szekér, s kialakult az egyesület profilja is. Ma is a kórház partnere az egyesület, amellett, hogy az önkénteseik bejárnak a beteg gyerekekhez, az egyesület anyagilag is segíti a kórházat, megnézi, mikor, mire van szükség, arra gyűjt, azt vásárolja meg. Farczádi Gabriella elmondta, ma már nem lehet panasz a marosvásárhelyi kórházra, hiszen többek közt a Rotary Maris Egyesület projektje révén is teljesen megújult az intézmény,

faágyakkal, függönyökkel, felújított mellékhelyiségekkel, konyharésszel fogadják a kis betegeket, ami már csak azért sem mindegy, mert ezek a gyerekek, fiatalok nem pár napot ülnek kórházban, hanem sokszor hónapokig, évekig vannak ott, többet, mint otthon.

Ebben is partner volt az egyesület, de emellett konferenciák szervezésében is részt vesznek, jótékonysági, adománygyűjtő eseményeket szerveznek, valamint egy-egy gyerek külföldi kezelésére gyűjtenek pénzt. „A konferenciák, továbbképzők szervezése azért is fontos, mert ezen a területen folyamatosan fejlődni kell az orvosoknak, de nagyon sok háziorvos is eljött, ami azért fontos, mert közülük sokan nem ismerik fel időben a gondot. Nem találkoznak gyakran ezzel a betegséggel, jól fogott nekik egy ilyen továbbképzés” – magyarázza Gabriella.

Szórakozás a túlélők táborában •  Fotó: Facebook/Együtt a Rákos Gyerekekért Egyesület Galéria

Szórakozás a túlélők táborában

Fotó: Facebook/Együtt a Rákos Gyerekekért Egyesület

Visszakerülni a játékba

Az egyesületben az utóbbi években azonban a kórházon kívüli tevékenységekre is nagy hangsúlyt fektettek, továbbá azokra a gyerekekre, akik túl vannak a kezelésen. Az év fénypontjának számít például a nyári tábor, amit ChampCampnek neveztek el:

azért a bajnokok tábora, mert a túlélő kis és nagyobb hősök vesznek részt rajta.

Egy ilyen táborban szórakozás, relaxáció, kirándulás, elbeszélgetés vár a résztvevőkre, így feltöltődve térhetnek vissza a hétköznapokba. Egy ideje kihagyhatatlan program az OncoOlimpia is: Gabriella úgy véli, a Varsóban megszervezett daganatos és rákos gyerekeknek szervezett sportos megmérettetések sok szempontból hasznosak, de véleménye szerint a kirándulás csak másodlagos, a legfontosabb, hogy a gyerekek hónapokon keresztül készülnek rá, beépül a sport az életükbe.

Az egyesület egyik célja pedig éppen az, hogy ezek a gyerekek „visszakerüljenek a játékba”, s a játék alatt itt az élet játékát érthetjük.

A szülőnek színésznek kell lennie

Farczádi Gabriella úgy érzi, a 12 éves egyesület életében két éve volt a tetőpont, amikor a legtöbb rendezvényt, legtöbb programot szervezték, de kicsit le kellett lassítaniuk. „Mi önkéntesen dolgozunk, az egész család, emellett van egy családi vállalkozásunk, abból teremtjük meg a napi betevőt, s azt vettük észre, hogy lassan több időt fektetünk az egyesületbe, mint a cégünkbe. Úgyhogy kissé lelassítottunk, de a 2019-es év felfelé ívelő lesz, van már székhelyünk, fel is újítottuk, lesz egy alkalmazottunk, aki a napi dolgokat viszi.

Idézet
Idén szeretnénk a korhatárt felemelni, és nem csak gyerekekkel, hanem fiatal felnőttekkel is foglalkozni, hiszen összeszorul a szívünk, ha egy rákos, leukémiás gyerekről hallunk, de mi van, amikor egy 26-27 éves fiatal nő lesz beteg, akinek egy kisgyereke van, vagy egy 30 éves fiatalember, aki a karrierjét most akarja építeni. Ezek is ugyanolyan tragédiák

– mutat rá az egyesület elnöke.

•  Fotó: 123RF Galéria

Fotó: 123RF

Amúgy idén a betegek, túlélők mellett hangsúlyt szeretnének fektetni a családtagokra is, a szülőkre például, akiknek elbeszélgető csoportot szeretnének indítani, oda például pszichológust és táplálkozási szakértőt elhívni. „Egy beteg gyerek mellett a szülő is túlélő, aki egyik pillanatról a másikra egyszerű hétköznapi emberből a legjobb színésszé kell változnia. Mert

Idézet
nem szabad összeomolni, pánikba esni, egy szülőnek pozitívnak kell lennie, ami egyáltalán nem könnyű.

Én például nem engedtem meg magamnak, hogy a gyerek előtt sírjak vagy rosszul nézzek ki, előtte pánikba essek. Hogy voltak-e ilyen epizódok? Persze. De csak miután becsuktam az ajtót” – tudjuk meg a ma már 27 éves Ali édesanyjától, aki állítja, minden, ami az Együtt a Rákos Gyerekekért Egyesületben történik, csapatmunka, egyre több az önkéntesük, s az is jellemző, hogy a túlélő gyerekekből később önkéntes lesz, aki segíteni kíván a hasonló sorsúakon.

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 17., szombat

Rangos gyermekkórházzal működik együtt a marosvásárhelyi orvosi szakkollégium

Csaknem tíz éves együttműködést pecsételt meg szerződéssel szombaton a marosvásárhelyi Gecse Dániel Református Orvosi és Egészségügyi Szakkollégium és a Bethesda Gyermekkórház, ez utóbbi további támogatásáról biztosítva az erdélyi intézményt.

Rangos gyermekkórházzal működik együtt a marosvásárhelyi orvosi szakkollégium
2025. május 17., szombat

Ismét megnőtt a Korond-patak vízszintje Parajdnál, beindították a nagykapacitású motoros szivattyúkat

Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.

Ismét megnőtt a Korond-patak vízszintje Parajdnál, beindították a nagykapacitású motoros szivattyúkat
2025. május 17., szombat

Közepes erősségű földrengés volt hajnalban, ezt később még két kisebb követte

A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Közepes erősségű földrengés volt hajnalban, ezt később még két kisebb követte
2025. május 17., szombat

Van ahol már havazik és nem is akármekkora a hóréteg

Tizenhat centiméteres a hóréteg a Fogarasi-havasokban levő Bilea-tónál és mínusz 3,3 Celsius-fokot mutatnak a hőmérők. Havazik a Transzfogarasi úton is.

Van ahol már havazik és nem is akármekkora a hóréteg
2025. május 17., szombat

Nem szabadulunk a hidegtől és az esőtől, a hegyekben havazhat is

Különösen hideg időjárásra, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.

Nem szabadulunk a hidegtől és az esőtől, a hegyekben havazhat is
2025. május 17., szombat

Élelmiszerekkel megrakott teherautók ütköztek össze Nagysármás közelében

Összeütközött két teherautó szombat reggel a Nagysármás és Bánffytanya közötti útszakaszon. A baleset miatt a közúti forgalom egy sávon, felváltva haladt.

Élelmiszerekkel megrakott teherautók ütköztek össze Nagysármás közelében
2025. május 17., szombat

A pszichiátria környékén ólálkodik a medve

Ro-Alert üzenetben figyelmeztette a lakosságot a Maros megyei tűzoltóság szombat reggel, hogy Marosvásárhelyen a Gheorghe Marinescu utcában a 2-es számú Pszichiátria közelében megjelent egy medve.

A pszichiátria környékén ólálkodik a medve
2025. május 16., péntek

Klónozott weboldalak, MI-generált képek: így verhetnek most át a választásra fókuszálva

Újraindult egy kampány, amely a választások befolyásolására irányul, közintézmények, televízióadók és hírügynökségek klónozott weboldalait használva – figyelmeztetett pénteken a belügyminisztérium.

Klónozott weboldalak, MI-generált képek: így verhetnek most át a választásra fókuszálva
2025. május 16., péntek

A kórházban fekvő betegek is szavazhatnak a mozgóurna segítségével

A Maros Megyei Sürgősségi Kórházban fekvő betegek mozgóurna segítségével szavazhatnak vasárnap, de csak azok, akik írásban jelezték választási szándékukat – tájékoztatott az egészségügyi intézmény sajtóosztálya.

A kórházban fekvő betegek is szavazhatnak a mozgóurna segítségével
2025. május 16., péntek

Már több mint százezren szavaztak külföldön

Romániai idő szerint pénteken 17 óráig több mint 108 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.

Már több mint százezren szavaztak külföldön