Hirdetés
Hirdetés

Mindeközben a Gyimesekben: itt volt a második világháború utolsó győztes magyar csatája

Kőbe vésett történelem •  Fotó: Dobos László

Kőbe vésett történelem

Fotó: Dobos László

Nyolcvan évvel ezelőtti eseményekre emlékeztek szombaton a gyimesbükki Bilibók-tetőn. Az ezeréves határnál 1944. szeptember 1-jén a 4. Székely Határőrezred csapata visszafoglalta az oroszoktól a Keleti-Kárpátok egyik stratégiai magaslati pontját.

Dobos László

2024. szeptember 01., 12:292024. szeptember 01., 12:29

2024. szeptember 02., 08:252024. szeptember 02., 08:25

Ez volt a második világháború utolsó győztes magyar csatája. Nyolcvan évvel ezelőtt, 1944. augusztus utolsó, illetve szeptember első napjaiban zajlott hadműveletekről csak az 1989-es fordulat után lehetett Romániában hivatalosan és hitelesen beszélni.

Idén három csíkszéki helyszínen is világháborús megemlékezést tartottak az elmúlt napokban. A Székelyhon beszámolt a Csíkszentgyörgy-Csíkbánkfalva feletti Óriás-tetőn megtartott emlékkereszt-állításról, a hagyományosan augusztus 26-án megtartandó Úzvölgyi megemlékezésről, majd augusztus 31-én kimentünk a Bilibók-tetőre.

Tengerszint felett 1195 méteren

Gyalog másfél óra alatt lehet feljutni Gyimesbükkből, a 12-es országútról a Petki-patakán át a tengerszint felett 1195 méteren található Bilibók-tetőre, ahol az 1990-es években előbb egy keresztet állítottak, 2009-ben pedig emlékművet. Ott tartanak minden év augusztusának utolsó szombatján megemlékező ünnepséget.

•  Fotó: Dobos László Galéria

Fotó: Dobos László

Idén Mazai Tihamér gyimesbükki lelkész celebrálta a szentmisét, az ünnepi beszédet pedig Salamon József gyimesbükki plébános tartotta. Szentbeszédében az áldozatvállalásról, illetve a hősök tiszteletéről, az emlékezésről beszélt. Radnóti Miklós és Tóth Árpád oda illő versszakaszaival tette szebbé a prédikációt, majd a Bilibók-tetőn és a környéken elesett első- és második világháborús hősökre, illetve emlékkőre utalva így folytatta:

Idézet
A kő marad, az a kő, amely hőseinkre emlékeztet. A kő marad, és mellette a kereszt, a kopjafa, az oltár, amelyen valamikor vér folyt, hogy megszűnjek a gyűlölet, és béke lakozzon a szívekben.

A szentmisét követően a halottakért imádkoztak, az egyházi elöljárók elmondták a lucernáriumot (libera, szertartás, amely a feltámadásról szól, a húsvéti gyertya fényére utal), majd elhelyezték a kegyelet koszorúit.

•  Fotó: Dobos László Galéria

Fotó: Dobos László

Mi történt 80 évvel ezelőtt a Bilibók-tetőn?

Az 1944. augusztus 23-án történt román átállást követően a Keleti-Kárpátokban az orosz csapatok áttörték a frontvonalat, betörtek a Gyimesi-szorosba is. A 32-es határvadászok Sebő Ödön főhadnagy vezetésével a Gyimesi-szoros jobbszárnyát védték. A balszárnyon a szám szerint kicsi, de bátorságában és kitartásában kiváló 4. Székely Határőrezred, a vitéz Deáky Béla zászlós vezette csapat rendezkedett be a Bilibók-tető védelmére.

A túlerőben lévő orosz csapatok elfoglalták a Bilibók-tetőt, azonban Böbl Gyula ezredes parancsára a határőrezred megmaradt maroknyi katonája egy gyors szuronyrohammal visszafoglalta ezt a stratégiailag jelentős őrhelyet.

A magaslatot mindaddig tartották, amíg parancsot nem kaptak a visszavonulásra. Erre a bátor csatára emlékeznek a gyimesiek évről évre.

•  Fotó: Dobos László Galéria

Fotó: Dobos László

A 15 évvel ezelőtti emlékműavatáson részt vett Deáky Imre is, aki 1944-ben 9 éves gyermek volt, édesapja, Deáky Béla pedig zászlós a Bilibók-tetői ütközetben. Ő így elevenítette fel az édesapja által elmesélt ütközetet.

Hirdetés

„A balszárnyon a 4. Székely Határőrszázad rendezkedett be, édesapám, Deáky Béla zászlós vezetésével. Az orosz csapatok betörtek a balszárnyon és elfoglalták a Bilibók-tetőt. Böbl Gyula ezredes parancsára a 4-es Székely Határőrszázad szuronyos rohammal visszafoglalta a stratégiailag nagyon fontos tetőt.

Idézet
Az ütközetben két géppuska szüntelenül lőtte az orosz állásokat, mialatt a – civilben tanítók – Szőcs András és Gergely Aladár vezette szakaszok bekerítették az oroszokat.

Mi, gyerekek azokban a napokban Budapestre menekültünk, ott hallottuk a rádióból a győztes csata hírét.”

Tankó Antal (balról) és Orbán Ferenc. Archív felvétel •  Fotó: Dobos László Galéria

Tankó Antal (balról) és Orbán Ferenc. Archív felvétel

Fotó: Dobos László

2009-ben emlékművet állítottak

Az ütközet helyére a Történelmi Vitézi Rend emlékművet állíttatott 2009-ben. A15 évvel ezelőtti megemlékezésen két egykori, azokban a harcokban részt vevő fiatal honvéd is részt vett, a csíkszeredai Orbán Ferenc és a gyimesbükki Tankó Antal. A kőtömb a közeli, a régi határt jelző Sánc-patakából került ki, és az akkor 84 éves Orbán Ferenc faragta ki. Rajta áll a történelmi Magyarország határvonala, amelyet töviskorona szegélyez, és egy magyar katona szuronyos puskával, vele szemben pedig orosz katona géppuskával. Felirata: „Kegyelet a hősöknek, védők és támadók békésen pihennek (1944)”. A kő felső részén álló rovásírás szövege: „Hiszek Magyarország feltámadásában”.

Ma, sajnos már egyikük sem él. Orbán Ferenc és Tankó Antal is az égből figyelhette a megemlékezést.

Akik részt vettek az akkori csatában. Tankó Antal (jobbról) és Orbán Ferenc. Archív felvétel •  Fotó: Dobos László Galéria

Akik részt vettek az akkori csatában. Tankó Antal (jobbról) és Orbán Ferenc. Archív felvétel

Fotó: Dobos László

•  Fotó: facebook/ Karácson Csaba Galéria

Fotó: facebook/ Karácson Csaba

•  Fotó: facebook/ Karácson Csaba Galéria

Fotó: facebook/ Karácson Csaba

•  Fotó: facebook/ Karácson Csaba Galéria

Fotó: facebook/ Karácson Csaba

•  Fotó: facebook/ Karácson Csaba Galéria

Fotó: facebook/ Karácson Csaba

Szabadtéri szentmise a Keleti-Kárpátokban •  Fotó: facebook/ Karácson Csaba Galéria

Szabadtéri szentmise a Keleti-Kárpátokban

Fotó: facebook/ Karácson Csaba

•  Fotó: facebook/ Karácson Csaba Galéria

Fotó: facebook/ Karácson Csaba

•  Fotó: facebook/ Karácson Csaba Galéria

Fotó: facebook/ Karácson Csaba

•  Fotó: facebook/ Karácson Csaba Galéria

Fotó: facebook/ Karácson Csaba

•  Fotó: Salamon József Galéria

Fotó: Salamon József

•  Fotó: Salamon József Galéria

Fotó: Salamon József

•  Fotó: Salamon József Galéria

Fotó: Salamon József

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 16., kedd

Egy év múlva nézhetjük az ötödik Shrek-filmet – videó

Megjelent az első kedvcsináló előzetes a soron következő, 2027-ben érkező Shrek-filmhez. A 2000-es évek népszerű animációs franchise-ja négy mozifilmet és két Csizmás kandúr spin-offot ért meg.

Egy év múlva nézhetjük az ötödik Shrek-filmet – videó
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Medvét láttak több Hargita megyei településen

Medvék jelenlétét jelezték több településről is a hatóságoknak kedd délután és az esti órákban. A hatóságok Ro-Alertet küldtek az érintett települések lakóinak.

Medvét láttak több Hargita megyei településen
2026. június 16., kedd

Medve támadt egy férfira Brassó megyében, helikopterrel vitték kórházba

Ismét emberre támadt egy medve: ezúttal Brassó megyében sebesített meg egy körülbelül 50 éves férfit. A sérült életének megmentéséért mentőhelikoptert is bevetettek, amely elsőként érkezett a helyszínre.

Medve támadt egy férfira Brassó megyében, helikopterrel vitték kórházba
2026. június 16., kedd

Holttestet találtak Csíkszereda egyik utcáján

Eszméletlen állapotban találtak rá egy 48 éves csíkszeredai férfira kedden délután a város Tudor lakónegyedi részén. A helyszínre érkező mentőegység már nem tudott segíteni rajta, holttestét átadták az igazságügyi orvosszakértőknek.

Holttestet találtak Csíkszereda egyik utcáján
Hirdetés
2026. június 16., kedd

2030-tól más lesz az érettségi-rendszer – hamarosan hivatalossá válik az erről szóló rendelet

Mihai Dimian ügyvivő oktatási miniszter kedden közölte, hogy elküldték a Hivatalos Közlönyhöz megjelentetésre a 2030-tól érvényes érettségi-rendszer tantárgyait és vizsgáit jóváhagyó miniszteri rendeletet.

2030-tól más lesz az érettségi-rendszer – hamarosan hivatalossá válik az erről szóló rendelet
2026. június 16., kedd

Székelyföldi talaj nyerte a Magyar Talajtani Társaság közönségszavazását

Közösségi összefogás eredményeképpen nyert a bálványosi talajminta a Magyar Talajtani Társaság által meghirdetett Az év talaja közönségszavazásán. A talajszelvényt Kis Mercedesz-Boglárka geológus-kutató nevezte be a versenybe.

Székelyföldi talaj nyerte a Magyar Talajtani Társaság közönségszavazását
2026. június 16., kedd

Ismét medve támadt egy turistára a Transzfogarasi úton

Medve harapott meg egy német turistát kedden délután az Argeș megyei Arefu község hegyvidéki térségében, a a Transzfogarasi úton található Dracula kemping közelében.

Ismét medve támadt egy turistára a Transzfogarasi úton
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Visszahívják a boltokból a romániai Lidl által forgalmazott egyik nedves macskaeledelt

Megelőző intézkedésként és az állatok egészségének védelméért visszahívják a boltokból a Lidl Románia által forgalmazott egyik nedves macskaeledelt.

Visszahívják a boltokból a romániai Lidl által forgalmazott egyik nedves macskaeledelt
2026. június 16., kedd

400 ezer lejt sikkaszthatott el az USR pénzügyi felelőse

Bíróság elé állítottak az ügyészek egy nőt, akit azzal vádolnak, hogy a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) pénzügyi felelőseként több mint 400 ezer lejt sikkasztott el a párt számláiról.

400 ezer lejt sikkaszthatott el az USR pénzügyi felelőse
2026. június 16., kedd

Kelemen Hunor szerint a korábbi koalíció pártjainak vissza kell ülniük a tárgyalóasztalhoz

A korábbi koalíció pártjainak vissza kell ülniük a tárgyalóasztalhoz – írta a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) keddi üléséről beszámoló Facebook-bejegyzésében az RMDSZ elnöke.

Kelemen Hunor szerint a korábbi koalíció pártjainak vissza kell ülniük a tárgyalóasztalhoz
Hirdetés